Porady ogrodnicze

Ciekawa roślina na żywopłot – wiąz turkiestanu

Wiąz turkiestanu to nie jest szczególnie popularna roślina. A szkoda, bo za jej pomocą masz szansę stworzyć w ogrodzie naprawdę przepiękny żywopłot. Jest to niewielkie drzewko, które błyskawicznie tworzy bardzo gęstą koronę, idealnie izolującą cię od ulicy, hałasu, czy wścibskiego wzroku sąsiadów. To cudowny żywopłot, który z pewnością przypadnie ci do gustu. Warto się nim zainteresować, tym bardziej, że jest mało wymagający, a cena sadzonki nie jest szczególnie wysoka.
REKLAMA

Ta sama roślina, dwie nazwy
Wiąz turkiestanu i wiąz syberyjski to ta sama roślina, nazw tych używa się zamiennie. To przedstawiciel gatunku Ulmus pumila, mało znanego w Polsce gatunku wiązu, który świetnie sprawdza się w naszych warunkach atmosferycznych, można spokojnie go wyhodować w typowym dla nas klimacie. Roślina pochodzi ze Wschodu, gdzie często naturalnie porasta lasy jako naprawdę duże drzewo. W Polsce tworzy się z nich cudowny żywopłot, ponieważ dobrze znosi przycinanie i można zrobić z niego niewielki, lekko skarłowaciały krzew, który będzie dobrze zacieniał podwórko. Inne pomysły na żywopłot szybkorosnący znajdziesz w tym artykule, natomiast tu skupimy się na więzie turkiestanu.

Wiąz syberyjski to świetny materiał na żywopłot. Bardzo szybko tworzy ogromną koronę, bardzo gęstą i niezwykle dekoracyjną. Ma typowe dla wiązu liście – małe, jajowate lub elipsowate, mają bardzo intensywny, żywy, zielony kolor. Są raczej drobne, jednak na każdym pędzie pojawia się ich po prostu mnóstwo, dzięki czemu stworzony przez nie żywopłot jest bardzo gęsty. Wiąz syberyjski to materiał na cudowny żywopłot także dlatego, że bardzo szybko rośnie. Nie musisz czekać wiele lat zanim będziesz mógł cieszyć się pięknym żywopłotem, roczny przyrost pędów może wynosić nawet od 30 cm do 1,8 m.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Fot. 123RF/PICSELL

Tworzy on żywopłot nawet po posadzeniu, ponieważ same sadzonki są już dość duże. Cena zaprowadzenia takiego żywopłotu także nie jest wysoka, ponieważ roślina bardzo się rozrasta, więc gęste sadzenie nie jest konieczne. Ponadto cena pojedynczej sadzonki także nie jest zbyt wysoka.

Charakterystyka
Wiąz turkiestanu nie wyróżnia się szczególnie spośród innych drzewek z rodzaju wiązów. Nadaje się na żywopłot ze względu na gęstszy pokrój i szybsze rośnięcie, jednak jego sadzonki można sadzić także pojedynczo, jako skarłowaciałe drzewka.

Jak wygląda?
Wiąz turkiestanu ma charakterystyczne dla wszystkich wiązów liście – rosną pojedynczo i skrętolegle. Są bardzo dekoracyjne, a to za sprawą niezwykle gęsto rozmieszczonych nerwów, które układają się równolegle i stanowią bardzo atrakcyjną ozdobę, przypominają pofałdowanie. Mają bardzo intensywny, ciemnozielony kolor i błyszczącą blaszkę liściową.
Wiąz turkiestanu, tak jak inne wiązy wytwarza kwiaty i owoce, chociaż jeżeli jest sadzony na żywopłot, to regularne cięcie sprawia, że raczej nie będziesz miał okazji ich zobaczyć. Kwiaty są drobne, żółte i niepozorne, nie są szczególnie atrakcyjne. Pojawiają się tuż przed rozwinięciem się liści, bardzo wczesną wiosną. Tworzą się z nich niewielkie orzeszki, wyposażone w listek lub skrzydełko, jednak na żywopłocie moment wytworzenia owoców raczej nie nadchodzi.

Cechy wiązu syberyjskiego
Wiąz syberyjski jest mrozoodporny, nawet w pierwszym sezonie po posadzeniu nie potrzebuje szczególnych osłon. Zrzuca liście na zimę, a jesienią ładnie się przebarwia, więc w zasadzie jest atrakcyjny przez cały sezon. Uważa się także, że liście wiązu świetnie zatrzymują kurz i pył z ulicy, jest to więc świetny sposób na odgrodzenie podwórka. To gatunek, który powoli zyskuje na popularności, więc jego sadzonki pojawiły się licznie w sklepach ogrodniczych. Warto się za nimi rozejrzeć, zwłaszcza, że ich cena nie jest szczególnie wysoka.

