Zwróć uwagę na przechowywanie
Skóra to materiał „oddychający”, reagujący na warunki panujące w otoczeniu. Przepuszcza powietrze i pochłania wilgoć. Z tego względu tak dużą wagę należy przywiązać do właściwych warunków jej przechowywania — zmienne „środowisko” może bardzo niekorzystnie odbić się na jej jakości i trwałości.
W suchym i nagrzanym powietrzu skóra kurczy się, sztywnieje, później też kruszeje. W pełnym słońcu wybarwia się, wysusza i staje się bardziej porowata, przez co szybciej się starzeje. Z kolei w zbyt wilgotnych warunkach może ona zacząć pleśnieć. Nie łatwo zatem jej dogodzić. Wartościowe walory materiał zachowuje w umiarkowanych warunkach. Przestrzenie, w których jest przechowywany, powinny być zacienione, o temperaturze oscylującej w granicach 15 st., o średniej wilgotności i niezaburzonej cyrkulacji powietrza.
Złota zasada czyszczenia
Pod żadnym pozorem nie dopuszczaj do zamoczenia skóry. Pranie albo płukanie pod bieżącą wodą jest niedozwolone — to prosty sposób, by pozbawić skórzany element jego walorów estetycznych i po prostu go zniszczyć. Nadmiar wody nie tylko spowoduje odkształcenia, ale też pozostawi nieestetyczne zacieki i przebarwienia. Zamiast „hektolitrów” płynu, do mycia wykorzystujmy lekko zwilżone, miękkie gąbeczki lub ściereczki.
Jak czyścić skórzane meble, torebki i buty?
Proces czyszczenia i pielęgnacji zaczynamy od starcia plam i kurzu miękką, zwilżoną ściereczką (uwaga, sucha może zarysowywać materiał). W przypadku trudno zmywalnych zabrudzeń sięgnij po niedużą ilość delikatnego detergentu – np. płynu do naczyń, szamponu dla dzieci. Jeśli nie masz ich pod ręką, jako środek czyszczący sprawdzi się również ocet, który doskonale odtłuszcza i usuwa niewielkie zanieczyszczenia.
Nie wyrzucaj skórek po bananach - mogą się jeszcze przydać!Kliknij, by przejść do artykułu>>>
Drobnych zabrudzeń pozbędziesz się także z pomocą skórki od banana. To trik do doraźnego stosowania – kiedy za kilka chwil musisz wyjść z domu, a wygląd butów czy torebki „woła o pomstę do nieba”. Potrzyj skórę wewnętrzną częścią bananowej obierki, zatrzyj resztki owocu bawełnianą ściereczką i daj się zaskoczyć niesamowitym efektom.
Jednym ze znanych środków dobrze oczyszczających skórzane tkaniny, szczególnie te o jaśniejszej barwie, jest mieszanina kilku kropel terpentyny i białka jajka kurzego (można je zastąpić mlekiem). Roztwór należy wcierać w powierzchnię galanterii lub mebli pewnymi, ale niezbyt intensywnymi ruchami.
Do odświeżenia nieco już nadszarpniętej zębem czasu skóry użyć można także soku z cebuli lub połówki ziemniaka. Oba warzywa zniwelują ewentualne przebarwienia, uelastycznią przesuszone tworzywo i wygładzą jej postarzałą powłokę. Dodatkowo nie stworzą one na niej cienkiej, nieoddychającej warstewki filmu, co może zdarzać się w przypadku różnego rodzaju sztucznych wosków.
Przemoczonych, skórzanych wyrobów, nie susz w pobliżu kaloryfera czy innego źródła ciepła – w ten sposób przesuszeniu i uszkodzeniu ulega jej struktura. Najlepiej suszyć takie akcesoria w temperaturze pokojowej, dzięki temu nie zdeformują się i nie uszkodzą.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Po odświeżeniu i oczyszczeniu przychodzi pora na ostatnią część zabiegu pielęgnacyjnego – natłuszczanie. W wielu przypadkach pozwala ono na „odnowienie” zaniedbanej odzieży czy skórzanego mebla. Poza tym uodparnia ono tworzywo na wilgoć i inne czynniki atmosferyczne, a także na brud — zatrzymany przez oleistą powłokę, nie przeniknie do wnętrza wrażliwego materiału.
Bezpieczną i uniwersalną substancją do konserwacji większości skórzanych wyrobów jest olej lniany, rozmieszany z octem, w proporcji 1:3. Zamiast niego wykorzystać można wazelinę, glicerynę, wosk pszczeli lub olejek rycynowy – tutaj jednak uwaga, by raczej nie nakładać go na jasne przedmioty, ponieważ może nadać im trochę ciemniejszy ton. Do wyboru masz również szereg past i kremów przeznaczonych do pielęgnowania wyrobów kaletniczych. Zanim jednak po nie sięgniesz, upewnij się, czy na pewno są odpowiednie dla twojej galanterii.
Bonus: Jak pastować skórzane buty?
Nałóż pastę na ścierkę i rozprowadź ją po całej powierzchni buta, nie pomijając obcasa. Odczekaj kilka chwil, aż masa się wchłonie. Po tym czasie przetrzyj pastowaną powierzchnię czystą szmatką. Użyj rajstop, by wypolerować buty i nadać im eleganckiego połysku.
Powyższych metod nie należy stosować w przypadku skór szorstkich – zamszu, czy nubuku. O tym, jak je pielęgnować, przeczytasz tutaj. Kliknij! >>
Stylowe przedpokoje - moc inspiracji
Przeczytaj także:
Zwierzak w domu. Jak sprzątać, by nie zwariować?
9 sposobów na ładny zapach w szafie