Czym jest młody jęczmień?
Można go spotkać w postaci proszku. Jest to pyłek z około siedmiodniowych łodyżek jęczmienia. Młode listki ścina się, płucze, a później wyciska z nich sok. Tak uzyskany płyn jest wirowany. Część wody odparowuje z niego pod ciśnieniem w temperaturze ok. 30 st. C. Finalnie wytworzony proszek trafia do sklepów. Dlaczego warto sięgnąć po zielony jęczmień?
- Zawiera witaminy i minerały - w tym: beta- karoten, błonnik, żelazo, witaminę B12, potas i magnez.
- Oczyszcza i odkwasza organizm.
- Reguluje procesy trawienia- zawiera dużo błonnika, który poprawia pracę jelit. Dodatkowo zmniejsza apetyt. Jest to szczególnie ważne dla osób odchudzających się.
- Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
- Zawiera dwukrotnie więcej wapnia niż mleko.
- Poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci- w tym działa wspomagająco w leczeniu chorób skóry. Szczególnie polecany jest dla osób zmagających się z ciężką postacią trądziku lub z atopowym zapaleniem skóry.
- Obniża poziom cholesterolu i jest wskazany w profilaktyce chorób serca i naczyń. Dotlenia organizm i wpływa na regenerację komórek.
- Dodaje siły i energii. Wpływa na ogólne samopoczucie.
Jak stosować młody zielony jęczmień?
Najlepiej stosować go w formie napojów. Można dodać proszek do koktajli owocowych czy warzywnych. Istnieją również suplementy diety w tabletkach, które są równie dobrym rozwiązaniem.
Jak wyhodować młody jęczmień?
Nasiona do kiełkowania można kupić w sklepie ze zdrową żywnością (uwaga: nie mogą być to nasiona pochodzące ze sklepu ogrodniczego). Wysiewamy je w szklanym pojemniku wyłożonym ligniną lub watą. Ważne, by umieścić go w półcieniu, ponieważ kiełkujące nasiona wytwarzają dużą ilość ciepła i może powstać pleśń.
Ewa Krzempek/ Deccoria.pl