Na początek - podłoże
W przypadku „gołych” podłóg, drewnianych i laminowanych, nie należy używać odkurzacza. Najlepiej zaopatrzyć się w mop elektrostatyczny lub z mikrofibry, który zbierze sierść w jednym miejscu, nie rozdmuchując jej po mieszkaniu. Jeżeli nie masz ochoty biegać z miotłą po domu, wypróbuj frottowe skarpetki! Nałóż je i ślizgaj się stopami po brudnej podłodze. Połączysz przyjemne z pożytecznym! Bawiąc się jak dziecko, zamieciesz kłopotliwe kudły.
Dywan wymaga nieco więcej pracy. Przed odkurzaniem oprósz go sodą oczyszczoną, która rozluźni włókna włosia, dzięki czemu łatwiej pozbędziesz się zabrudzeń i przykrego zapachu futra. By dokładnie ściągnąć sierść, przeciągnij ssawką każdy jego skrawek po kilka razy. Gdyby to nie przyniosło zadowalającego efektu, sięgnij po miotłę z gumową końcówką. Niewielkie dywaniki możesz delikatnie przetrzeć pumeksem, który zbierze wszystkie kłaczki w jednym miejscu. Pamiętaj, by odkurzać conajmniej dwa razy w tygodniu.
Z jakim zwierzakiem się zaprzyjaźnisz?>>
Następnie - meble
Materiałowe obicia sof i foteli oczyścisz zwilżoną gąbką lub gumową rękawiczką. Wystarczy, że przejedziesz dłonią po zabrudzonej tapicerce. W sklepach kupisz także specjalne przyrządy do usuwania sierści, takie jak rolki silikonowe czy wałki samoprzylepne. W sytuacjach awaryjnych możesz zastąpić je taśmą klejącą. Przed odkurzaniem drewnianych mebli, rozpyl na nie spray antystatyczny, który zapobiegnie ponownemu osadzaniu się kudłów na ich powierzchni. Następnie przetrzyj je lekko zwilżoną ściereczką z mikrofibry.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Kolej na pranie
Nie możesz pozbyć się sierści z odzieży? Dodaj do prania 1/3 szklanki octu spirytusowego, który zmiękczy tkaniny i spowoduje, że kłaczki odczepią się od ubrań. Jeśli obawiasz się jego nieprzyjemnej woni, do komory z proszkiem do prania dolej kilka kropel olejku zapachowego.
Pamiętaj, by regularnie czyścić posłanie twojego pupila. Legowiska gromadzą ogromne ilości nie tylko sierści, ale także bakterii. Raz na miesiąc wypierz je w szamponie antybakteryjnym dla psów i kotów.
Aranżacja przestrzeni dla zwierzaków! Zobacz najlepsze pomysły!
Kliknij, by przejść do galerii >>
Doraźna pomoc
Zaopatrz się w rękawicę do sierści wykonaną z weluru lub aksamitu. Kupisz ją za kilka złotych w każdym większym sklepie. To uniwersalne narzędzie do walki z kłopotliwymi kudłami, które przyda się do odkurzania mebli i oczyszczania odzieży. Przetrzyj nią ubranie w kierunku pod włos, by pozbyć się wszelkich zwierzęcych śladów.
Lepiej zapobiegać niż sprzątać
Jeśli twój pupil szczególnie upodobał sobie kanapy i fotele jako miejsce drzemki, nakryj je dekoracyjnymi narzutami, które bez problemu wypierzesz i oczyścisz z nagromadzonej sierści. Możesz także zniechęcić zwierzaka do wylegiwania się na niektórych meblach. Skorzystaj z chemicznych repelentów (do kupienia w sklepach zoologicznych) lub naturalnych metod odstraszających (np. natrzyj meble skórką od pomarańczy).
Zobacz najlepsze pomysły na aranżację ogrodu!
Kliknij, by przejść do galerii >>
Przede wszystkim, zadbaj o futro swojego zwierzaka! Czesz go regularnie, by nie roznosił sierści po całym domu. Odpowiednia dieta, bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe również powstrzyma nadmierne linienie.
Wolicie koty czy psy? Odpowiedzcie w komentarzach ;)
Aleksandra Kozera Deccoria.pl