Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Sprytne sposoby, by w mieszkaniu było cieplej

Rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim pojawił się odwieczny dylemat: jak utrzymać w mieszkaniu przyjemną temperaturę, ale jednocześnie nie wydać majątku na rachunki? Istnieje kilka trików, dzięki którym zatrzymamy ciepło w pomieszczeniach na dłużej.

Sprytne sposoby, by w mieszkaniu było cieplej

Wzmocnienie kaloryfera
Kaloryfery zwykle montowane są pod parapetami, w bardzo bliskim sąsiedztwie ścian. Część ciepła, które emitują, nie trafia do wnętrza mieszkania, ale jest kierowana na powierzchnię, na której są zamocowane, czyli właśnie na betonową "przegrodę". Innymi słowy, zamiast ogrzewać pomieszczenie, oddają one ciepło do zewnętrznej elewacji. Unikniemy tego efektu, umieszczając za grzejnikami folię aluminiową (lub inną folię, np. magnetyczną) odbijającą ciepło.

Uszczelnij okna
To właśnie nieszczelne okna w głównej mierze odpowiadają za straty ciepła – szacuje się, że sięgają one nawet 20%! Aby temu zapobiec, dobrze je dodatkowo uszczelnić, np. z zastosowaniem masy akrylowej (nadaje się do okien każdego rodzaju) lub samoprzylepnych uszczelek — są łatwe w montażu, należy jednak pamiętać, by wymieniać je raz na jakiś czas, ponieważ pod wpływem zimna pękają i kruszeją.

Nie zapomnij o drzwiach
Drzwi zewnętrze uszczelnimy podobnie, jak okna – z użyciem przeznaczonych do tego celu uszczelek izolacyjnych. Nie zapomnijmy poświęcić uwagę również drzwiom wewnętrznym. Zwykle zostawiamy je otwarte, by nie ograniczać przestrzeni mieszkania. O ile wiosną i latem to dobre ustawienie – generuje orzeźwiające ruchy powietrza i przyjemne przeciągi, o tyle jesienią i zimą odpowiadają za szybsze wychładzanie się pomieszczeń. Łatwo można temu zaradzić. Po prostu zabezpieczmy drzwi pianką lub specjalną poduszką przeciwko przeciągom.

Regularnie odkurzaj kaloryfery
Czyszczenie kaloryferów to żmudne zadanie - aby pozbyć się zabrudzeń, trzeba się sporo namęczyć (szczególnie jeśli mamy do czynienia ze starymi, dobrymi kaloryferami żeberkowymi....) niemniej jednak — warto. Szczelna bariera złożona z kurzu w pewnym stopniu ogranicza równomierne rozchodzenie się ciepła po mieszkaniu.

Zobacz: Designerskie grzejniki do twojego domu

Gniazdka
Nie zapominaj o gniazdkach! Tak, one również powodują straty ciepła. Zastosuj specjalne nakładki, by zimne powietrze nie dostawało się przez nie do domu.

Domowe uwarunkowania
Nie jest tajemnicą, że kuchnia to najcieplejsze miejsce w każdym domu. Tutaj ciągle coś się dzieje, ciągle coś gotuje się nowe posiłki. Dobrym pomysłem jest „wykorzystanie” tego wytworzonego ciepła do ogrzania innych pomieszczeń, sąsiadujących z kuchnią. Dla przykładu: po skończonym pieczeniu otwórzmy drzwiczki piekarnika — niech odda trochę ciepła do wnętrza domu.

Wykorzystajmy naturalne zasoby energii
Nawet jesienią i zimą nie brakuje słonecznych dni. Kiedy pogoda dopisuje, odsłaniajmy okna i wpuszczajmy do domu jak najwięcej naturalnego światła. O tej porze roku promienie słoneczne padają pod małym kątem i mogą realnie wpłynąć na zwiększenie temperatury w pomieszczeniach usytuowanych od południowej strony.

Przeczytaj więcej:

Otul się ciepłem - najcieplejsze koce, pledy i narzuty

Jak pozbyć się wilgoci z mieszkania?

Domowe sposoby na uszczelnienie okien przed zimą

Jak odpowietrzyć grzejniki w domu?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.