Porady domowe

Jak obniżyć koszty ogrzewania?

Sezon grzewczy w pełni. Jak utrzymać w mieszkaniu przyjemną temperaturę, ale jednocześnie nie wydać majątku na rachunki? Zacznij oszczędzać ciepło!

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Wymiana okien

Przez okna tracimy średnio ok. 20% ciepła. Wpływ na taki stan rzeczy ma zarówno ich szczelność, jak i powierzchnia. W pomieszczeniach, w których projektujemy dużo przeszklenia (np. wyjście na taras) należy uwzględnić ogrzewanie większej mocy niż w pozostałych. Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie inwestycja w nowoczesne, szczelne okna. Straty ciepła możemy także ograniczyć dzięki zewnętrznym okiennicom czy roletom zamykanym na noc, kiedy to na zewnątrz jest dużo chłodniej. 

Optymalna temperatura w pomieszczeniach

Optymalność wcale nie oznacza wysokiej temperatury. Starajmy się utrzymywać ją na podobnym poziomie w każdym pomieszczeniu. Dużym ułatwieniem są sterowniki. Zakup takiego sprzętu może się naprawdę szybko zwrócić. W zależności od urządzenia można regulować temperaturę w ciągu dnia, w nocy, a nawet zintegrować urządzenie z czujnikiem okiennym, który będzie komunikować się ze sterownikiem, by zamknął dopływ ciepła podczas wietrzenia. Pamiętajmy, że najcieplejszym miejscem w naszym domu powinna być łazienka. Tutaj należy utrzymywać poziom 23 stopni. Dokładne ustawianie temperatury w pomieszczeniach ułatwią specjalne termostatyczne zawory grzejnikowe.

Jeśli mamy pomieszczenia w domu, z których rzadko lub wcale nie korzystamy, nie dogrzewajmy ich nadmiernie. Utrzymujmy w nich minimalne grzanie i zamykajmy do nich drzwi, tak by do cieplejszych części domu nie przedostawało się zimne powietrze.

Odpowietrz i odsłoń grzejniki

Nie zasłaniajmy grzejników zasłonami, firankami czy meblami. Ciepło będzie wówczas oddawane na okno, zamiast ogrzewać pokój. Dobrze też zadbać o dodatkową izolację ścian zewnętrznych, jeśli na nich właśnie mamy umieszczone kaloryfery. Można więc wsadzić za grzejnik ekran zagrzejnikowy, styropian lub folię aluminiową. Ciepło emitowane przez grzejnik będzie się od nich odbijało i wracało do wnętrza pomieszczenia. 

Nieużywane w sezonie letnim grzejniki mogą oddawać ciepło nierównomiernie. Dlatego warto odkręcić zawory odpowietrzające i wypuścić zbędne powietrza. Jeżeli to nie zadziała skontaktuj się z fachowcem.

Zobacz więcej zdjęć

Oszczędzajmy ciepło podczas wietrzenia

Chociaż pozornie może się to wydać mało istotne, to jedna z najskuteczniejszych metod oszczędzania ciepła. Nawet jeśli wydaje się nam, że otwieramy okno „tylko na chwilę” warto wyrobić sobie nawyk zakręcania grzejnika. Prawidłowe wietrzenie pomieszczeń podczas zimy powinno być krótkie, ale intensywne - szeroko otwarte okno na kilka, kilkanaście minut.

Wykorzystajmy dzień

Korzystajmy ze słonecznych, zimowych dni. Otwórzmy rolety i żaluzje. O tej porze roku promienie słoneczne padają pod małych kątem i mogą realnie wpłynąć na zwiększenie temperatury w pomieszczeniach usytuowanych od południowej strony.

fot. 123RF/PICSELL

Uszczelnianie okien

Stan uszczelek ma kolosalny wpływ na przepuszczalność powietrza przez nasze okna. Pamiętajmy, by dbać o ich stan, smarując je specjalnie przeznaczonymi do tego produktami (np. smarem silikonowym lub wazeliną techniczną). Dzięki temu zachowają swoje właściwości na długi czas. Jeśli jednak zauważymy, że są one odkształcone, popękane lub "odchodzą" od okna, należy je koniecznie wymienić na nowe! Można zaopatrzyć się w samoprzylepne uszczelki silikonowe, piankowe lub gumowe.

fot. 123RF/PICSELL

Ostrożnie z wywietrznikami

Nie wolno zaklejać wywietrzników i kratek wentylacyjnych, które odpowiadają za prawidłową cyrkulację powietrza w domu. Często zdarza się, że wydostają się z nich nawiewy zimnego powietrza, co jest oznaką odwrócenia ciągu wentylacyjnego (mamy wówczas do czynienia z tzw. ciągiem wstecznym i zasysaniem do domu powietrza z zewnątrz) co powoduje odczuwanie dyskomfortu cieplnego. Jeśli chłodne powiewy bardzo nam doskwierają, można spróbować przysłonić je cienką, przepuszczalną tkaniną. Przede wszystkim jednak należy wyeliminować clou sprawy, czyli występujący ciąg wsteczny. Z kratki wentylacyjnej nie będzie wiało, jeśli zadbamy o dostateczny nawiew powietrza z zewnątrz do domu. Można więc pamiętać o regularnym uchylaniu okien, zdecydowanie jednak lepszym rozwiązaniem jest montaż nawiewników okiennych. Przeczytaj: Skuteczna wentylacja »

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

sensisylwia

U nas może troszkę w inny sposób udało się obniżyć koszty ogrzewania ale warto o tym wiedzieć. Mieliśmy problem z oknami. Były stare, nieszczelne i dużo ciepła przez nie uciekało. Najgorzej, że w naszej sypialni okna już praktycznie wcale nie izolowało i musieliśmy palić w piecu już od samego rana. Mąż wstawał i zaczynał dzień od rozpalenia pieca. Problem się skończył jak wymieniliśmy okna. Mamy solidne, szczelne okna pcv z oknoplast i ciepło nie ucieka. Rano nie ma chłodu w domu, temperatura jest w miarę stała, a w piecu palimy dopiero koło 15-16, a w cieplejsze dni to nawet wcale, jak chcemy ciepłą wodę do mycia to po prostu przełączamy na grzałkę.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak obniżyć koszty ogrzewania?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.