Spis treści:
- Jak wybielić firanki domowym sposobem - 4 nietypowe sposoby
- Dlaczego firanki robią się żółte i szare?
Jak wybielić firanki domowym sposobem - 4 nietypowe sposoby
Poszarzałe i pożółkłe firanki nie są najlepszą wizytówką domu. Ich biel zapewnia naszym wnętrzom światło i daje poczucie elegancji. Niestety, wszystko, co wisi na naszych oknach, narażone jest na wiele czynników, które psują efekt czystości. Kurz, sadza, dym z papierosów i kuchenne opary sprawiają, że zasłonki tracą swój pierwotny blask. Jak go im przywrócić? Są cztery nietypowe, ale niezawodne domowe sposoby na wybielenie firanek:
- Soda oczyszczona i mydło marsylskie
Do wody dodaj mydło marsylskie oraz 5 łyżek sody oczyszczonej. Przykryj całość folią spożywczą i wystaw na słońce. Dzięki temu proces wybielania firan zacznie się aktywować. Po dwóch godzinach całość wypłucz i na kwadrans zamocz w wodzie z mydłem marsylskim. Kolejnym krokiem jest wypłukanie i wysuszenie firanek.
- Proszek do pieczenia i mydło marsylskie
To stary sposób naszych babć na wybielanie firanek i delikatnej bielizny. Wypierz najpierw firany w mydle marsylskim – najlepiej ręcznie. Jeśli używasz pralki, włącz pranie delikatne o niskiej temperaturze. Następnie namocz firanki w gorącej wodzie z proszkiem do pieczenia na dwie godziny. Po przepłukaniu możesz je powiesić.
- Mydło marsylskie i cytryna
Cytryna znana jest ze swoich właściwości wybielających. Do letniej wody dodaj sok z wyciśniętej cytryny i pozostaw na pół godziny. Następnie wypierz firany w wodzie z mydłem marsylskim.
- Ocet i sól kuchenna
Ocet przyda się do wybielania firan z tworzyw sztucznych. Oprócz właściwości wybielających działa on także zmiękczająco. Do 10 l wody dodaj cztery łyżki soli kuchennej i dwie szklanki octu. W takiej miksturze mocz firanki przez kilka godzin, a potem wypierz ręcznie lub w pralce. Do płukania również możesz dodać ocet.
Kilka powyższych domowych sposobów na wybielanie firan wymaga użycia mydła marsylskiego. Ten nieco zapomniany produkt ma wiele cennych właściwości - odtłuszcza, wybiela, działa też antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Jego kostka kosztuje około 20 – 30 zł. Doskonale nadaje się do prania delikatnych tkanin, jakimi są firanki. Sprawdzi się nie tylko jako detergent, ale również w walce z trądzikiem i alergiami.
Przeczytaj również: Jak prać firanki, żeby nie były pogniecione? Ta prosta metoda czyni cuda
Dlaczego firanki robią się żółte i szare?
Firanki, wisząc w naszych oknach, są narażone na działanie wielu czynników. Promienie słoneczne, smog, pyłki, dym papierosowy, kurz i opary powstające podczas gotowania nie służą ich bieli. Firanki tracą swój blask również w wyniku długiego zalegania w szafie.
Znając czynniki, pod których wpływem firanki żółkną i szarzeją, możemy tym procesom nieco zapobiec. Aby zniwelować działanie czynników zewnętrznych, takich jak smog, sadze czy pyłki, co jakiś czas wytrzep firany. Sprawdzi się to zwłaszcza w okresie pylenia. Możesz też przetrzeć zasłonki co jakiś czas wilgotną gąbką lub ręcznikiem.
Pranie firanek to czynność, którą należy wykonywać regularnie. Fot.123RF.comCo zrobić, by firanki nie zżółkły podczas przechowywania w szafie? Wykorzystaj trik z niebieskim papierem. Przed schowaniem do szafy owiń w niego firanki. Dużą rolę odgrywa też miejsce przechowywania – powinno być ciemne i suche. Zamiast pojemników z tworzyw sztucznych, lepiej sprawdzą się tu przewiewne szafy, kosze lub kartony.
Najlepiej jednak nie dopuścić do żółknięcia i szarzenia firanek poprzez częste pranie. Choć niektórzy robią to tylko raz w roku, warto zwiększyć tę częstotliwość do jednego prania na kwartał. Im mniej brudu zbierze się na materiale, tym łatwiej będzie go doprać.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Najlepszy sposób na czystą zmywarkę. Żaden detergent tak nie zadziała
Jak bez wysiłku usunąć pień po ściętym drzewie? Tania i skuteczna metoda
Czym najlepiej wyczyścić przypalone żelazko? Wypróbuj to koniecznie, działa lepiej niż ocet