Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak umyć mikrofalówkę bez detergentów? Te sposoby szybko rozprawią się z zaciekami i tłuszczem

Mikrofalówka to niezbędne urządzenie w każdej kuchni. Pomoże nie tylko podgrzać dowolny posiłek, lecz także rozmrozić potrzebne produkty, a nawet je ugotować. Niestety kuchenka mikrofalowa, jak każdy inny sprzęt w kuchni, bardzo łatwo brudzi się w trakcie użytkowania. Dlatego, aby funkcjonowała bez zarzutu, należy systematycznie ją myć. Jak wyczyścić mikrofalówkę bez użycia detergentów? Wystarczy kilka podstawowych produktów kuchennych i odrobina cierpliwości.    

Jak umyć mikrofalówkę bez detergentów? Te sposoby szybko rozprawią się z zaciekami i tłuszczem
Jak umyć mikrofalę? Wykorzystaj sprawdzone domowe sposoby! Fot. 123RF.com

Spis treści:

Jak dbać o kuchenkę mikrofalową?

Kuchenki mikrofalowe na stale zagościły w naszych domach i biurach. Nie bez powodu –  ich użycie jest niezwykle wygodnym i szybkim sposobem na podgrzanie posiłków. Warto jednak pamiętać, że każda mikrofalówka wymaga specjalnego traktowania i regularnego czyszczenia.

Jak często należy usuwać brud z urządzenia? Czyszczenie kuchenki mikrofalowej najlepiej wykonywać po każdym użyciu. W innym przypadku usunięcie nagromadzonego przez długi czas brudu i resztek jedzenia będzie trudne oraz czasochłonne. Proces czyszczenia świeżo ubrudzonej mikrofalówki nie zajmuje więcej niż dwie minuty. Po każdym użyciu wnętrze kuchenki mikrofalowej należy przemywać mokrą ściereczką oraz usuwać ewentualne zabrudzenia w postaci resztek jedzenia, które pozostały po procesie obróbki cieplnej. Regularne czyszczenie zapewni nie tylko długą żywotność mikrofalówki, ale również usunie szkodliwe bakterie oraz nieprzyjemne zapachy.   

Czym myć mikrofalówkę?

W przypadku, gdy nie czyścimy kuchenki mikrofalowej regularnie, na jej ściankach mogą powstawać zabrudzenia trudne do usunięcia. Jak się ich pozbyć? Jednym ze sposobów jest czyszczenie mikrofalówki środkami chemicznymi, dedykowanymi temu sprzętowi. Warto jednak zwracać uwagę na ich intensywność – nie można używać silnych detergentów, które mogą uszkodzić urządzenie. Ponadto podczas podgrzewania mogą się one ulatniać i przenikać do posiłków, nadając im nieprzyjemnego zapachu. Może to też negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie.   

Dlatego najlepiej więc korzystać ze środków naturalnych, stosując domowe sposoby. Jak umyć mikrofalę, wykorzystując to, co mamy już w domu? Podpowiadamy!

Jak umyć mikrofalę bez detergentów?

Do tego celu można użyć naturalnych składników, które na pewno masz w kuchni. Dzięki temu twoja mikrofala będzie czysta i pozbawiona tłustego osadu.  

  • Mycie mikrofalówki wodą z cytryną

Idealnym środkiem do czyszczenia wnętrza kuchenki mikrofalowej jest cytryna, która nie tylko usuwa zabrudzenia z tłuszczu, ale również pozostawia przyjemny zapach. Cały zabieg jest bardzo prosty. Wystarczy wlać pół litra wody do naczynia żaroodpornego i wycisnąć tam sok z całego owocu. Włóż naczynie z roztworem do wnętrza kuchenki, a następnie włącz urządzenie na 4-5 minut, ustawiając pełną moc. Dzięki temu wytworzy się para wodna, która świetnie rozmiękczy resztki jedzenia oraz tłuszczu i pozwoli łatwo je usunąć.

jak myć mikrofalówkę Mycie mikrofalówki za pomocą soku z cytryny jest skuteczne i niedrogie, dlatego warto wypróbować ten sposób. Fot.123RF.com 

Po zakończeniu podgrzewania odczekaj, aż komora się ostygnie i otwórz drzwiczki. Wyjmij miskę, a znajdującą się w niej wodę z sokiem cytryny wykorzystaj do umycia wnętrza kuchenki mikrofalowej. Na koniec urządzenie wystarczy przetrzeć szmatką zwilżoną w samej wodzie.

  • Mycie mikrofalówki wodą z octem

Ocet to jeden z najlepszych sposobów na to, jak szybko umyć mikrofalówkę. Zabieg przypomina metodę zastosowaną przy wykorzystaniu cytryny. Do miski wlej ocet i wodę w proporcji 1:1. Ustaw naczynie do kuchenki, a następnie włącz ją na kilka minut lub do momentu, aż wytworzy się odpowiednia ilość pary. Na koniec wyjmij mieszankę i umyj nią wnętrze sprzętu.

Choć jest to sprawdzona metoda na to, jak szybko umyć mikrofalę, niektórzy się przed nią wzbraniają. Wszystko dlatego, że ocet ma bardzo intensywną woń. Nie trzeba się jednak obawiać – intensywny zapach nie przejdzie na potrawy, które będziesz później podgrzewać.     

Przeczytaj również: 

Jak wyczyścić dzbanek filtrujący wodę? Kamień i osad wreszcie przestaną być problemem

Zmywarka śmierdzi, a naczynia są niedomyte? Taki mają na to sposób w restauracjach

Jak wyczyścić szybę piekarnika? Przypalenia i tłuszcz znikną raz-dwa

Jak pozbyć się pleśni z fug w łazience? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.