Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Mam dobry sposób na czyste panele. Schodzą nawet tłuste plamy, zero smug

Lśniące podłogi są wizytówką mieszkania, a przed świętami ma to szczególne znaczenie. Nawet najpiękniejsze panele tracą swój urok, gdy pokrywają je smugi, kurz i tłuste ślady. W czyszczeniu podłóg najważniejsze jest to, by usunąć plamy i zabrudzenia, ale bez pozostawiania smug i zarysowań. Aby panele błyszczały, skorzystaj z tanich i skutecznych domowych sposobów.  

Mam dobry sposób na czyste panele. Schodzą nawet tłuste plamy, zero smug
Każdy rodzaj podłogi wymaga innego podejścia do mycia. Fot. vvoennyy/123RF.com

Spis treści: 

Mycie podłogi w zależności od pokrycia 

Pierwszym krokiem do skutecznego i bezpiecznego umycia podłogi jest określenie, z jakiego materiału i pokrycia jest zrobiona. Ma to duże znaczenie, jeśli nie chcesz zaszkodzić panelom czy płytkom przez ich porysowanie lub zmatowienie powierzchni. W Polsce najczęściej spotykamy podłogi z laminowanych paneli i drewniane parkiety, w łazienkach natomiast królują płytki.  

Jeśli masz panele laminowane, pamiętaj, że nie lubią nadmiaru wody. Myj je lekko wilgotnym mopem, najlepiej z mikrofibry, który dobrze zbiera kurz i brud, nie pozostawiając smug. Unikaj silnych detergentów — mogą uszkodzić wierzchnią warstwę ochronną. 

W przypadku paneli winylowych (LVT), możesz pozwolić sobie na nieco więcej – są odporne na wilgoć i łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Sprawdzą się tu domowe roztwory z dodatkiem octu, sody czy właśnie mydła twarogowego, które delikatnie odtłuszcza powierzchnię, nie niszcząc jej. 

Drewniane parkiety również nie lubią nadmiaru wody, która może powodować ich przebarwienia i wypaczenia. Najlepiej czyścić je lekko wilgotnym mopem z dodatkiem specjalnego środka do drewna lub kilku kropel płynu do mycia naczyń. Unikaj octu i ostrych detergentów, bo zaszkodzisz swojej podłodze. Po umyciu drewniany parkiet wypoleruj suchą szmatką, będzie pięknie błyszczał w promieniach słońca.  

Przeczytaj również: Ramy okienne białe jak śnieg, bez wybielacza. Tak działa domowa pasta do czyszczenia 

Linoleum jest coraz rzadziej spotykane w naszych domach, wciąż jednak można je spotkać. To miękka, ale stosunkowo trwała nawierzchnia. Podłogę pokrytą linoleum umyj letnią wodą z odrobiną szarego mydła lub płynu do naczyń, może to być również inny delikatny detergent. Unikaj natomiast środków na bazie alkoholu, które mogą zmatowić powierzchnię.  

Coraz częściej w mieszkaniach mamy do czynienia z podłogą korkową, wykonaną z kory drzewa korkowego. Jest to rozwiązanie ekologiczne, tłumiące dźwięki i izolujące temperaturę. Powierzchnia korkowa podłogi jest jednak delikatna i wymagająca, najlepiej czyść ją wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub specjalnym środkiem do korka. Ważne jest to, aby nie dopuścić do przemoczenia i zawsze dokładnie osuszać taką podłogę.

Nie tylko cet dobrze myje podłogę i zapobiega powstawaniu smug. Fot. Oleg Opryshko/123RF.com

Czym myć panele, żeby nie było smug - domowe sposoby 

Najważniejsza zasada: mniej znaczy więcej. Zbyt dużo środka czyszczącego lub za mokry mop to gotowa recepta na smugi i nieestetyczne plamy. Do mycia paneli i wszelkich podłóg nigdy też nie używaj gorącej wody. Nie wszystkie powierzchnie reagują dobrze na wysokie temperatury, a poza tym gorąca woda to gotowy przepis na smugi, ponieważ szybciej wysycha. Czym zatem myć panele, żeby nie było smug? Mam kilka domowych sposobów, które stosuję zamiennie: 

  • Ocet i ciepła woda: W proporcji 1:4 (1 część octu na 4 części wody) otrzymujesz skuteczny płyn czyszczący. Ocet rozpuszcza tłuszcz i usuwa kurz, a po wyschnięciu nie pozostawia śladów. 
  • Woda z dodatkiem soku z cytryny: Naturalny środek odtłuszczający i dezynfekujący, który dodatkowo pozostawia świeży zapach. Do wiadra z letnią wodą dodaj sok z jednej cytryny i zmywaj podłogę.  
  • Płyn do naczyń i płyn do zmiękczania tkanin: Kilka kropel dodanych do wiadra z wodą wystarczy, by poradzić sobie z tłustymi plamami. Płyn do mycia naczyń czyści, ale nie nabłyszcza, to zadanie spełni płyn do zmiękczania tkanin. Pamiętaj tylko, by dobrze wypłukać mop i unikać nadmiaru piany. 
  • Mydło twarogowe: To naturalne mydło na bazie tłuszczów roślinnych i kwasu mlekowego, łagodne dla powierzchni, a jednocześnie świetnie radzące sobie z zabrudzeniami. Rozpuść niewielki kawałek mydła w ciepłej wodzie i przetrzyj panele mopem z mikrofibry.  

Na koniec warto dodać: niezależnie od użytego środka, zawsze dobrze jest po umyciu przetrzeć panele suchą ściereczką lub mopem. Pozwoli to uniknąć nadmiaru wilgoci i zabezpieczy podłogę przed zniszczeniem. W żadnym wypadku nie używaj do czyszczenia podłóg ostrych szczotek i druciaków. Mogą one porysować i zmatowić powierzchnię, której trudno będzie przywrócić pierwotny blask.  

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Dywan będzie wyglądał jak nowy. 6 najlepszych sposobów na wyczyszczenie dywanu bez chemii

Nie ma lepszego sposobu na czyszczenie sztućców. Kilka minut i będą lśniły jak nowe

Wyczyści brudne framugi, a szyby będą lśniące. Domowy miks do mycia okien

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.