Decyzję o prysznicu bez brodzika najlepiej jest podjąć na etapie projektu domu lub w przypadku generalnego remontu. W łazience należy bowiem zostawić odpowiedniej wysokości zapas na wszystkie warstwy podłogi oraz spadek tak, by podłoga łazienki była na tym samym poziomie co podłoga w innych pomieszczeniach.
ZALETY:
Brak brodzika nadaje wnętrzu łazienki nowoczesny charakter i poprawia komfort korzystania z prysznica. Jest wygodny szczególnie dla osób starszych czy niepełnosprawnych którym ułatwia wchodzenie i wychodzenie z kąpieli, bez ryzyka potknięcia się. Kolejnym plusem jest rozmiar - to my decydujemy o jego wielkości, ponieważ jego wymiary nie są ograniczone przez brodzik. Natrysk ustawiony na płytkach łatwo również utrzymać w czystości. Z kolei dzięki odpowiedniemu montażowi (spadek w podłodze) nie ma ryzyka, że podczas kąpieli woda będzie wylewała się na podłogę.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
WADY:
Montaż prysznica bez brodzika może być kłopotliwy. Najważniejszy jest tutaj odpływ. Należy pogłębić podłogę w stosunku do pozostałej jej części. Niektórzy obawiają się, że instalacja może zostać nieodpowiednio przeprowadzona co wiąże się ze strachem o wytrzymałość podłogi i płytek.
Jeśli odpływ liniowy jest zamontowany na ścianie, wymaga spadku podłogi w jedną stronę (ok. 2 procent w kierunku kratki). Może się to później okazać kłopotliwe na etapie układania płytek.
Podczas montażu należy zostawić także dodatkowe 15 cm przestrzeni na elementy przyłączeniowe. Dlatego jeżeli mamy łazienkę na piętrze, wcześniej musimy się upewnić, że strop nie jest na to zbyt cienki. Jeżeli tak jest, najbezpieczniej będzie zamontować syfon z odpływem w ścianie (na równi z krawędzią podłogi).
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Rodzaje odpływów:
Punktowy:
Odpływ punkitowy montowany jest w podłodze, a kratka instalowana jest na poziomie posadzki i pozostaje widoczna. Zwykle umieszczane są one pośrodku kabiny prysznicowej. Odpływ prysznica bez brodzika musi mieć większą przepływowość niż ten z brodzikiem, dlatego płytki należy ułożyć z ok. dwu procentowym spadkiem, aby zapobiec wylewaniu się wody.
Liniowe:
Odpływy liniowe harakteryzują się większą powierzchnią odbioru wody. Mogą być montowane w ścianie lub na granicy kabiny prysznicowej. W tym przypadku także konieczne jest zachowanie spadku w kierunku odpływu - z jednej lub z dwóch stron. Składają się na niego kanał prysznicowy (wbudowany w podłodze) oraz ruszt (na poziomie płytek).
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Zabezpieczenie podłogi przed wilgocią
Najpopularniejszym zabezpieczeniem podłogi jest tzw. "folia w płynie". Możemy także zastosować papę czy inną powłokę. Ważne, aby pokryć nią dwukrotnie suchą, zabezpieczaną powierzchnię. Krawędzie ścian i podłóg, a także miejsca, z których wychodzą rury możemy dodatkowo ochronić specjalną taśmą.
Kabina i płytki
Obszar natrysku możemy zamknąć drzwiami z hartowanego szkła lub umieścić między dwoma ścianami w łazience. Jeżeli przestrzeń jest duża, nie musimy się decydować na żadne odgrodzenie. Jeżeli chodzi o płytki, to najlepiej sprawdzą się nieduże, o antypoślizgowej powierzchni i niskiej nasiąkliwości. Często stosuje się w tym wypadku mozaikę.
Jak urządzić łazienkę? Zainspiruj się!
Ewa Krzempek/ Deccoria.pl