Porady ogrodnicze

Chcesz cieszyć się tymi kwiatami w swoim ogrodzie? Podpowiadamy, jak uprawiać żonkile

Żonkile od dziesięcioleci w Polsce uznawane są z jeden ze zwiastunów wiosny. Po pozbawionej żywych kolorów zimie już w marcu w ogródkach rzuca się w oczy ich energetyczna barwa. W okresie przedwiośnia to również częsty element dekoracyjny w naszych domach i powiew wiosny w nadal chłodne dni. 

Chcesz cieszyć się tymi kwiatami w swoim ogrodzie? Podpowiadamy, jak uprawiać żonkile
W odróżnieniu od wielu innych gatunków, żonkile nie wymagają pielęgnacji Fot.123RF.com

Spis treści:

Żonkile – kwiaty, wysokość, cechy 

Żonkil (Narcissus jonquilla L.), a właściwie narcyz żonkil, jest popularną rośliną z rodziny amarylkowatych. Na jednym pędzie znajduje się zazwyczaj więcej niż 3, lecz mniej niż 6 kwiatów. Kwitną one od marca do maja. Wysokość żonkili wynosi nawet do 40 cm. W Polsce żonkile – jako rośliny doniczkowe i uprawiane w gruncie – od dekad cieszą się niezwykłą popularnością. Z uwagi na walory zapachowe oraz estetyczne, jakie posiadają kwiaty żonkili, są od wielu lat powszechnie uważane za symbol nadziei, poświęcenia oraz miłości. To właśnie od francuskiego słowa „jonquilla” (żółty), pochodzi nazwa tej rośliny. 

Narcyz a żonkil – to nie to samo 

Słowa „żonkil” i „narcyz” często błędnie traktowane są jako synonimy. Drugie z nich jest pojęciem szerszym, obejmujących kilkanaście tysięcy odmian roślin. Żonkil, choć niezwykle popularny i powszechnie rozpoznawany, jest tylko jedną z nich. Znacząco różni się wyglądem od np. narcyza białego. Ich odmienność dotyczy nie tylko koloru kwiatów, ale także budowy. Spiczaste, podłużne płatki kwiatów to typowe cechy, jakie posiada narcyz, a żonkil charakteryzuje się, oprócz wspomnianych już żółtych płatków, długą łodygą. Nietypowa budowa żonkila, z przykoronkiem o podłużnym, trąbkowatym kształcie, sprawia, że jest on nazywany także narcyzem trąbkowym. 

żonkile i narcyzy Słowa „żonkil” i „narcyz” często błędnie traktowane są jako synonimy. Fot.123RF.com

Przeczytaj również: Rośliny cebulowe, które same się rozmnażają. Lista polecanych gatunków

Uprawa żonkili w gruncie 

Po zimie jako pierwsze wyrastają z cebulek zielone listki, następnie zaś łodyga wraz z kwiatem. Rośliny te cechują się wysokim poziomem wytrzymałości m.in. na niekorzystne warunki atmosferyczne. Mogą nieprzykryte przezimować w dobrej kondycji. W odróżnieniu od wielu innych gatunków, żonkile nie wymagają także pielęgnacji. Jedynym, za to często stosowanym zabiegiem jest zasilanie gleby w tzw. nawóz azotowy. 

żonkile w ogrodzie Żonkile mogą być z powodzeniem uprawiane właściwie na każdym rodzaju gleby ogrodowej. Fot.123RF.com

Kiedy sadzić żonkile? 

Jedną z najważniejszych kwestii związanych z uprawą żonkili jest właściwa odpowiedź na pytanie, kiedy sadzimy żonkile. Odpowiednio dobrany czas, w którym rośliny zostaną posadzone, umożliwi ich prawidłowy rozwój. Chcesz uprawiać żonkile? Cebulki tych roślin posadź nie później niż we wrześniu. W przeciwnym przypadku nie zdołają one na czas wykształcić korzenia, co narazi je zimą na przemarznięcie w wyniku oddziaływania silnego wiatru oraz niskich temperatur. 

Jakie podłoże wybrać dla żonkili? 

Jeśli chodzi o rodzaj gleby, w jakiej powinny być uprawiane te rośliny, mamy dobrą wiadomość. Są one pod tym względem niezbyt wymagające. W praktyce oznacza to, że żonkile mogą być z powodzeniem uprawiane właściwie na każdym rodzaju gleby ogrodowej. Dobrze czują się w zwłaszcza w podłożu piaszczysto-gliniastym. Chcesz uzyskać jak najlepszy efekt w uprawie żonkili? Użyj wilgotnej gleby próchniczej, w której kwiaty te będą obficie kwitnąć. 

Jak rozmnażać żonkile w ogrodzie? 

