Porady domowe

Zanim wrzucisz do pralki, namocz. Ta mieszanka sprawi, że firanki będą bieluteńkie

Zbliża się Wielkanoc, a więc nieskazitelna biel firanek staje się palącą potrzebą. Wisząc na oknach, często żółkną lub szarzeją. Zanim sięgniesz po kupne detergenty, wypróbuj ten domowy sposób na pranie firanek. Prosta mieszanka do namaczania sprawi, że odzyskają olśniewającą biel.  

Zanim wrzucisz do pralki, namocz. Ta mieszanka sprawi, że firanki będą bieluteńkie
Przed umieszczeniem firanek w pralce, powinno się je namoczyć przez około godzinę w ciepłej wodzie o temperaturze 40 stopni Celsjusza. Fot.123RF.com/ henadzipechan

Spis treści: 

Jak wybielić firanki domowym sposobem - 4 nietypowe sposoby

Poszarzałe i pożółkłe firanki nie są najlepszą wizytówką domu. Ich biel zapewnia naszym wnętrzom światło i daje poczucie elegancji. Niestety, wszystko, co wisi na naszych oknach, narażone jest na wiele czynników, które psują efekt czystości. Kurz, sadza, dym z papierosów i kuchenne opary sprawiają, że zasłonki tracą swój pierwotny blask. Jak go im przywrócić?  Są cztery nietypowe, ale niezawodne domowe sposoby na wybielenie firanek:  

  • Soda oczyszczona i mydło marsylskie 

Do wody dodaj mydło marsylskie oraz 5 łyżek sody oczyszczonej. Przykryj całość folią spożywczą i wystaw na słońce. Dzięki temu proces wybielania firan zacznie się aktywować. Po dwóch godzinach całość wypłucz i na kwadrans zamocz w wodzie z mydłem marsylskim. Kolejnym krokiem jest wypłukanie i wysuszenie firanek.  

  • Proszek do pieczenia i mydło marsylskie 

To stary sposób naszych babć na wybielanie firanek i delikatnej bielizny. Wypierz najpierw firany w mydle marsylskim – najlepiej ręcznie. Jeśli używasz pralki, włącz pranie delikatne o niskiej temperaturze. Następnie namocz firanki w gorącej wodzie z proszkiem do pieczenia na dwie godziny. Po przepłukaniu możesz je powiesić.  

  • Mydło marsylskie i cytryna 

Cytryna znana jest ze swoich właściwości wybielających. Do letniej wody dodaj sok z wyciśniętej cytryny i pozostaw na pół godziny. Następnie wypierz firany w wodzie z mydłem marsylskim.  

  • Ocet i sól kuchenna 

Ocet przyda się do wybielania firan z tworzyw sztucznych. Oprócz właściwości wybielających działa on także zmiękczająco. Do 10 l wody dodaj cztery łyżki soli kuchennej i dwie szklanki octu. W takiej miksturze mocz firanki przez kilka godzin, a potem wypierz ręcznie lub w pralce. Do płukania również możesz dodać ocet.  

Kilka powyższych domowych sposobów na wybielanie firan wymaga użycia mydła marsylskiego. Ten nieco zapomniany produkt ma wiele cennych właściwości - odtłuszcza, wybiela, działa też antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Jego kostka kosztuje około 20 – 30 zł. Doskonale nadaje się do prania delikatnych tkanin, jakimi są firanki. Sprawdzi się nie tylko jako detergent, ale również w walce z trądzikiem i alergiami.  

Przeczytaj również: Jak prać firanki, żeby nie były pogniecione? Ta prosta metoda czyni cuda

Dlaczego firanki robią się żółte i szare?  

Firanki, wisząc w naszych oknach, są narażone na działanie wielu czynników. Promienie słoneczne, smog, pyłki, dym papierosowy, kurz i opary powstające podczas gotowania nie służą ich bieli. Firanki tracą swój blask również w wyniku długiego zalegania w szafie.  

Znając czynniki, pod których wpływem firanki żółkną i szarzeją, możemy tym procesom nieco zapobiec. Aby zniwelować działanie czynników zewnętrznych, takich jak smog, sadze czy pyłki, co jakiś czas wytrzep firany. Sprawdzi się to zwłaszcza w okresie pylenia. Możesz też przetrzeć zasłonki co jakiś czas wilgotną gąbką lub ręcznikiem.  

pranie firanek Pranie firanek to czynność, którą należy wykonywać regularnie. Fot.123RF.com

Co zrobić, by firanki nie zżółkły podczas przechowywania w szafie? Wykorzystaj trik z niebieskim papierem. Przed schowaniem do szafy owiń w niego firanki. Dużą rolę odgrywa też miejsce przechowywania – powinno być ciemne i suche. Zamiast pojemników z tworzyw sztucznych, lepiej sprawdzą się tu przewiewne szafy, kosze lub kartony.  

Najlepiej jednak nie dopuścić do żółknięcia i szarzenia firanek poprzez częste pranie. Choć niektórzy robią to tylko raz w roku, warto zwiększyć tę częstotliwość do jednego prania na kwartał. Im mniej brudu zbierze się na materiale, tym łatwiej będzie go doprać. 

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Najlepszy sposób na czystą zmywarkę. Żaden detergent tak nie zadziała

Jak bez wysiłku usunąć pień po ściętym drzewie? Tania i skuteczna metoda

Czym najlepiej wyczyścić przypalone żelazko? Wypróbuj to koniecznie, działa lepiej niż ocet

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.