REKLAMA
Decydując się na adaptację mieszkania pod wynajem, musisz określić do kogo Twoja oferta będzie kierowana. Inaczej przecież przystosujesz mieszkanie dla studentów, a inaczej kawalerkę w nowoczesnym apartamentowcu. Urządzając mieszkanie dla nowych lokatorów, nie kieruj się tylko swoim gustem. Pomyśl o tym, by kolory w mieszkaniu były neutralne i stonowane - takie wnętrza spodobają się ludziom i stworzą pozytywne pierwsze wrażenie.
Urządzanie mieszkania pod wynajem to umiejętność łączenia prostych rozwiązań z efektownością, która przyciągnie potencjalnych najemców.
Od czego zacząć?
1. Pamiętaj, że często przy zmianie lokatorów konieczny jest drobny remont. Warto zabezpieczyć miejsca, które mogą zostać zniszczone podczas codziennego użytkowania. Maluj ściany dobrą farbą, uszczelnij silikonem szafki w kuchni i urządzenia sanitarne.
2. Obecnym standardem wyposażenia mieszkania jest lodówka, piekarnik, płyta/kuchenka, i pralka.
3. Wystrzegaj się dekorowania mieszkania zbędnymi ozdobami takimi jak figurki, wazoniki, serwety. Im mniej rzeczy- tym lepiej. Lokator w takim mieszkaniu będzie miał pole do urozmaicenia wnętrza dodatkami nadającymi mu indywidualny charakter.
4. Wszystkie instalacje musza być szczelne, a sprzęty sprawne.
5. Przed przyjściem zainteresowanych osób, mieszkanie musi być bardzo dokładnie wysprzątane i przewietrzone. Dobrym sposobem jest zaparzenie kawy i pozostawienie na chwilę kubka w przedpokoju. Zapach ten wzbudzi pozytywne skojarzenia.
6. Jeśli Twoja nieruchomość jest w kiepskim stanie, meble są stare i zniszczone, warto zastanowić się nad całkowitym ich usunięciem. Wówczas wystarczy odmalowanie ścian na jasny kolor i dokładne wysprzątanie. Mieszkanie będzie wyglądało na większe dzięki pustej przestrzeni i jasnym barwom na ścianach. Najemcy często posiadają swoje meble, które będą mogli z powodzeniem wstawić do mieszkania.
7. Zastanów się, czy nie warto choć w minimalnym stopniu zainwestować w mieszkanie przed jego wynajęciem. Możesz stracić więcej pieniędzy, gdy na dłużej pozostanie ono bez lokatora.
8. Jeśli planujesz zakup nowych mebli, warto umieścić informację o możliwości wyposażenia mieszkania wedle potrzeb najemcy. Być może wtedy szybciej znajdą się zainteresowani i razem zadecydujecie o umeblowaniu.
9. Jeśli chcesz, by Twoje wnętrze się wyróżniało, warto przed wykonaniem zdjęć i przyjściem potencjalnych najemców zakupić np. kolorowe zasłonki, pled lub poduszki, które przyciągną uwagę i pomogą zapamiętać Twoje mieszkanie.
Mieszkanie przygotowane. Co dalej?
Gdy mieszkanie jest gotowe na przyjęcie lokatorów, trzeba je dobrze zareklamować. Jeśli nie zdecydujesz się na pomoc agencji pośredniczących w wynajmie nieruchomości, zastosuj nasze porady.
Zrób szczegółowy opis mieszkania: Podaj ilość pokoi, metraż (najlepiej jeśli załączysz również rzuty), kwotę najmu, wysokość kaucji oraz opłat eksploatacyjnych. Wymień w co dokładnie wyposażone jest mieszkanie i co ewentualnie możesz dokupić. Istotne jest także piętro, winda, sąsiedztwo, rodzaj ogrzewania i to, w którą stronę świata skierowane są okna. Opisz dokładnie zalety lokalizacji. Wymień pobliskie atrakcje, punkty handlowe i usługowe, stopień głośności, połączenia komunikacyjne i placówki edukacyjne. Pamiętaj o dobrych zdjęciach każdego pomieszczenia.
Jak wykonać dobre zdjęcia?
Zdjęcia mieszkania, na których widać bałagan i zbędne przedmioty, zdecydowanie odstraszą klientów. Z kolei jeśli załączysz zdjęcie jedynego wyremontowanego pokoju, gdy cała reszta jest w opłakanym stanie, potencjalni najemcy będą czuli się oszukani i szybciej z takiego mieszkania wyjdą, niż weszli. Jak zatem zaprezentować nieruchomość, by przyciągnąć zainteresowanych?
Dobre zdjęcie to najlepszy start na rynku nieruchomości!
1. Zdjęcia musza być aktualne i zgodne ze stanem faktycznym.
2. Pamiętaj o dokładnym posprzątaniu mieszkania, łącznie z myciem podłóg, okien i sanitariatów.
3. Im mniej rzeczy na zdjęciu - tym lepiej. Usuń przedmioty rozpraszające uwagę. Do prezentacji kuchni warto wyeliminować wszystkie rzeczy z blatu i zlewu, w łazience pochować kosmetyki, w przedpokoju buty, klucze i itp.
4. Nie trzeba być fotografem, by wiedzieć jak światło wpływa na wykonane zdjęcie. Najlepiej, gdy skorzystasz z naturalnego, dziennego. Nie rób zdjęć pod światło i unikaj lampy błyskowej.
5. Poza zdjęciami z szerokim planem, wykonaj fotografie atrakcyjnych detali.
6. Należy pamiętać, by zdjęcie, które wyświetlane będzie jako główne, ukazywało najatrakcyjniejszą część Twojego domu. Spośród setek ofert, to przy Twoim ogłoszeniu ludzie muszą się zatrzymać. Polecamy, by zdjęciem reprezentującym ogłoszenie był kadr sypialni lub salonu. To wywołuje pozytywne emocje u oglądającego.
7. Unikaj ciemnych zdjęć. Jeśli takie wykonał Twój aparat, spróbuj rozjaśnić je za pomocą ogólnodostępnych programów graficznych. To naprawdę proste!
8. Jeśli masz ciekawy widok z okna, również zrób mu zdjęcie. Im więcej udzielisz informacji o nieruchomości, tym większą masz szansę na przyciągnięcie uwagi klientów.
9. Zrezygnuj z kadru, w którym dużą część zdjęcia zajmuje okno. Pojawi się zbyt duży kontrast między wnętrzem pomieszczenia a oknem
10. Ważne jest, by na każdym zdjęciu mieszkania widać było podłogę.
Deccoria.pl
Foto: ©123RF/PICSEL