Porady domowe

Domowy sposób na czystą zmywarkę. Prosty, a skuteczny!

Zmywarka to nieoceniona pomoc w każdej kuchni – oszczędzamy dzięki niej czas i pieniądze, które w innym wypadku musielibyśmy przeznaczyć na zmywanie ręczne. Co parę miesięcy warto wyczyścić jej wnętrze, filtry oraz uszczelki. W zaniedbanych zmywarkach rozwijają się grzyby i bakterie.

Domowy sposób na czystą zmywarkę. Prosty, a skuteczny!
Wyjaśniamy, jak czyścić zmywarkę Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak czyścić zmywarkę krok po kroku

Czyszczenie zmywarki zaczynamy od ściągnięcia dysz, odpowiadających za rozprowadzanie wody podczas mycia naczyń. W drugiej kolejności wyjmujemy filtr, który wyłapuje resztki pożywienia, dzięki czemu zapobiega zatykaniu się rur — ma więc bezpośredni wpływ na efektywne działanie urządzenia. To jeden z tych elementów, o których konserwacji rzadko się pamięta. Dla wygody warto też wyjąć ruchome półki na naczynia.

Czyszczenie zmywarki domowymi sposobami

Czyszczenie zmywarki zaczynamy od jej wnętrza – do jego przemycia możemy wykorzystać domowej roboty płyn czyszczący, przygotowany z wody i mydła kastylijskiego (można je zastąpić płynem do mycia naczyń lub płynem do rąk). Na jedną szklankę wody powinniśmy dodać jedną łyżkę detergentu. Oba składniki przelewamy do butelki z atomizerem i gotowe.

Jak wyczyścić zmywarkę bez chemii 

Do wyczyszczenia zmywarki można użyć też innych kuchennych specyfików: płynu do mycia naczyń, octu, sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego. 

  • Przepis na środek rozpuszczający brud na bazie octu: w butelce z atomizerem zmieszaj dwie szklanki ciepłej wody, jedną szklankę octu, dwie łyżki płynu do mycia naczyń i kilkanaście kropel cytrusowego olejku eterycznego. 
  • Przepis na mleczko do czyszczenia z sody oczyszczonej: zmiksuj skórki z cytryn z łyżką sody oczyszczonej.

Jak czyścić zmywarkę, Kanał: Uporządkowana

Czyszczenie uszczelek w zmywarce 

Środek czyszczący rozprowadzamy w komorze zmywarki i dokładnie ją przecieramy ściereczką z mikrofibry. Nie zapominajmy również o zewnętrznych częściach urządzenia. Szczególną uwagę poświęćmy uszczelkom — wyszorujmy je przy pomocy szczoteczki do zębów.

Czyszczenie filtrów w zmywarce

W dalszej kolejności można zająć się filtrami i dyszami. Myjemy je ręcznie w zlewie, z użyciem małej szczotki żelazko i płynem do mycia naczyń. Upewnijmy się, że wszystkie otworki w skrzydłach natryskowych są drożne. Jeśli zalega w nich jakiś brud, wyjmijmy go pęsetą, pałeczkami do uszu lub innym niewielkim narzędziem. Kiedy wszystkie części przeschną, układamy je z powrotem w urządzeniu. Po dokręceniu dysz, sprawdźmy, czy kręcą się swobodnie.

Następnie na dno zmywarki wylewamy ok. szklankę octu. Drugą szklankę z tym specyfikiem ustawiamy na jednej z półek urządzenia. Ustawiamy je na najcieplejszy program pracy i uruchamiamy. 

Zmywarkę należy gruntownie myć co 2-4 miesiące Fot. 123RF/PICSEL

Jak dbać o zmywarkę?

Zmywarkę czyścimy gruntownie raz na 2-4 miesiące, chyba że wcześniej pojawi się w niej brzydki zapach. Profilaktycznie co kilka myć można nastawić ją na pusty cykl czyszczenia. 

Redakcja Deccoria.pl 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.