Porady ogrodnicze
Cukinia jest szeroko stosowana w kuchni ze względu na uniwersalny smak. Ponadto dostarcza organizmowi wiele ważnych witamin, a jej niska kaloryczność sprawia, że jest doskonałym wyborem dla każdego, kto dba o zdrową dietę. To wszystko przemawia za tym, aby uprawiać cukinię we własnym ogrodzie. Choć nie jest rośliną bardzo wymagającą, czasem tworzy puste kwiaty, przez co plony nie są obfite. Co zrobić, żeby cukinia zawiązywała owoce? Zrób mieszankę i spryskaj krzaczki, a plony będą większe niż kiedykolwiek.
Czytaj artykułZaraza ziemniaczana i mączniak rzekomy to jedne z groźniejszych chorób zagrażającym uprawom pomidorów i ogórków. Łatwiej im zapobiegać, niż je leczyć, bo bardzo szybko się rozprzestrzeniają i są w stanie zniszczyć wszystkie rośliny na grządce. Wiele zależy tu od aury, gdyż wilgoć sprzyja rozwojowi patogenów. Czym pryskać pomidory i ogórki i pomidory, by stawiły czoła chorobom? Podajemy zarówno środki zapobiegawcze, jak i interwencyjna.
Czytaj artykułKlon palmowy (Acer palmatum Thunb) to drzewo lub krzew z gatunki mydleńcowatych. Naturalnie występuje w Azji Wschodniej (rejony Półwyspu Koreańskiego i Japonii), a do Europy trafił za sprawą botanika Carla Thunberga. Jakie są odmiany klonu palmowego? Jak uprawiać tę roślinę w ogrodzie?
Czytaj artykułDlaczego pomidory wolno rosną po posadzeniu w ogrodzie? Zrób prostą rzecz, by pobudzić je do rozwoju
Masz wrażenie, że twoje pomidory od momentu posadzenia w ogrodzie prawie wcale nie urosły, a tymczasem krzaczki u sąsiada osiągnęły całkiem sporą wysokość i obficie kwitną? Problem ten może mieć różne przyczyny. Na szczęście, przestrzegając kilku zasad, łatwo przyspieszysz wzrost roślin. Dlaczego pomidory wolno rosną? Co zrobić, by w końcu zaczęły się pięknie rozwijać? Podpowiadamy.
Czytaj artykułPetunie od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród właścicieli balkonów i tarasów. I nie ma co się temu dziwić, ich kolorowe kwiaty można podziwiać od wiosny aż do późnej jesieni, a niewielkie wymagania sprawiają, że są doskonałym wyborem dla każdego miłośnika ogrodnictwa. W ostatnim czasie sporym zainteresowaniem cieszą się również petunie wiszące, czyli surfinie. Zarówno jedne, jak i drugie trzeba nawozić regularnie, gdyż są roślinami żarłocznymi. Dziś zdradzę wam przepis na domową odżywkę, która pobudzi petunie i surfinie do obfitego kwitnienia. Wystarczą dwa składniki, a balkon utonie w kwiatach.
Czytaj artykułDbasz o swoje rośliny, a mimo to, masz problem z niszczącymi je szkodnikami? Czarne mszyce i mrówki w ogrodzie to mali, nieproszeni goście, którzy mimo niewielkich rozmiarów mogą bardzo narozrabiać. Jak uniknąć szkód? Ratunkiem jest oprysk, najlepiej naturalny. Znam na niego najlepszy przepis.
Czytaj artykułMłode drzewa owocowe potrzebują dużej dawki składników odżywczych, aby mogły się odpowiednio zakorzenić i wyprodukować zdrowe owoce. Dlatego tak istotne jest ich systematyczne nawożenie, ponieważ w przeciwnym razie będą bardziej podatne na choroby i mogą zacząć obumierać. Zamiast chemii warto postawić na nawozy organiczne, które dostarczą drzewkom azotu, fosforu i potasu. Podpowiadamy, kiedy, jak często i czym nawozić drzewa owocowe na wiosnę.
Czytaj artykułChoroby grzybowe i szkodniki to niejedyne niebezpieczeństwa, które czyhają na twoje uprawy pomidorów. Często występuje także sucha zgnilizna wierzchołkowa pomidora, która jest chorobą niedoborową. Prowadzi do wystąpienia czarnych plam na wierzchołkach pomidorów i do zamierania owoców. Mamy dla ciebie wskazówki, jak zapobiegać tej chorobie i jak rozpoznać jej wczesne objawy, aby uratować rośliny.
Czytaj artykułW ogrodnictwie coraz częściej sięga się po ekologiczne środki na choroby i szkodniki. Nikt nie chce przecież, by w jego ogrodzie – szczególnie na roślinach jadalnych – był stosowany nadmiar chemii. Jeśli i ty szukasz środków przyjaznych dla zdrowia i planety, poznaj efekty zwykłego szarego mydła. Świetnie radzi sobie z mszycami, ale nie tylko!
Czytaj artykułPochodzące z Afryki Południowej osteospermum, czyli stokrotki afrykańskie, to urokliwe, kwitnące przedstawicielki astrowatych. Są to idealne rośliny zwłaszcza do mieszanych nasadzeń balkonowych i tarasowych. Poznaj najpiękniejsze odmiany stokrotki afrykańskiej oraz warunki, w jakich uprawia się roślinę.
Czytaj artykułPrzerzedzanie warzyw z siewu jest istotnym etapem ich uprawy. Bez tego niektóre warzywa nie wypuszczą dorodnych korzeni i plonów. Mogą być również mocniej narażone na szkodniki i choroby. Jeśli siejesz warzywa na grządkach, nie zapomnij o ich przerywaniu. Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku.
Czytaj artykułDzwonek dalmatyński to niezwykle urokliwa roślina, której subtelną urodą możemy cieszyć się przez wiele sezonów. Wczesnym latem obsypuje się setkami miododajnych kwiatów w lawendowym odcieniu, często też powtarza kwitnienie we wrześniu. Ze względu na zwarty i gęsty pokrój doskonale nadaje się do zadarniania przestrzeni w ogrodzie. Gdzie sadzić dzwonek dalmatyński? Jak go uprawiać i pielęgnować? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułHenryk Sienkiewicz pisał: „Róża to kwiat, który zawsze będzie kojarzył się z pięknem i romantyzmem”. I nie bez powodu, ponieważ w okresie kwitnienia przyciąga uwagę każdego miłośnika roślinności. Aby bujnie się rozrastać i obficie kwitnąć, wymaga szczególnej troski i uwagi. Kluczowe znaczenie odgrywa m.in. właściwe nawożenie, gdyż mają duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Moja babcia zdradziła mi kiedyś przepis na nawóz na kwitnienie róż. Stosuję go od lat, dzięki czemu moje krzaczki wyglądają bajkowo.
Czytaj artykułSosny to niezwykle popularne drzewa iglaste, które są często wykorzystywane w ogrodowych aranżacjach. Są niewymagające i wytrzymałe, a ich pięknym wyglądem możemy cieszyć się przez długie lata. Wiele gatunków, z wyjątkiem odmian karłowych, rosną szybko i osiągają dosyć spore rozmiary. Aby ograniczyć ich wzrost i nadać drzewkom pożądany kształt, konieczne jest przycinanie. Kiedy i jak przyciąć młode pędy sosny? Czy stare drzewa potrzebują tego zabiegu? Sprawdź.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 432
- Następna