Porady domowe

W czym moczyć firanki, by były śnieżnobiałe? Poznaj genialne domowe patenty

Sezon jesienno-zimowy sprzyja planowaniu porządków domowych, a jedną z ważnych czynności, którą warto wykonać po lecie, jest staranne wypranie firanek, na których osadził się kurz czy osad z gazu. Sprawdźcie, w czym namaczać i jak prać firanki, by odzyskały swój blask oraz pozostały śnieżnobiałe.

W czym moczyć firanki, by były śnieżnobiałe? Poznaj genialne domowe patenty
Namaczanie firanek pozwoli przywrócić im biel. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak często prać firanki?

Firanki brudzą się i żółkną m.in. dlatego, że osadza się na nich kurz, brud unoszący się znad pracujących kaloryferów, dym papierosowy, osad z gazu oraz inne opary powstające podczas gotowania. Nie ma jednak złotej zasady, która mówiłaby, jaka częstotliwość prania firan byłaby optymalna. Dlatego pranie firanek powinno być więc dostosowane do ich stanu i oraz pomieszczenia, w którym są zawieszone.

Jeśli firanki znajdują się w pomieszczeniu, gdzie nie ma dymu papierosowego, gorącej pary czy innych szkodliwych czynników, wystarczy im pranie raz na 4-6 miesięcy. Jednak w większości przypadków, chcąc utrzymać ich świeży wygląd i śnieżnobiały kolor, najlepiej wykonywać pranie firanek przynajmniej raz na kwartał.

Firanki na okres grzewczy

Firanki i zasłony pełnią funkcję nie tylko dekoracyjną, ale również pomagają nam schować się przed spojrzeniami sąsiadów i osłaniają od promieni słonecznych. Zasłony potrafią również dodać wnętrzu przytulności i ciepła. Jednak w okresie grzewczym długie firanki i zasłony mogą utrudniać cyrkulację powietrza dopływającego z grzejników. Zasłaniane kaloryferów długą firanką sprawia, ogrzewana jest głównie przestrzeń pomiędzy materiałem a ścianą i oknem. Z tego miejsca ciepło szybciej ucieka na zewnątrz, zamiast ogrzewać pomieszczenie.

Dlatego jesienią i zimą, gdy ogrzewamy nasze domy i mieszkania, starajmy się wybierać firany i zasłony, które nie sięgają do samej podłogi i nie zasłaniają całkowicie grzejników. Zamiast wymieniać firany na nowe, można je po prostu elegancko upiąć po jednej lub po obu stronach okna. Odsłonięcie kaloryferów to także sposób na oszczędność, ponieważ dzięki temu nie tracimy energii cieplnej. 

Związanie firan po bokach zapobiegnie utracie ciepła. Fot. 123RF.com

Jak prać firanki i w czym je moczyć, żeby nie żółkły? Najlepsze domowe sposoby

W sklepach dostępnych jest wiele produktów do wybielania firan, jeśli jednak nie chcesz stosować chemii, sięgnij po domowe rozwiązania, które są równie skuteczne, jak te ze sklepu. Co więcej, pozwalają zaoszczędzić pieniądze i są dostępne od ręki praktycznie w każdym domu.

Wykorzystaj te domowe produkty do wyprania i namaczania firanek, a odzyskają śnieżnobiały kolor:

  • Sól – cztery łyżki stołowe dodaj do trzech litrów wody. Dokładnie wymieszaj składniki i namocz w nich wcześniej wypraną tkaninę. Następnie materiał dokładnie opłucz i zawieś do wyschnięcia. Dzięki takiemu zabiegowi twoje firanki będą lepiej się układały i dłużej pozostaną śnieżnobiałe.

  • Soda oczyszczona – ma działanie wybielające. Wystarczy, że do zwykłego prania lub do ostatniego płukania firanek dosypiesz łyżeczkę sody oczyszczonej, a odzyskają biel.

  • Amoniak – zanim wypierzesz materiał w pralce, namocz go w wodzie z dodatkiem amoniaku, zachowując proporcje: dwa litry wody i jedna łyżka stołowa amoniaku. Taka mikstura wywabi plamy i odświeży kolor firanek.

  • Ocet – nie tylko pomoże w wybieleniu firan, ale również zapobiegnie elektryzowaniu się materiału wykonanego ze sztucznych włókien. Do tego doskonale usztywni tkaniny. Wystarczy, że dodamy pół szklanki do wody z proszkiem. Wszystkie zacieki i zabrudzenia znikną bez śladu.

  • Proszek do pieczenia – pomoże ci w odzyskaniu śnieżnobiałego koloru firan. W pierwszej kolejności namocz firanki przez około kwadrans w roztworze o proporcjach: pięć litrów wody zmieszane z jednym opakowaniem proszku do pieczenia. Następnie wypierz firany w pralce z użyciem proszku lub  do białych tkanin. Jeśli zależy ci na czasie, zamiast pierwszego namaczania, możesz po prostu dosypać proszek do pieczenia do proszku do prania.

  • Skorupki po jajkach – najstarsza ze znanych metod wybielania poszarzałych czy zżółkniętych firanek stosowana przez nasze babcie. Skorupki z około 2-3 jajek włóż do lnianego woreczka i umieść je w bębnie pralki wraz z firankami. Następnie wsyp proszek do białych tkanin i nastaw pralkę. Efekt wybielenia firan gwarantowany!

  • Sok z cytryny – twoje firanki dłużej pozostaną białe, jeżeli przed praniem namoczysz je w wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Cytryna pomaga również pozbyć się nieprzyjemnego zapachu dymu papierosowego, smogu i zanieczyszczeń z ulicy.

  • Aspiryna - to lekarstwo również jest w stanie wybielić twoje firanki. Składniki zawarte w aspirynie nie dają szans żółtym plamom i zabrudzeniom. Wystarczy włożyć firanki do pralki, dodać kilka rozgniecionych tabletek do bębna i ustawić program. Po wypraniu będą jak nowe!

  • Cukier - świetnym sposobem, który sprawi, że firanki będą lśnić czystością i lepiej się układać, jest przygotowanie domowego krochmalu do firanek z cukru. Wystarczy połączyć wodę z cukrem w proporcji 1:1, zagotować i ostudzić. Tak przygotowaną mieszankę następnie wlewamy pojemnika na płyn do płukania i nastawiamy pralkę. Po wypraniu firanki będą bielsze i sztywne.

Przeczytaj również: Oto 7 nietypowych zastosowań cukru w domu. Poradzi sobie z plamami i insektami

Trik ze skorupkami przez lata stosowały nasze babcie. Firanki szybko odzyskują śnieżną biel Fot. Pixabay/Pexels

Czy można wirować firanki?

Unikajmy wirowania firanek na wysokich obrotach. Aby uniknąć zagnieceń, ustaw program na maksymalnie 400 obrotów. Po wyjęciu z pralki firany będą wciąż mokre, a gdy powiesimy je od razu na karniszu, szybko się rozprostują i nie będzie konieczności ich prasowania. Pod firanki trzeba jednak podłożyć ręczniki, które ochronią podłogę przed zamoczeniem. Pamiętaj też, że im luźniej załadowana pralka, tym mniej pranie się wygniecie.

Przeczytaj również: Jak prać firanki, żeby nie były pogniecione? Ta prosta metoda czyni cuda

Nie wszystkie firanki nadają się do prania w pralce. Fot. 123RF.com

"Ekologicznie": Soda na INTERIA.TV.

Reklama

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.