Sponsor serwisu Leroy Merlin logo

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze

Ćma bukszpanowa to bardzo żarłoczny szkodnik, który błyskawicznie się rozprzestrzenia i sieje prawdziwe spustoszenia. Wraz z nadejściem wiosny zaczyna żerować na bukszpanach. Zjada ich liście i młode pędy, w wyniku czego prowadzi do całkowitego obumarcia krzewów. Walka z ćmą bukszpanową może być wyzwaniem, ale istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym szybko pozbędziesz się szkodnika. Wystarczy sięgnąć po opryski domowej roboty.  

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Każdy ogrodnik wie, że pracy nie brakuje w nim przez cały rok, a koniec lutego to najwyższy czas na wysiew pierwszych nasion. Część z nich będzie można zebrać jeszcze przed nadejściem kwietnia – jednym z przykładów jest musztardowiec, a właściwie długa lista gatunków i odmian znanych pod tą nazwą. Jak zapewnić im idealne warunki do wzrostu? Co odgrywa kluczową rolę w ich uprawie?

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Większość ogrodników, decydując się na uprawę jabłoni lub gruszy na swojej działce, kupuje popularne sadzonki. Jest to najłatwiejszy sposób na uzyskanie owocujących drzewek, ale warto wiedzieć, że niejedyny. Niektórzy próbują samodzielnie rozmnożyć te rośliny poprzez szczepienie lub... z nasion. Czy wiesz, jak wyhodować jabłonie i grusze z pestki? Sprawdź, czy warto wypróbować tę starą metodę.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Podczas gdy ogrody często tętnią życiem dzięki klasycznym krzewom owocowym takim jak maliny, porzeczki, agrest czy jeżyny, istnieje mnóstwo mniej rozpoznawalnych, lecz równie wartościowych roślin, na które warto się zdecydować. Dla tych, którzy pragną poszerzyć swój ogrodniczy repertuar o coś unikalnego, przedstawiamy sześć interesujących propozycji krzewów owocowych. Te wybrane gatunki nie tylko dają nam smaczne i zdrowe plony, ale też są łatwe w pielęgnacji.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Moczenie nasion przed siewem to praktyka, która cieszy się coraz większą popularnością wśród ogrodników. Jest to prosta czynność, która niesie ze sobą szereg korzyści zarówno dla nasion, jak i dla przyszłych upraw. Istnieje wiele różnych sposobów moczenia nasion, dzięki czemu szybciej wykiełkują i będą zdrowo rosły. Jednym z nich jest wykorzystanie mleka. Metoda ta sprawdzi się nawet w przypadku starych nasion. Sprawdź jak moczyć nasiona w mleku, aby uzyskać znakomite efekty.      

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Wielu ogrodników decyduje się na uprawę malin na swoich działkach. Te krzewy owocowe nie są zbyt skomplikowane w uprawie. Jednak, żeby móc cieszyć się obfitymi zbiorami, warto zadbać o odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Jednym z nich jest przycinanie. Kiedy powinno się przycinać maliny i jak to robić? Wyjaśniamy.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Hortensje to krzewy, które kwitną długo i spektakularnie, stanowiąc najpiękniejszą ozdobę ogrodów. Uprawiając je, musimy pamiętać nie tylko o zapewnieniu im odpowiednich warunków, ale również systematycznym zasilaniu ich w niezbędne składniki odżywcze. Zastanawiasz się, kiedy zacząć nawożenie hortensji na wiosnę? Sprawdź, jaki termin jest na to najlepszy oraz co stosować, aby poprawić kondycję krzewów po zimie i pobudzić je do bujnego kwitnienia.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Krety mogą poczynić w ogrodzie wiele szkód. Ci drążący tunele nieproszeni goście są źródłem powstawania charakterystycznych i szpecących trawnik kopczyków. Jednak nieestetycznie wyglądająca przestrzeń to niejedyny negatywny skutek ich działalności. Jak wypędzić krety z ogrodu? Poznaj sprawdzone sposoby ogrodników.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Rośliny fitosanitarne to naturalna odpowiedź na nasilenie chorób, szkodników i chwastów. Te pojawiają się szczególnie tam, gdzie przez wiele lat prowadzona jest ta sama uprawa. W takiej sytuacji rośliny fitosanitarne nie tylko poradzą sobie z patogenami oraz niechcianymi szkodnikami, ale jednocześnie pozytywnie wpłyną na glebę, sąsiednie rośliny oraz warzywa. To jednak nie wszystkie ich możliwości. Wyjaśniamy, jak wykorzystać rośliny fitosanitarne w ogrodzie oraz podajemy przykłady najpopularniejszych z nich z konkretnym zastosowaniem. 

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Sezon ogrodniczy zbliża się wielkimi krokami, a przygotowania do niego trwają w pełni. Niektóre gatunki roślin mają długi okres wegetacji, a przy tym potrzebują wyższych temperatur do wzrostu. To sprawia, że ich uprawa jest możliwa tylko z rozsady. Po wysianiu nasion wiele osób popełnia błąd, podlewając świeżo wysiane rośliny. Dlaczego nie zaleca się podlewania nasion po siewie? Doświadczony ogrodnik wyjaśnia.  

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Rododendrony, czyli różaneczniki i azalie najczęściej nie wymagają cięcia. Rosną wolno, zagęszczając i rozkrzewiając się w sposób naturalny. Jednak czasem zdarza się, że przycinanie jest koniecznie, zwłaszcza gdy rośliny zostały uszkodzone przez szkodniki, przemarzły lub połamały się pod ciężarem śniegu. Kiedy i jak wykonać wiosenne cięcie rododendronów?

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Niegdyś jagoda kamczacka była mało znanym gatunkiem i niewielu ogrodników sadziło ją w swoich ogrodach. Dziś jej popularność rośnie, ponieważ doceniliśmy ją za niewielkie wymagania, bardzo wczesne plonowanie i przede wszystkim – wspaniały smak wartościowych owoców, które rodzi obficie. Aby zbiory były jeszcze bardziej udane, warto skracać jej pędy. Sprawdź, jak wykonać cięcie jagody kamczackiej na wiosnę.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Heliotrop to piękna, niezwykle aromatyczna roślina, którą można uprawiać zarówno na rabacie, jak i na balkonie czy tarasie. Jej intensywny zapach przypomina wanilię i roznosi się wokół od czerwca aż do pierwszych przymrozków. W naszym klimacie heliotrop uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Jeśli zdecydujesz się na jej zasadzenie, warto zacząć od wcześniejszego przygotowania rozsady. Kiedy i jak wysiewać heliotrop? Oto kilka kluczowych elementów, na które warto zwrócić uwagę, dzięki czemu ogród pokryje się morzem kwiatów.     

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Hiacynty to jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych. W okresie kwitnienia mają kolorowe i pięknie pachnące kwiaty. Niestety nie utrzymują się one zbyt długo. Nie oznacza to jednak, że musisz je wyrzucić. Cebulki hiacyntów po przekwitnięciu możesz wykorzystać ponownie. Zobacz, jak je pielęgnować.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.