Porady domowe

Odnawianie ścian. Jak usunąć plamy i zacieki?

Plamy i zacieki nie tylko szpecą ściany i sufity w naszych mieszkaniach, ale bywają również niehigieniczne. Często też utrudniają przeprowadzenie remontu i przemalowanie ścian. W jaki sposób się ich pozbyć?
REKLAMA

Zacieki i rdzawe ślady
Zacieki na sufitach i ścianach powstają najczęściej w wyniku zalania. W miejscach, po których spływała woda, tworzą się wybrzuszenia, czasem też pojawiają się brzydkie, rudawe plamy - są to ślady rdzy, pochodzące od stali zbrojeniowej. Większe przemoczenia mogą prowadzić do łuszczenia i odklejania farby, a także odspajania tynku.

Aby możliwe było przeprowadzenie prac naprawczych, awaria, która je spowodowała, powinna być już opanowana i zlikwidowana, a uszkodzone miejsce całkowicie suche. Tutaj trzeba uzbroić się w cierpliwość: niekiedy wysychanie może potrwać nawet kilka tygodni. Warto tyle odczekać – w innym wypadku w niedługim czasie znów będzie trzeba przeprowadzić remont.

Jak ukrywać i likwidować zacieki?
Jedynie niewielkie ślady zawilgocenia, o ile tynk i warstwa farby nie zostały naruszone, możemy zamalować farbą akrylową lub ceramiczną. Dobrze wcześniej jednak użyć farby izolującej (na rynku znanej też jako farba neutralizująca plamy), która przeciwdziała wilgoci i odznacza się mocniejszym kryciem. W przypadku większych zabrudzeń malowanie będzie nieskuteczne - nawet położenie kilku warstw farby nie ukryje zacieków, będą one spod nich wyzierać mimo wszystko.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przed odnowieniem i ponownym malowaniem zawilgoconych powierzchni, należy je odpowiednio przygotować. W przypadku powstania purchli i częściowego odpryśnięcia kolorowych powłok, musimy je całkowicie usunąć, np. zeskrobując szpachelką. Następnie powstałą „dziurę” omiatamy dokładnie suchym i sztywnym pędzlem, aby pozbyć się pyłu i resztek farby. Płytkie ubytki gruntujemy, większe i głębsze uzupełniamy masą szpachlową. Kiedy gips wyschnie, jego warstwę szlifujemy z użyciem papieru ściernego lub pacy z siatką ścierną. Po wygładzeniu reperowane miejsce pokrywamy gruntem. Odczekawszy dobę, ścianę bądź sufit zamalowujemy na wybrany kolor. Jeśli nie trzeba zrywać starej farby, a plamy i zacieki nie są zbyt rozległe, wyczyścimy je ryżową szczotką maczaną w gorącej wodzie. Później wystarczy je zagruntować i położyć farbę.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Żółtoszare, ciemne, „nieregularne” plamy
Plamy w tym kolorze pojawiają się w pomieszczeniach narażonych na oddziaływanie dymu papierosowego oraz sadzy. Występują najczęściej w mieszkaniach nałogowych palaczy oraz w tych, które są opalane piecami kaflowymi lub kominkami. To sprawia, że niełatwo je usunąć. Niezależnie od nałożonych warstw farby, szybko przebijają, psując docelowy rezultat.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Rozprawić się nimi można na kilka sposobów: zmyć mydłem malarskim lub specjalnym preparatem do usuwania plam po dymie papierosowym, pokryć farbą gruntującą lub izolującą (na plamy, zacieki); niekiedy poleca się również czyszczenie ścian z zastosowaniem roztworu wody i amoniaku (1,5 łyżki na 4 l wody).

Jeśli dostępne sposoby nie zadziałały, a ścianę dalej pokrywa brzydki kształt, zabrudzone miejsce należy zdrapać łącznie z wierzchnią warstwą tynku, ponownie zatynkować i pomalować farbą o tym samym kolorze.

Białawy, chropowaty osad
Pojawia się najczęściej w wilgotnych miejscach (np. w piwnicy), na cegłach, płytkach klinkierowych, betonie i glinie. Relatywnie łatwo się ich pozbyć – z reguły wystarcza już ciepła woda i szorowanie miękką gąbką.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Brudnoszare plamy i wykwity
Takie zanieczyszczenia są oznaką rozwoju grzyba. Zawiązywaniu pleśni na ścianach i suficie sprzyja duża wilgotność, umiarkowana temperatura i brak wentylacji w pomieszczeniu. Po spostrzeżeniu tego problemu działajmy szybko: w pierwszej kolejności namierzmy i zlikwidujmy jego źródło. Wcześnie wykrytego grzyba usuniemy po prostu za pomocą szczotki o twardym włosiu lub gąbki (na sucho lub zamoczoną w wodzie z detergentem). Jeżeli farba zaczęła się łuszczyć, konieczne będzie jej zdjęcie. Czyszczone miejsce należy zabezpieczyć preparatami grzybobójczymi. Nowoczesne środki chemiczne pozwalają skutecznie pozbyć się wykwitów. Po dokładnym zabezpieczeniu środkami grzybobójczymi i położeniu nowego tynku „zakażone” miejsce malujemy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Tłuste ślady
Plamy z tłuszczu zniweluje benzyna lakowa – należy nieznacznie zwilżyć nią ściereczkę i przecierać zabrudzone miejsce. Po odczekaniu kilkunastu minut zmywamy ją wodą, a czyszczone miejsce osuszamy ręcznikiem papierowym.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj także:

Sąsiedzkich 7 grzechów głównych

7 grzechów głównych (remontowych)

Jak ochłodzić mieszkanie w upalne lato?

Odpocznij od zgiełku - poznaj styl eko

Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?


Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

martike

Jest nawet taka Śnieżka na zacieki i plamy. Chyba w takich sytuacjach warto się zaopatrzyć w podobny wynalazek. Ja bardzo lubię farby satynowe tej marki.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Odnawianie ścian. Jak usunąć plamy i zacieki?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.