Sadzonki – jakość i cena
Jeśli chcesz mieć ładny, gęsty żywopłot, powinieneś zdecydować się na dość duże i dobrze rozgałęzione sadzonki, najlepiej dwu-trzyletnie. Takie sadzonki łatwiej się przyjmą i świetnie będą czuły się w nowym stanowisku, co więcej, są już dostatecznie odporne na uszkodzenia i zimno. Sadzonki można wyhodować w domu także samodzielnie, z nasion zebranych z wiązu, jednak jest to dużo trudniejsze. Zwróć uwagę także na to, że na żywopłot potrzebujesz od kilku do kilkunastu sadzonek, a stworzenie własnych może trochę potrwać.

Można go kupić w trzech formach – sadzonki z gołym korzeniem, w pojemnikach i balotowane. Ich cena nie różni się szczególnie, chociaż może zdarzyć się, że drzewka w balocie lub pojemnikach będą nieco droższe. Cena wiązu waha się w granicach od 20 do 30 zł za sadzonkę. Jeśli to możliwe, raczej nie decyduj się na sadzonkę z odkrytym korzeniem. Takie drzewko zahamowało wegetację i trudniej będzie mu się przyjąć w nowym miejscu. Najlepiej sprawdzą się sadzonki w balocie lub pojemnikach.

Przy zakupie koniecznie zwróć uwagę na wygląd i ogólną kondycję drzewka. Przypatrz się liściom i pędom. Roślina przyjmuje się dość łatwo, ale jeśli chcesz mieć naprawdę cudowny, równy żywopłot, nie może być żadnych braków i dziur, ponieważ w kolejnym sezonie będziesz musiał dosadzać znacznie mniejsze drzewka.

Sadzenie i stanowisko
Sadzenie można przeprowadzić w zasadzie w każdym podłożu. Jest to roślina o bardzo małych wymaganiach uprawnych, dobrze czuje się zarówno w bardziej, jak i mniej żyznej glebie. Nie ma także wyraźnych preferencji co do stopnia zwięzłości czy przepuszczalności podłoża, dlatego świetnie sprawdza się w każdym ogrodzie. Jego jedynym warunkiem jest woda, wiąz lubi sporą wilgotność podłoża, dlatego na glebach szybko przesychających należy go regularnie podlewać.

Jak przygotować podłoże?
Jeśli podłoże jest wyjałowione i mało żyzne, przed sadzeniem warto je wzmocnić odpowiednią dawką nawozu. Sprawdzi się zarówno kompost, jak i nawóz mineralny, optymalnie wieloskładnikowy i przeznaczony do drzewek i krzewów ozdobnych lub uniwersalny do roślin ogrodowych. Rośliny powinny znajdować się w pełnym słońcu, ale uwaga, same jednak rzucają duży cień, co trzeba mieć na względzie myśląc o zagospodarowaniu ogrodu.

Termin sadzenia
Wiąz można sadzić dwóch terminach: wiosną i jesienią.  Letnie sadzonki, czyli te, które sadzi się jesienią warto zakupić wcześniej w pojemniku lub balocie. Sadzi się je już po pierwszych przymrozkach, dlatego warto zawczasu przygotować odpowiednio głęboki dół (później ziemia może być zbyt twarda) i wysypać jego dno kamyczkami, by zapewnić roślinom drenaż. Sadzonki umieszcza się nieco głębiej, niż rosły w szkółce. Wiosną sadzenie przeprowadza się bardzo wcześnie, zanim jeszcze wegetacja ruszy pełną parą.

Sadzonki balotowane lub w pojemnikach po prostu wystarczy umieścić w przygotowanym wgłębieniu, od razu po posadzeniu je podlać i przydeptać. W przypadku sadzonek z nagim korzeniem cały proces jest bardziej skomplikowany. Zarówno wiosenne, jak i letnie sadzonki moczy się w wodzie, optymalnie w temperaturze pokojowej. Moczenie powinno trwać 24 godziny, to sprawi, że sadzonka się obudzi i po posadzeniu szybciej zacznie się przyjmować. Optymalna rozstawa dla drzewek to 30-40 cm między sadzonkami. W uprawie rzędowej odległość może wynosić 25 cm, natomiast odległość od płotu lub siatki powinna wynosić aż 1-1,5 m.Zdjęcie główne: Fajny Ogród

Przeczytaj również:

Tulipanowiec – jedno z ciekawszych drzew ozdobnych w naszych ogrodach

Grillo-wędzarnia - czy grill ogrodowy z wędzarnią to dobre rozwiązaniePrzeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ciekawa roślina na żywopłot – wiąz turkiestanu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.