Żonkil jest rośliną stosunkowo prostą w rozmnażaniu, ponieważ samoistnie wytwarza on liczne cebulki przybyszowe. Pamiętaj, aby wykopać cebulki żonkili z ziemi w połowie czerwca (najpóźniej w pierwszych tygodniach lipca). Następnie przechowuj je w zacienionym i chłodnym miejscu aż do czasu sadzenia w okolicach września. Aby efektywnie uprawiać żonkile, cebulki tych kwiatów nie powinny zbyt licznie rozprzestrzeniać się na niewielkiej powierzchni. W takim przypadku może dojść do przedwczesnego obumierania roślin z powodu zbytniego nagromadzenia. Co zrobić, aby temu zaradzić? Po przekwitnięciu roślin regularnie przerzedzaj cebulki żonkili. 

Żonkile ogrodowe – jak podlewać? 

Ważną kwestią dotyczącą uprawy żonkili jest częstotliwość podlewania. Zaleca się, by żonkile podlewać niezbyt często. Wystarczy, jeśli zrobisz to raz w tygodniu, jednak zadbaj, aby dostarczać kwiatom dużą ilość wody. Błędem często popełnianym przez miłośników tych roślin jest zbyt częste podlewanie, np. co drugi dzień niewielką ilością wody. Przy takiej pielęgnacji zdarza się, że nie osiągają one maksymalnych rozmiarów. 

Żonkile w ogrodzie – jak chronić je przed szkodnikami? 

Żonkile ogrodowe narażone są na ataki szkodników, m.in. nornic i myszy. Brak należytej ochrony tych roślin przed gryzoniami może w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do zniszczenia całej uprawy. W jaki sposób zapobiec tej przykrej sytuacji? Rozwiązanie problemu, wbrew pozorom, jest bardzo proste. W odstraszeniu szkodników pomóc mogą ci specjalne preparaty chemiczne oraz odstraszacze produkowane na bazie soli. Środki te powinny zostać rozmieszczone w sąsiedztwie roślin oraz miejsc, w których mogą pojawić się gryzonie. Wolisz naturalne sposoby? Wykorzystaj ludzkie włosy (np. z grzebienia lub szczotki). Zwiń je w kłębki i umieścić w otworach, przez które przedostają się zwierzęta. 

Żonkil – uprawa w doniczce 

Żonkile uprawiane w domu kwitną dość wcześnie – jeszcze na przełomie zimy oraz wiosny. W odróżnieniu od swoich ogrodowych odpowiedników domowe żonkile są mniejsze. Ich wysokość najczęściej nie przekracza 25 cm, mają także mniej liści oraz krótszą łodygę. Jak je podlewać? Nawadniaj je niezbyt obficie, lecz w krótkich odstępach czasu, nawet trzykrotnie w tygodniu. Raz na jakiś czas zastosuj też nawóz bogaty w potas. 

Zobacz więcej zdjęć

Żonkile w donicy – co warto wiedzieć? 

Żonkile stosunkowo szybko adaptują się do warunków domowych, dlatego możliwa jest ich uprawa także w doniczce. Dzięki temu mogą one w okresie jesiennym czy zimowym dodawać kolorytu Twojemu mieszkaniu. Ważne jest, by w efekcie wyboru takiego rozwiązania wybrać tylko te cebulki, które przeszły już przez trwający dwa miesiące okres wegetacji. Jeśli chcesz przechowywać żonkile w pomieszczeniu, zadbaj o względnie niską temperaturę powietrza. Dzięki temu rośliny te mogą przetrwać stosunkowo długo. 

Przeczytaj również: Żonkile - kompozycje na balkony i tarasy

Żonkile w wazonie – bez innych kwiatów 

Jeśli umieszczasz żonkile w wazonie, pamiętaj o tym, by w żadnym wypadku nie łączyć ich z innymi roślinami. Dlaczego nie powinno się tego robić? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Narcyz żółty wydziela śluz, który miesza się następnie z wodą w wazonie. Znacząco utrudnia to pobieranie wody przez pozostałe kwiaty w jednej kompozycji florystycznej. Jak łatwo się domyślić, oddziaływanie śluzu żonkila doprowadza po pewnym czasie do obumierania innych roślin. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez (@voskonale)

Jak przechowywać żonkile w wazonie? 

Zastanawiasz się, jak sprawić, aby cieszyć się żonkilami w wazonie dłużej niż zazwyczaj? Jest kilka zasad, które mogą pomóc ci osiągnąć ten cel. Po pierwsze, nie stawiaj ich w pełnym słońcu. Na takim stanowisku szybko rozwiną się ich pąki, a otwarte kwiaty zwiędną. Zamiast pełnego naczynia wody, postaw na minimalną ilość płynu. W odróżnieniu od innych gatunków kwiatów ciętych żonkile nie pobierają dużych ilości wody. Trikiem, dzięki któremu twoje żonkile będą dłużej świeże, jest też podcięcie końcówek łodyg przed włożeniem ich do wazonu. 

Przeczytaj również: Jaki jest najlepszy termin na sadzenie narcyzów? Sprawdź, by nie przegapić, bo wiosną nie zakwitną

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.