Porady ogrodnicze
Tulipany to z pewnością jedne z najpopularniejszych kwiatów wiosennych, które zdobią przydomowe ogrody. Zachwycają swoimi kolorami i zjawiskowym kwitnieniem, a przy tym są łatwe w uprawie. Aby wiosną móc podziwiać urocze kwiaty, trzeba odpowiednio posadzić cebulki. Podpowiadamy, kiedy i jak głęboko sadzić tulipany do gruntu.
Czytaj artykułNieuchronnie zbliżający się koniec lata to czas, gdy w ogrodzie skupiamy się przede wszystkim na zbiorach plonów i przygotowywaniu działki do zimowego spoczynku. Nie zapominajmy jednak, że wrzesień to również doskonały moment na sianie i sadzenie wielu gatunków roślin. Późnym latem stałe miejsce w naszym zielonym zakątku mogą znaleźć krzewy, drzewka ozdobne, cebule kwiatów czy wieloletnie byliny. Możemy też postawić na warzywa o krótkim okresie wegetacji. Dowiedz się, co posadzić i siać we wrześniu do gruntu lub pod osłony.
Czytaj artykułHiacynty to popularne rośliny ozdobne, które zachwycają swoim wyglądem i intensywnym zapachem. Ich kwiaty mogą mieć kolor biały, różowy, fioletowy, ale też żółty, niebieski czy pomarańczowy. Sadzenie hiacyntów nie jest skomplikowane, ale trzeba to robić w odpowiednim terminie i we właściwy sposób, trzymając się zalecanej odległości oraz głębokości. Kiedy i jak sadzić hiacynty? Jak o nie zadbać po posadzeniu? Podpowiadamy.
Czytaj artykułRóże wymagają przycinania nie tylko wczesną wiosną. Jeśli chcesz, by po przekwitnięciu wciąż pięknie wyglądały, a nawet kwitły, nie możesz zaniedbać ich pielęgnacji. Jej ważnym elementem jest cięcie regeneracyjne. Jak przycinać róże latem i wczesną jesienią? Jakie odmiany tych kwiatów dobrze to zniosą? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułW ostatnim czasie na uprawach w przydomowych ogrodach coraz częściej pojawia się roślinożerny owad, który niegdyś bytował raczej na łąkach i obrzeżach lasów. Wtyk straszyk w naszym kraju nie został jeszcze zaliczony do szkodników roślin użytkowych, ale wiele wskazuje na to, że wkrótce tak właśnie się stanie. Obserwujemy, że populacja tego gatunku stale rośnie, co sprawia, że stał się on prawdziwą zmorą ogrodników i plantatorów. Na jakich roślinach żeruje wtyk straszyk i jak się go pozbyć? Odpowiadamy.
Czytaj artykułTuje to popularne iglaki, które są chętnie sadzone w przydomowych ogrodach i na działkach. Choć nie wymagają zbyt wiele, ale żeby dobrze i zdrowo rosły, trzeba im zapewnić odpowiednie warunki. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie żywotników jest nawożenie. Wystarczy, że rozpuścisz jeden składnik w wodzie, a następnie podlejesz tuje w swoim ogrodzie. Młode rośliny będą rosły jak szalone.
Czytaj artykułKrzewy róż to piękna ozdoba ogrodu. Warto jednak pamiętać, że kwiaty te pomimo swojego pięknego wyglądu, uważane są za jedne z trudniejszych w uprawie. Są one narażone na wiele różnego rodzaju chorób. Zagrażają im przede wszystkim szkodliwe dla nich grzyby, a ich pojawienie się może skutkować np. zwijaniem się liści rośliny. Poznaj tę przypadłość.
Czytaj artykułFloksy wiechowate zdobią w ogrodzie rabaty, skarpy czy brzeg oczka wodnego. Te wysokie rośliny są cenione za walory dekoracyjne oraz łatwość w uprawie. Choć nie są szczególnie wymagające, muszą być prawidłowo pielęgnowane, aby zachwycały obfitością kwiatów. Gdy kwitnienie roślin się zakończy, przychodzi kolej na najważniejszy zabieg, który decyduje o ich wyglądzie w przyszłym sezonie. Dowiedz się, jak przycinać floksy jesienią.
Czytaj artykułW ogrodzie często, oprócz pożądanych roślin ozdobnych czy warzyw, wyrastają również inne okazy, które nie są zbyt dekoracyjne, czyli chwasty. Można je spotkać dosłownie wszędzie. Pojawiają się nie tylko na rabatach czy na grządkach, ale także na kostce czy w trawniku. Ze względu na ich wątpliwe walory estetyczne trzeba systematycznie z nimi walczyć. Dowiedz się, co robić, aby się pozbyć uporczywych chwastów.
Czytaj artykułJesień wielu osobom kojarzy się z herbatą z sokiem malinowym, ciepłymi swetrami i pysznymi daniami z dyni. Jednak to nie jedyne rzeczy, które "rządzą" o tej porze roku. W ogrodach zaczynają królować jesienne kwiaty, które zachwycają feerią barw oraz pięknie się komponują ze złocistymi i czerwonymi liśćmi drzew.
Czytaj artykułGrzyby leśne, jak sama nazwa wskazuje, można znaleźć w lesie. Tam mają najlepsze warunki do wzrostu. Można je również uprawiać we własnym ogrodzie, zapewniając im podobne otoczenie. Dowiedz się, czego potrzebują grzyby i co jest istotne przy ich uprawie.
Czytaj artykułPozyskiwanie nasion warzyw to w tych czasach niepopularna praktyka. Jeśli chcemy mieć nasiona, wystarczy pójść do sklepu i je po prostu zakupić. Nie ma więc potrzeby, aby je samodzielnie pozyskiwać, gdy są łatwo dostępne. Samodzielne zbieranie nasion ma jednak wiele zalet. Jakie są zasady pozyskiwania ich i jak to robić? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułTuje to jedne z najchętniej sadzonych krzewów w polskich ogrodach. Doskonale sprawdzają się na żywopłot, ponieważ tworzą gęstą, zieloną ścianę. Świetnie prezentują się także jako uzupełnienie pustych przestrzeni na rabatach. Zamierzasz posadzić wiele żywotników w swoim ogrodzie? To może być spory wydatek! Dlatego pomyśl o rozmnożeniu krzewów, które masz. Dowiedz się, jak to zrobić.
Czytaj artykułJeżynę bezkolcową warto sadzić w ogrodzie, ponieważ jej uprawa nie jest skomplikowana, a owoce tej rośliny mają prozdrowotne właściwości. Niestety zdarza się, że zostaje porażona przez choroby, które obniżają plony i pogarszają jakość owoców. Poznaj choroby jeżyny bezkolcowej i sposoby na ich zwalczanie.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 406
- Następna