Porady ogrodnicze
Aranżując wnętrza zwracamy dużą uwagę na dobór współharmonizujących ze sobą barw. Dobieramy kolor ścian do wyposażenia zgodnie z naszym upodobaniem oraz gustem, wszystko po to, aby czuć się dobrze w otaczającej nas przestrzeni.
Czytaj artykułNiewątpliwie trudnym zagadnieniem jest zaprojektowanie ogrodu w taki sposób, aby był atrakcyjny przez cały rok. Można to osiągnąć za pomocą zmienności kolorystycznej kwiatów i liści roślin, które przebarwiają się w zależności od pory roku. Jak zatem poprawnie zaprojektować rabaty, by cieszyły oko przez cały rok, nawet zimą?
Czytaj artykułWoda będąca symbolem życia jest elementem ogrodu, w który warto zainwestować. Poprzez nawilżanie powietrza w otoczeniu poprawia się mikroklimat, a jej szum będzie dodatkowym atutem każdego zieleńca sprawiającym, że odpoczynek stanie się przyjemniejszy. Istnieje kilka rozwiązań, które pozwolą wprowadzić wodę do ogrodu jak np. kaskada, zbiornik wodny lub staw kąpielowy. Które z nich jest warte wprowadzenia do naszej przestrzeni?
Czytaj artykułDo Europy ćma dotarła ponad 10 lat temu, ale w Polsce została zaobserwowana dopiero w 2016 roku. Motyl przybył do nas najprawdopodobniej wraz z roślinami przywożonymi zza granicy i od razu zaczął pustoszyć nasze ogrody. Jak zwalczyć jego żerowanie i ochronić rośliny?
Czytaj artykułPszczoły - teoretycznie wszyscy je znamy. Wiemy, że są bardzo pożyteczne, wręcz niezbędne światu. Lubimy herbatę słodzoną miodem, coraz chętniej sięgamy też po pyłek i pierzgę. Jednocześnie, w wielu osobach pszczoły budzą lęk i nie są mile widzianym gościem. Przy bliższym poznaniu te sympatyczne owady zdecydowanie jednak zyskują. Wbrew pozorom, nie są one tak niebezpieczne ani agresywne, jak sądzą ci, którzy nigdy z tymi owadami nie mieli bliższego kontaktu. Poniżej przedstawiamy cztery powody, dla których warto rozważyć zaproszenie pszczół do swojego ogrodu i zostanie pszczelarzem - amatorem.
Czytaj artykułTawuła gęstokwiatowa (łac. Spirea densiflora) znacznie różni się od swoich kuzynek, zwłaszcza pod względem kształtu kwiatów. Sprawia to jednak, że jest o wiele ciekawsza i interesująco wygląda w ogrodzie. Jest bardzo uniwersalna: nadaje się na żywopłot, na rabatę, do nasadzeń pojedynczych. Dowiedz się, na czym polega uprawa tej wyjątkowej rośliny.
Czytaj artykułMały gryzoń o niepozornym wyglądzie, a potrafi wyrządzić tak wielkie szkody. Nornica ruda to bardzo pospolity szkodnik w ogrodzie. Uwielbia kopać tunele i podgryzać korzenie roślin, przez co ogrodnicy toczą z nią nieustanną wojnę. Na szczęście na zwalczanie nornic jest wiele skutecznych sposobów.
Czytaj artykułDrzewa owocowe są coraz częściej i chętniej nasadzane są we współczesnych ogrodach ozdobnych (nie tylko sadach). Co jednak gdy nagle zachorują? Jakie działania należy podjąć?
Czytaj artykułBatat będący odmianą ziemniaka niestety wciąż jest mało popularnym w Polsce warzywem, rzadko goszczącym na naszych stołach. A szkoda, bo oprócz jego ciekawych walorów smakowych, posiada liczne właściwości zdrowotne. Obniża ciśnienie krwi, wpływa na właściwy poziom glukozy w naszym organizmie. Bogaty jest w liczne minerały, witaminy i przeciwutleniacze, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia u nas chorób cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca, nadciśnienie, czy nowotwór.
Czytaj artykułKostka brukowa to jeden z najpopularniejszych materiałów na ścieżki ogrodowe, tarasy i podjazdy. Jest estetyczna i trwała, ale często brudzi się, z czasem zaczyna pokrywać ją mech i inne chwasty. Podpowiadamy, w jaki sposób szybko doprowadzić ją do czystości.
Czytaj artykułKleszcze to problem, z którym zmagamy się nie tylko w lasach i na dzikich ostępach, ale również we własnych ogrodach. Pojawiają się wśród krzewów, między źdźbłami traw, w zaroślach. Stanowią zagrożenie dla ludzi i zwierząt spędzających czas na zewnątrz.
Czytaj artykułNa naszych rozimych łąkach znaleźć można wiele roślin, które nie dość, że jadalne, to posiadają mnóstwo właściwości leczniczych. Oto pięć najbardziej popularnych.
Czytaj artykułPodejmując decyzję dotyczącą budowy domu istotny jest dla nas dobrze wykonany projekt, zatrudniamy architekta wnętrz, instalujemy najnowocześniejsze rozwiązania techniki, wszystko po to, aby pomieszczenia, w których spędzamy czas były dobrze oraz funkcjonalnie zaaranżowane. Pamiętajmy jednak, że dom powinien stanowić całość kompozycyjną z dobrze zagospodarowanym gruntem, na którym został postawiony.
Czytaj artykułMech stanowi nieodłączny element ekosystemu panującego w naszych ogrodach. Pojawia się w szczelinach między płytami kostki brukowej, zarasta ozdobne murki, alejki, jak również trawniki, będące tzw. oczkiem w głowie dla większości właścicieli posesji.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 361
- Następna