Porady domowe

Pielęgnacja podłogi — jak usunąć rysy i ubytki?

Długo eksploatowane posadzki zużywają się, odspajają od podłoża, zaczynają skrzypieć i tracą dawny, zadbany wygląd. W jaki sposób odnowić podłogi drewniane i z paneli?

Pielęgnacja podłogi — jak usunąć rysy i ubytki?
REKLAMA

Jak uzupełnić ubytki w panelach?

Zarysowania i ubytki powstają najczęściej na skutek upadnięcia na nie ciężkawych i ostrych przedmiotów, np. kluczy.

Jak naprawić uszkodzony parkiet? W zależności od wielkości zniszczeń do dyspozycji mamy kilka metod. Jeśli ubytki są płytkie, jedynie w wierzchniej warstwie posadzki, wystarczy zamaskować je specjalnym markerem. Do uzupełnienia nieco większych ubytków świetnie sprawdzi się masa naprawcza, którą kupimy w większości sklepów budowlanych. W zestawach do reperowania uszkodzeń, poza masami w różnych kolorach znajduje się nóż z nagrzewnicą, nakładka, grzebień do czyszczenia i lakier zabezpieczający.

Aby uzupełnić lukę, najpierw szpachelką ją oczyszczamy, a następnie wcieramy i wciskamy w nią szpachlówkę wypełniającą. Po zamaskowaniu defektu odtwarzamy strukturę rysunku drewna z posadzki, używając dwóch kolorów masy naprawczej, zbliżonych do zabarwienia słojów na laminacie. Po zakończeniu prac wyrównywane miejsce przecieramy bawełnianą szmatką i odtłuszczamy, a następnie zabezpieczamy przeźroczystym lakierem.

Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak odnowić drewnianą podłogę bez cyklinowania!»

REKLAMA
REKLAMA

Jak odnowić drewnianą podłogę?

Cyklinowanie to najbardziej efektowny sposób odnowienia drewnianej podłogi. Usuwa plamy, przebarwienia, ślady uszkodzeń drewna. Nie zawsze jednak, z różnych przyczyn, możemy sobie na taki zabieg pozwolić. Istnieją jednak inne sposoby, pozwalające odnowić starą, drewnianą podłogę. Inaczej będziemy regenerować posadzki impregnowane olejami, a inaczej lakierowane.

Renowacja podłogi olejowanej

Już samo dokładne jej wyczyszczenie może dać zadowalający efekt. Zaczynamy od odkurzenia, później myjemy ją mopem z zużyciem mydła do olejowanych powierzchni. Za każdym razem dokładnie osączajmy końcówkę myjącą, tak by nie nanosić na parkiet zbyt wiele wody, co szkodzi drewnu. Po umyciu podłogę ponownie należy natłuścić.

Większe zabrudzenia, którym nie dało rady mydło, usuniemy specjalnym zmywaczem przeznaczonym do tego rodzaju powłok. To silny środek czyszczący istnieje ryzyko, że pozostawi na parkiecie wyraźne ślady – aby się ich pozbyć, należy zeszlifować je papierem ściernym o grubości ziarna ok. 100-120. Na końcu zabezpieczamy drewnianą powierzchnię wybranym olejem.

REKLAMA
REKLAMA

Jak odnowić podłogę lakierowaną?

Jeśli podłoga lakierowana jest w całkiem niezłym stanie – ubytki są niewielkie, nie wystąpiło butwienie i inne uszkodzenia – z łatwością odświeżymy ją samodzielnie. Tak jak w przypadku olejowanego drewna, wszelkie prace dobrze rozpocząć od dokładnego oczyszczenia powierzchni. Pamiętajmy, by używać w tym celu preparatów beztłuszczowych. W przypadku bardziej odpornych zabrudzeń użyć możemy np.:
- benzyny ekstrakcyjnej — do tłustych plam po czekoladzie, smole czy paście do butów;
- spirytusu — do zabrudzeń z atramentu;
- wody z płynem do mycia naczyń — do zacieków po rozlanym alkoholu. Po oczyszczeniu podłogę zabezpieczamy preparatem z woskami i polimerami w składzie.

Tak jak w przypadku paneli, niewielkie uszkodzenia wypełnimy szpachlą woskową, woskiem naprawczym i farbą artystyczną. Wypełniwszy ubytek, zabezpieczamy go cienką warstwą lakieru. Większe zagłębienia uzupełnia się nieco inaczej – najpierw wymagają szlifowania (papierem ściernym lub szlifierką); po usunięcia resztek i pozostałości pyłów szparę wypełnia się masę szpachlową. Po zaschnięciu nanosimy na nią powłokę zabezpieczającą.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Kasia_z_Arbiton

Warto juz na wstępie wybrac podłogę, która będzie trudna do uszkodzenia czy zarysowania. Szybko, sprawnie i bezproblemowo kładzie się panele winylowe, które w Arbiton dostępne są w wersji podłogi pływającej (na klik). To bardzo dobry materiał do położenia na podłogę w całym mieszkaniu. Panele winylowe są wodoodporne, trwałe i cechują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia i zarysowania. Dobrze sprawdzają się w mieszkaniach, gdzie mieszkają dzieci i osoby starsze, bo maja właściwości antypoślizgowe. Są antyalergiczne i dobrze współpracują z ogrzewaniem podłogowym. Dostępne są wersje imitujące drewno lub kamień. Podłoga winylowa wygląda bardzo naturalnie i często mylona jest z podłogą z naturalnych materiałów.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Pielęgnacja podłogi — jak usunąć rysy i ubytki?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.