Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak wyczyścić osad z gazu w kuchni? Domowe sposoby

Osad z gazu w kuchni to lepka maź, która odkłada się na płycie grzewczej wokół palników, na ruszcie, a nawet na meblach kuchennych. Podpowiadamy, jak pozbyć się tłustego osadu z gazu domowymi sposobami.

Jak wyczyścić osad z gazu w kuchni? Domowe sposoby
Osad z gazu w kuchni to trudne do usunięcia zabrudzenie Fot. 123RF/PICSEL

Osad z gazu w kuchni – jak powstaje?

W kuchni o zabrudzenia nie jest trudno, szczególnie w obrębie kuchenek do gotowania. A to zupa wykipi, a to sos się rozleje lub gorący olej rozbryzga się na inne palniki i meble sąsiadujące z płytą grzewczą. W przypadku płyt gazowych problemem jest również tłusty osad z gazu powstający podczas gotowania. Tworzą go kuchenne opary, w skład których wchodzą para wodna i cząsteczki tłuszczu. Lepki, tłustawy nalot osadza się na powierzchni urządzenia, ruszczcie, zabudowie okapu i szafkach kuchennych. W połączeniu z kurzem tworzy zwartą warstwę brudu, któremu nawet płyn do naczyń czasami nie daje rady.

brudna płyta kuchenki gazowej Tłusty osad z gazu w kuchni to w rzeczywistości mieszanina pary wodnej i cząsteczek tłuszczu Fot. 123RF/PICSEL

Co gorsze, tłusty osad z gazu odkłada się na gąbce podczas mycia płyty grzewczej. Nie da się jej opłukać ani skutecznie wyczyścić, przez co szybko staje się bezużyteczna i trzeba ją wyrzucić. Przeczytaj, jak często należy wymieniać gąbki do mycia naczyń.

Osad z gazu – metody usuwania

Jak wyczyścić osad z gazu w kuchni? Kluczem do usuwania tego typu zabrudzeń jest regularne sprzątanie – przecieranie płyty grzewczej oraz sąsiadujących z nią mebli czy okapu od razu po zakończeniu gotowania. Osiadający na wyposażeniu kuchennym kurz dodatkowo utwardza tłusty osad z gazu, przez co później trudniej go usunąć. Nie używajmy w tym celu skrobaków lub szczotek, bo mogą one uszkodzić powierzchnię kuchenki lub szafek. Do codziennych porządków z powodzeniem wystarczy miękka ścierka z mikrofibry nasączona ciepłą wodą (opcjonalnie z niewielką ilością octu).

Tłusty osad z gazu – jak się pozbyć?

Jak pozbyć się osadu z gazu, jeśli zaniedbaliśmy codzienne porządki w kuchni? Istnieje kilka sposób, by usunąć zalegający, zaschnięty brud.

Tłusty osad z gazu - domowe sposoby

Aby pozbyć się osadu z gazu z rusztu kuchenki gazowej lub pojedynczych nakładek na palniki najlepiej namoczyć je w ciepłej wodzie z dodatkiem octu lub sody oczyszczonej. Duże, żeliwne ożebrowania, które nie mieszczą się w zlewie, umyć można w wannie, brodziku lub prowizorycznym naczyniu przygotowanym z plastikowej foli i zszywaczy. Jego wykonanie jest bardzo proste – obejrzyj wideo z radami użytkownika TakeLook.

src: Jak wyczyścić ruszt kuchenki gazowej | 3 domowe sposoby, Youtube.com, kanał: Take Look 

Tłusty osad z gazu na szafkach kuchennych

Większych przedmiotów, takich jak fronty szafek kuchennych, filtr okapu czy powierzchni kuchenki gazowej nie da się łatwo namoczyć. Tutaj z pomocą przychodzą gazy apteczne, ręczniki papierowe i skrawki czystych, ale niepotrzebnych materiałów tekstylnych. Wystarczy nasączyć je octem lub roztworem wody z sodą i nałożyć na zabrudzone powierzchnie. Po upłynięciu chwili brud zacznie się rozpuszczać.

Tłusty osad z gazu – czyszczenie octem

Ocet spirytusowy doskonale rozpuszcza tłuste osady. Wystarczy namaczać w nim zabrudzone przedmioty przez ok. godzinę. Po takim odmakaniu przecieramy zabrudzone miejsca wilgotną gąbką. Po tłustym nalocie nie będzie śladu.

Tłusty osad z gazu – jak się pozbyć, używając sody oczyszczonej?

Ocet można zastąpić sodą oczyszczoną. W 2 l ciepłej wody rozpuszczamy ok. ¾ szklanki sody. Brudne przedmioty namaczamy w niej przez minimum pół godziny. Kiedy uznamy, że tłusty osad z gazu już się rozpuścił, wystarczy przemyć je w bieżącej wodzie i osuszyć.

Z sody oczyszczonej można przygotować też gęstą pastę. Wysypujemy ja obficie na płytę kuchenki gazowej i spryskujemy wodą. Powierzchnię płyty przecieramy miękką gąbką.

palnik kuchenki gazowej Dzięki oliwie z oliwek łatwo pozbędziemy się tłustego osadu z szafek kuchennych Fot. 123RF/PICSEL

Tłusty osad z gazu – domowy sposób z olejem

Stary, zaschnięty tłusty osad z gazu na szafkach kuchennych i płycie kuchenki gazowej usunąć można również za pomocą oleju roślinnego lub oliwy z oliwek. Zabrudzone powierzchnie najpierw przecieramy czystą gąbką nasączoną wybranym tłuszczem, a następnie ścierką zwilżoną w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń.  

Preparaty do usuwania tłustego osadu z gazu

W sklepach dostępne są również degreasery – preparaty rozpuszczające lepki, śliski nalot.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.