Fot.123RF.com
Lodówka z zamrażarką to sprzęt, który znajduje się w każdym domu. Pokazywaliśmy już, jak wyczyścić lodówkę, teraz przyszedł czas na zamrażarkę. Nawet jeżeli sprzęt wygląda dość w porządku, to nagromadzony zlodowaciały szron może utrudniać zamykanie szuflad. Taka sytuacja to już najwyższy czas na działanie.
Warto wiedzieć, że oszroniona zamrażarka zużywa więcej prądu. Dlatego opłaca się ją systematycznie czyścić.
Zanim zabierzesz się do pracy, przygotuj niezbędne środki i akcesoria:
- płyn do mycia szyb,
- wazelina kosmetyczna,
- koc ratunkowy,
- ściereczkę z mikrofibry,
- plastikową skrobaczkę,
- szczoteczkę do zębów,
- patyczek lub wykałaczki.
Krok 1. Przygotowanie zamrażarki
W pierwszej kolejności należy odłączyć sprzęt z zasilania. Wszystkie wyjęte z zamrażarki produkty należy odpowiednio zabezpieczyć przed rozmrożeniem. Zawartość najlepiej włożyć do termicznego pojemnika. Jeżeli jednak takiego nie posiadasz, zwykły pojemnik wyłóż tzw. kocem ratunkowym (kosztuje ok. 4zł). To duża płachta wzmocnionej foli aluminiowej, która bardzo dobrze izoluje cieplnie przez pewien czas. Kiedy pojemnik jest już pełen, można dodatkowo otulić od góry i z boków kocem.
Zobacz, jak szybko rozmrozić i wyczyścić zamrażarkę:
Autor: TakeLook
Krok 2. Wyjmij szuflady i usuń lód
Kiedy szuflady zamrażarki są już opróżnione, wyjmij je, usuń lód i dokładnie umyj. Pod zamrażarkę podłóż stary, duży ręcznik, który zabezpieczy podłogę przed zamoczeniem. Szron, który osadził się na ściankach zamrażarki najlepiej usunąć za pomocą plastikowej skrobaczki. Nigdy nie odrywaj lodu na siłę, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Poczekaj ok. 15 minut, aż odtaje.
Do usuwania lodu nie wolno używać ostrych i metalowych narzędzi, ponieważ mogą uszkodzić sprzęt. Najlepiej stosować plastikowe skrobaczki, które zazwyczaj dołączane są w zestawie z zamrażarką.
Krok 3. Umyj komorę zamrażarki
Po usunięciu wszystkich kawałków lodu czas na umycie komory zamrażarki. Najpierw, wnętrze sprzętu przetrzyj wilgotną i często płukaną w ciepłej wodzie ściereczką. Do czyszczenia komory użyj płynu do mycia lodówki, jak go przygotować sprawdzisz tutaj. Spryskaj nim wszystkie ścianki zamrażarki i przetrzyj czystą ściereczką. Na koniec, za pomocą ręcznika papierowego, wytrzyj wnętrze zamrażarki do sucha.
Krok 4. Wyczyść maskownicę wentylacyjną
W większości zamrażarek przeznaczonych do zabudowy, na dole znajduje się maskownica wentylacyjna. Ona również wymagana dokładnego wyczyszczenia. Dół zabudowy zamrażarki spryskaj płynem do mycia lodówek i przetrzyj ściereczką. Zakamarki z łatwością wyczyścisz za pomocą patyczka/ wykałaczki oraz szczoteczki do zębów.
Krok 5. Umyj szuflady
Do ciepłej wody w plastikowej wanience dodaj 1-2 krople płynu do mycia naczyń i dokładnie umyj szuflady zamrażarki. Na koniec za pomocą ręcznika papierowego, przetrzyj je do sucha. W wodzie z płynem wyczyść także maskownicę, w szorowaniu kratek pomoże ci szczoteczka do zębów. Kiedy będzie już czysta i sucha włóż ją z powrotem na swoje miejsce.
Krok 6. Umyj drzwi i zakonserwuj uszczelkę
Drzwi zmywarki wystarczy zrosić płynem do mycia lodówek i przetrzeć ściereczką do sucha. Szczególną uwagę poświęć uszczelce - to od niej zależy szczelność zamrażarki. Przetrzyj gumę wilgotną ściereczką i osusz ręcznikiem papierowym. Do konserwacji uszczelki na całym obwodzie drzwi najlepiej użyć wazeliny kosmetycznej. Potrzyj nią wszystkie fałdki, dzięki czemu uszczelka będzie elastyczna i szczelna.
Krok 7. Umieść na swoim miejscu szuflady i produkty
Do komory włóż czyste i suche szuflady, a w nich umieść produkty, które odpowiednio zabezpieczone kocem, nie rozmrożą się nawet przez godzinę. Przy okazji sprzątania możesz również zrobić porządek w mrożonkach - posortuj je i wyrzuć te, które zbyt długo leżą już w zamrażarce.
Na koniec podłącz zamrażarkę do zasilania i gotowe! Następne rozmrażanie za około pół roku.
Deccoria.pl