Porady ogrodnicze
Czy wiesz, że ściółkowanie ogórków przynosi ogromne korzyści? Ten dziecinnie prosty zabieg pozytywnie wpływa na wzrost roślin, a nawet na smak i chrupkość uzyskanych plonów. Daje nie tylko znakomite efekty, ale też oznacza mniej pracy w ogrodzie, gdyż znacznie ułatwia pielęgnację. Mimo to nie każdy ogrodnik stosuje tę metodę i wie, po co ściółkować ogórki. W artykule wyjaśniamy, dlaczego warto to robić oraz jakie ściółki sprawdzają się najlepiej.
Czytaj artykułMieczyki to jedne z moich ulubionych kwiatów, dlatego co roku sadzę je w swoim ogrodzie. Występują w szerokiej gamie pięknych kolorów, które przyciągają wzrok, a ich pielęgnacja jest dosyć prosta. Niestety mają one tendencję do przewracania się, co jest bardzo częstym problemem, zwłaszcza dla początkujących ogrodników. Jeszcze do niedawna miałam taką samą sytuację, dopóki nie wypróbowałam jeden sposób. Dzięki temu moje mieczyki pięknie kwitną i się nie przewracają.
Czytaj artykułChoroby grzybowe stanowią poważne zagrożenie dla upraw ogórków i pomidorów. Zainfekowane rośliny nie tylko prezentują się fatalnie — brak szybkiej reakcji może prowadzić do ich całkowitego obumarcia i zniszczenia uprawy. Zamiast stosować szkodliwe fungicydy, ogrodnicy chętnie wybierają naturalne metody ochrony, które są równie skuteczne i bezpieczne dla środowiska. Prezentujemy sprawdzone, ekologiczne sposoby walki z chorobami grzybowymi, które pozwolą cieszyć się zdrowymi i obfitymi plonami.
Czytaj artykułNiezależnie od tego czy mamy w ogrodzie jedno, czy kilka drzew czereśniowych głównym celem, jaki stawiamy sobie przy ich uprawie, jest uzyskanie pełnych wiader zdrowych, smacznych owoców. Niestety zdarza się, że delikatne, czereśniowe kulki dojrzewające na popularnych odmianach drzew pękają. Sprzyjają temu susze i gwałtownie przerywające je intensywne opady. Naruszone owoce to gotowe ognisko zakażeń, dlatego sprawdź, co zrobić, żeby czereśnie nie pękały – ta metoda pozwoli zachować je w całości.
Czytaj artykułPetunie znajdują się w czołówce najpiękniejszych roślin balkonowych. Malowniczo przewieszając się z donic, tworzą barwne kaskady, które przyciągają wzrok z daleka. Jeśli chcesz, aby w tym roku wytworzyły jeszcze więcej kwiatów, sprawdź, jakie warunki lubią petunie oraz czym najlepiej je zasilać. W tym artykule zdradzę sekret, jak sprawić, aby kwitły nieprzerwanie i obficie do końca sezonu.
Czytaj artykułSezon na truskawki w pełni. Nie ma nic smaczniejszego, niż świeże, wygrzane w słońcu owoce zerwane prosto z krzaka. Powszechnie wiadomo, że nawożenie truskawek jest kluczowym elementem, który zapewnia obfite i zdrowe plony. Aby uzyskać jeszcze więcej owoców, już teraz warto zastosować domową odżywkę ostatniej szansy. Wcale nie jest za późno, by dokarmić krzaczki. Zbiory będą nawet podwójnie większe.
Czytaj artykułGlistnik, czyli jaskółcze ziele, to popularny naturalny środek stosowany w farmakologii i ziołolecznictwie. Tymczasem jest mocno niedoceniany w ogrodnictwie. Ogrodnik z YouTube radzi, jak używać glistnika w ogrodzie. Będziesz zaskoczona!
Czytaj artykułKrzewuszka to jeden z popularniejszych krzewów ozdobnych, który potrafi olśniewać swoim charakterystycznym wyglądem. Ze względu na walory estetyczne rośliny, wielu ogrodników decyduje się na umieszczenie jej w swoich ogródkach. Warto jednak wiedzieć, kiedy i jak powinno się przycinać krzewuszkę. Zabieg ten jest niezbędny, by krzew mógł się pięknie prezentować.
Czytaj artykułW ogrodzie mojej przyjaciółki z sąsiedztwa rosły wysokie kępy rabarbaru, zakrywając większość ogrodzenia. Miałyśmy po kilka lat, gdy obrywałyśmy łodygi i zajadałyśmy się nimi całe lato. Sentyment do tego wyjątkowego smaku pozostał mi do dziś, dlatego w warzywniku wygospodarowałam specjalne miejsce na dobre odmiany rabarbaru. Mam już wiśniowy, malinowy, dosadziłam jeszcze Karpow Lipskiego – rosną okazałe, bo przestrzegam kilku kluczowych zasad uprawy. Podpowiem ci, jakich błędów nie popełniać.
Czytaj artykułGęsty, zielony trawnik przed domem jest marzeniem wielu właścicieli ogrodów. Jednak utrzymanie go w nienagannym stanie często stanowi wyzwanie. Choroby traw mogą zniweczyć cały wysiłek, jaki wkładamy w pielęgnację murawy. Przebarwienia, plamy czy łyse placki mogą zwiastować naprawdę poważne problemy. Jak rozpoznać choroby traw? Jak uratować chory trawnik? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułWiele dobrego można usłyszeć w ostatnim czasie o podagryczniku – wraca moda na jego wykorzystywanie w kuchni jako przyprawę oraz świeży dodatek do sałatek, koktajli czy zup. Robi się z niego ocet, a nawet herbatę tyle, że w ogrodzie sieje spustoszenie wśród roślin. Mimo swoich cennych właściwości podagrycznik to uciążliwy chwast, który zarasta po brzegi trawniki, rabaty i jagodniki. Jak pozbyć się podagrycznika z ogrodu? Wystarczy, że będziesz powtarzać to regularnie, a osłabnie i wkrótce zniknie.
Czytaj artykułKomary, które stanowią pokarm dla innych zwierząt, są ważną częścią przyrody. Nikt jednak nie cieszy się z ich obecności w ogrodzie. Bzyczące i kąsające owady potrafią zepsuć najprzyjemniejszy wieczór na świeżym powietrzu, dlatego warto spróbować się ich pozbyć w naturalny sposób. Jakie rośliny odstraszają komary? Co warto posadzić w ogrodzie, aby uciążliwe insekty omijały go szerokim łukiem? Sprawdź.
Czytaj artykułSpektakularne kwitnienie i różnorodność barw rododendronów sprawia, że są chętnie wybierane przez ogrodników, którzy chcą urozmaicić swój ogród. Niestety bywają kapryśne, i nawet niewielki błąd w ich uprawie skutkuje tym, że zaczynają marnieć w oczach. Aby zapewnić roślinom jak najlepsze warunki do zdrowego wzrostu i kwitnienia, należy zadbać o podlewanie oraz nawożenie. Okazuje się jednak, że można z tym przesadzić, dlatego wszystko trzeba robić z umiarem. Dowiedz się, dlaczego rododendron marnieje oraz co trzeba zrobić, żeby uratować krzew.
Czytaj artykułMączka kostna jest naturalnym i organicznym sposobem na dostarczenie roślinom w twoim ogrodzie cennych wartości odżywczych. Sprawdź, jakie składniki zawiera i w jaki sposób może pomóc twoim roślinom w rozwoju. Podpowiadamy również, do jakich roślin można stosować mączkę kostną.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 408
- Następna