Porady ogrodnicze
Byliny ogrodowe to rośliny wieloletnie, cieszące się ogromną popularnością z uwagi na swoje walory ozdobne. Potrafią wspaniale udekorować ogród, pasują do wielu innych roślin i zwykle nie są trudne w uprawie. Niektóre gatunki są doskonale znane i chętnie wykorzystywane w przydomowych ogródkach i na działkach. Inne z kolei są mało znane, a zasługują na większe zainteresowanie. Co warto wybrać do ogrodu i dlaczego? Kiedy sadzić byliny ogrodowe? Podpowiadamy.
Czytaj artykułPlanując stworzenie trwałego otoczenia wokół grobów bliskich, warto rozważyć kilka istotnych aspektów. Istnieją kwiaty, które doskonale nadają się na cmentarz ze względu na ich odporność na zmienne warunki atmosferyczne i niskie wymagania pod względem podlewania. Możemy wybierać między tworzeniem kompozycji z żywych kwiatów na cmentarz lub umieszczaniem ich w oddzielnych donicach.
Czytaj artykułIgliwie sosnowe jest materiałem, który możemy wykorzystać do ściółkowania roślin w ogrodzie. Dzięki tej czynności w trakcie sezonu wegetacyjnego ograniczymy zachwaszczanie oraz wyparowanie wody z gleby, a przede wszystkim ochronimy rośliny przed nadchodzącym mrozem. Jakie rośliny możemy ściółkować? Do czego jeszcze warto wykorzystać igliwie sosnowe w ogrodzie? Podpowiadamy.
Czytaj artykułZałożenie przydomowego sadu to marzenie wielu osób. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretne sadzonki, dowiedzmy się, kiedy sadzić drzewka owocowe. W końcu to odpowiedni termin decyduje o tym, czy okazy zdołają się przyjąć na wybranym stanowisku i dalej zdrowo wzrastać. Jakie drzewka owocowe posadzić jesienią, a które dopiero wiosną? Oto krótki poradnik na ten temat.
Czytaj artykułWiele osób decyduje się na samodzielną uprawę czosnku w swoim ogrodzie. Nie jest ona wymagająca, ale niestety nie zawsze kończy się powodzeniem. Zdarza się, że warzywo choruje lub zostaje zaatakowane przez szkodniki, przez co cebule gniją, a liście żółkną i usychają. Aby tego uniknąć, niektórzy stosują zaprawianie czosnku przed sadzeniem. Czy warto to robić? Czym zaprawiać czosnek? Sprawdź, jak przygotować ząbki do sadzenia.
Czytaj artykułZimowanie pelargonii to istotny zabieg, jeśli zależy nam na zachowaniu roślin, aby nie kupować nowych. Zabieg przygotowujący kwiaty do zimy i pielęgnowanie ich w tym okresie może niektórym sprawiać kłopoty. Najlepiej byłoby je zostawić, ale czy można tak zrobić? Przedstawiamy bezobsługowe zimowanie pelargonii krok po kroku.
Czytaj artykułBudleja Dawida jest niezwykle efektownym krzewem, którego urodą w trakcie kwitnienia możemy się cieszyć od lipca aż do końca października. Aby była najpiękniejszą ozdobą ogrodu na długie lata, musimy odpowiednio o nią zadbać przed nadejściem przymrozków. Jak zabezpieczyć budleję na zimę? Czy jesienią należy ją przycinać? Dowiedz się wszystkiego na temat pielęgnacji motylego krzewu przed zimą.
Czytaj artykułMaliny w ogrodzie to cenne krzewy, dzięki którym każde lato wypełnione jest słodkimi wspomnieniami. Jeśli jednak chcemy, aby krzewy dały bogate plony również w przyszłym sezonie, musimy o nie zadbać przed zimą. Sprawdź, w jaki sposób przycinać maliny, aby ładnie owocowały. Czy wiesz, w jaki sposób pozyskać zdrowe sadzonki na przyszły rok?
Czytaj artykułChryzantemy to piękne kwiaty, którymi chętnie dekorujemy groby bliskich w dniu 1 listopada. Co z nimi zrobić, gdy zaczną przekwitać? Niektórzy uważają, że to, co zostało wniesione na cmentarz, powinno na nim pozostać, dlatego po prostu wyrzucają zwiędłe kwiaty. Inni natomiast uznają to za marnotrawstwo, więc zabierają je do domu. Jakie chryzantemy z cmentarza można posadzić w ogrodzie i czy powinno się to robić? Odpowiadamy.
Czytaj artykułRozpoczął się sezon grzewczy. Dla wielu z nas źródłem ciepła w domu jest kominek opalany drewnem, po którym pozostaje dużo popiołu. Nie wszyscy wiedzą, że produkt spalania tego materiału to nie jest zwykły odpad, więc nie powinniśmy się go pozbywać. Podpowiadamy, co zawiera popiół z kominka i jak wykorzystać jego cenne właściwości w ogrodzie.
Czytaj artykułChryzantemy są królowymi jesieni i najczęściej kojarzą się z uroczystością Wszystkich Świętych. Oprócz grobów, można ozdobić nimi taras lub balkon, kupując kwiaty w donicy. Rośliny te wytrzymają do 6 tygodni, odpowiednio zabezpieczone mogą przetrwać nawet przymrozki. Chryzantemy będą długo cieszyć nasze oczy, jeśli wykonamy 4 zabiegi pielęgnacyjne. Jak zadbać o chryzantemy w trakcie jesieni? Podpowiadamy.
Czytaj artykułMinikiwi to smaczne i wartościowe owoce, które w ostatnich latach budzą coraz większe zainteresowanie. Nie każdy wie, że możemy zbierać je z własnego ogrodu. Aby się nimi cieszyć, wystarczy posadzić na swojej działce aktinidię ostrolistną, której dekoracyjne, wijące się pędy będą dodatkowo zdobić altanę lub ogrodzenie. Dowiedz się, jak uprawiać minikiwi i co można zrobić z tymi ciekawymi owocami.
Czytaj artykułRododendrony niewątpliwe są wspaniałą ozdobą przydomowego ogrodu. Niestety często wskutek niewłaściwej pielęgnacji krzewy wyłącznie rosną, ale nie kwitną. Powinniśmy szczególnie się o nie zatroszczyć przed nadejściem zimy. Co musimy zrobić jesienią, żeby rododendron zakwitł za rok? Poznaj 5 ważnych zabiegów, dzięki którym w przyszłym sezonie roślina obsypie się pąkami.
Czytaj artykułOleandry to kapryśne krzewy, które źle znoszą polską zimę. Z tego powodu warto o nie wyjątkowo zadbać, szczególnie podczas pierwszych chłodnych dni. Sprawdź, w jaki sposób przyciąć krzewy przed zimą, a także, w jakich warunkach je przechowywać.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 434
- Następna