Porady ogrodnicze
Wśród wielu popularnych krzewów ogrodowych niezmiennie królują róże, udekorowane co sezon pełnymi, intensywnie pachnącymi kwiatami. Jednak niektóre błędy w uprawie mogą doprowadzić do tego, że krzewy przestaną kwitnąć. Jak wówczas ponownie pobudzić je do wypuszczania nowych pąków? Ogrodniczka podpowiedziała mi, że najlepszy naturalny koktajl na kwitnienie róż zrobię z trzech składników. Wystarczy podawać im go raz w tygodniu, a ożyją, jak nigdy ubierając się w tysiące barwnych płatków.
Czytaj artykułKrzewy agrestu pozbawione z dnia na dzień liści to prawdziwa katastrofa. Ogołocone, wyniszczone rośliny wyraźnie słabną i mają coraz mniej owoców. Zimą łatwiej przemarzają, a wiosną brak im sił do regeneracji. Gołożery potrafią pojawić się w chwilę, wystarczy, że przez kilka dni nie zajrzymy do ogrodu. Odpowiadają za nie mikroskopijne gąsienice na agreście – brzęczak lub piłecznica są podobne do ziarnka ryżu, ale potrafią ogolić cały krzak już w dobę, podobnie jak zwójka. Podpowiadamy, jak z nimi walczyć bez użycia chemii.
Czytaj artykułŚlimaki potrafią szybko zniszczyć nasze uprawy, dlatego ogrodnicy szukają coraz nowszych rozwiązań na pozbycie się ich ze swojej działki. Ja też nie jestem wyjątkiem. Wypróbowałam mnóstwo oprysków, stosowałam różne pułapki, ale szkodniki znowu wracały. Aż do czasu, kiedy sąsiadka zdradziła mi naprawdę rewelacyjny patent na ślimaki. Nie wierzyłam, że to działa, dopóki nie wypróbowałam w swoim ogrodzie. Wyłapie szkodniki co do jednego.
Czytaj artykułLagerstroemia indyjska, potocznie nazywana jest bzem południa, to jedno z najpiękniejszych i najdłużej kwitnących drzew. W przypadku lagerstroemii śmiało można stwierdzić, że trud związany z opieką nad rośliną rzeczywiście się opłaca. W okresie kwitnienia wygląda bajecznie. Zobacz, jak ją uprawiać i jaki zabieg wykonać, by jeszcze piękniej kwitła.
Czytaj artykułRododendrony zwane różanecznikami to zróżnicowany rodzaj krzewów ozdobnych. Dzięki temu pasują do każdego rodzaju ogrodu, od minimalistycznych po te pełne roślinności. Ich imponujące kwiaty mogą ozdobić także twój ogród. Jak rozmnożyć rododendron? Zrób to według instrukcji, będziesz mieć nowy krzak za darmo.
Czytaj artykułPilśniowiec winoroślowy, mikroskopijny roztocz, stanowi istotne zagrożenie dla producentów winogron w Europie i Ameryce Północnej. Charakterystyczne objawy jego żerowania to srebrzyste plamy pilśni na spodzie liści oraz wypukłe nabrzmienia na górnej stronie. Podpowiadamy, jak rozpoznać obecność tego szkodnika i jak go skutecznie zwalczać.
Czytaj artykułChcesz cieszyć się zielonym dywanem przed domem, jednak nie wiesz, jak często kosić trawę latem? Obawiasz się, że zabiegi pielęgnacyjne w ogródku wykonujesz za rzadko lub ze zbyt dużą częstotliwością? Przeczytaj i przekonaj się, jak dbać o trawnik latem, kiedy najlepiej sięgnąć po kosiarkę i dlaczego rankiem lepiej zrezygnować z niektórych zabiegów.
Czytaj artykułLetni ogród wypełniają bujnie rosnące i kwitnące rośliny, a piękna pogoda skłania nas do wypoczynku. Żaden działkowiec nie może jednak pozwolić sobie na relaks, gdy wśród upraw grasują szkodniki i rozprzestrzeniają się infekcje. Ciepłe miesiące w roku są czasem wzmożonej aktywności wielu niebezpiecznych owadów i patogenów. Co atakuje rośliny w ogrodzie latem? Jak walczyć z chorobami i szkodnikami o tej porze roku? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułMarzysz o pięknym i równym żywopłocie? Istnieje całkiem sporo szybko rosnących krzewów przeznaczonych na zielone ogrodzenia. Przedstawiamy pięć najszybciej rosnących gatunków oraz ich wymagania uprawowe.
Czytaj artykułChociaż pomidory są roślinami stosunkowo łatwymi w uprawie, na początku przygody z ogrodnictwem mogą przysparzać nieco problemów. Sygnalizują je najczęściej nietypowym wyglądem liści. Co liście pomidorów mówią o stanie rośliny i jakie są przyczyny ich zawijania się, ciemnych wierzchołków, plam, lepienia się i żółknięcia?
Czytaj artykułMogą być różowe, fioletowe, białe i niebieskie, gładkie lub poprzecinane ciemnymi prążkami, zawsze jednak prezentują się niezwykle dekoracyjnie na rabacie. Bodziszkom dużo nie trzeba, wystarczy słońce, średniej jakości gleba i regularne przycinanie, aby zadarniły pustą przestrzeń w ogrodzie. Sprawdziliśmy, co zrobić, żeby bodziszek kwitł jak najdłużej – pamiętaj o tym, gdy opadną pierwsze płatki i późną jesienią, a co sezon będzie większy, bardziej rozłożysty i usiany drobnymi kwiatkami. Takiej zielonej poduchy w ogrodzie jeszcze nie miałeś.
Czytaj artykułCzy wiesz, że ściółkowanie ogórków przynosi ogromne korzyści? Ten dziecinnie prosty zabieg pozytywnie wpływa na wzrost roślin, a nawet na smak i chrupkość uzyskanych plonów. Daje nie tylko znakomite efekty, ale też oznacza mniej pracy w ogrodzie, gdyż znacznie ułatwia pielęgnację. Mimo to nie każdy ogrodnik stosuje tę metodę i wie, po co ściółkować ogórki. W artykule wyjaśniamy, dlaczego warto to robić oraz jakie ściółki sprawdzają się najlepiej.
Czytaj artykułMieczyki to jedne z moich ulubionych kwiatów, dlatego co roku sadzę je w swoim ogrodzie. Występują w szerokiej gamie pięknych kolorów, które przyciągają wzrok, a ich pielęgnacja jest dosyć prosta. Niestety mają one tendencję do przewracania się, co jest bardzo częstym problemem, zwłaszcza dla początkujących ogrodników. Jeszcze do niedawna miałam taką samą sytuację, dopóki nie wypróbowałam jeden sposób. Dzięki temu moje mieczyki pięknie kwitną i się nie przewracają.
Czytaj artykułChoroby grzybowe stanowią poważne zagrożenie dla upraw ogórków i pomidorów. Zainfekowane rośliny nie tylko prezentują się fatalnie — brak szybkiej reakcji może prowadzić do ich całkowitego obumarcia i zniszczenia uprawy. Zamiast stosować szkodliwe fungicydy, ogrodnicy chętnie wybierają naturalne metody ochrony, które są równie skuteczne i bezpieczne dla środowiska. Prezentujemy sprawdzone, ekologiczne sposoby walki z chorobami grzybowymi, które pozwolą cieszyć się zdrowymi i obfitymi plonami.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 407
- Następna