Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

5 miejsc, gdzie nie należy sadzić hortensji. Będą słabo rosły i jeszcze gorzej kwitły

Nie ma piękniejszej ozdoby przydomowego ogrodu niż bujne krzewy hortensji. Oczywiście pod warunkiem, że obficie kwitną oraz mają zdrowe, intensywnie zielone liście. Często jednak wygląd i kondycja tych roślin pozostawiają sporo do życzenia, a jedną z głównych przyczyn takich problemów jest niewłaściwe stanowisko. Przedstawiamy 5 miejsc, gdzie nie należy sadzić hortensji.

5 miejsc, gdzie nie należy sadzić hortensji. Będą słabo rosły i jeszcze gorzej kwitły
W niektórych miejscach hortensja będzie kwitła słabo albo nawet wcale. Fot. westhimal/123RF.com

Spis treści:

5 miejsc, gdzie nie należy sadzić hortensji

Hortensje są krzewami cenionymi za spektakularne i długotrwałe kwitnienie. Ich okazałe, kuliste i barwne kwiatostany są ozdobą rośliny od lata aż do jesiennych przymrozków. To rośliny, które pasują do wszystkich ogrodów, ale nie na każdym stanowisku dobrze rosną. Niewłaściwe miejsce sadzenia jest jedną z najczęstszych przyczyn problemów w uprawie hortensji.

W polskich ogrodach uprawia się kilka gatunków hortensji. Jedne z najpopularniejszych to zdecydowanie hortensje ogrodowe oraz bukietowe, ale niektórzy ogrodnicy decydują się na posadzenie mniej znanych gatunków. Niezwykle atrakcyjne są hortensje dębolistne, piłkowane oraz pnące. Wszystkie te rośliny nieco różnią się preferencjami co do stanowiska, ogólnie jednak można stwierdzić, że służą im półcieniste miejsca.

Niektóre stanowiska w naszych ogrodach nie sprzyjają, a wręcz szkodzą hortensjom. Powodują, że krzewy te zaczynają chorować i tracą wyrazisty kolor liści, a ich kwiaty bledną lub opadają. W nieodpowiednim miejscu rośliny często wcale nie chcą kwitnąć, więc przestają być najpiękniejszą ozdobą posesji. O jakich stanowiskach mowa? Przedstawiamy 5 miejsc, gdzie nie należy sadzić hortensji.

Niewłaściwe stanowisko jest jednym z powodów, dlaczego hortensja nie chce kwitnąć. Niewłaściwe stanowisko jest jednym z powodów, dlaczego hortensja nie chce kwitnąć. Fot. westhimal/123RF.com

  • Pełne słońce

Wielogodzinna ekspozycja na ostre, palące promienie słoneczne nie jest dobra dla hortensji. Na takim stanowisku ich liście oraz kwiaty mogą zostać poparzone, a gleba będzie wysychać za szybko. Zdarza się, że przy bezpośrednim nasłonecznieniu kwiatostany przedwcześnie więdną i opadają. W takim miejscu najgorzej będzie czuła się hortensja ogrodowa, nieco lepiej słoneczne warunki zniesie hortensja bukietowa.

  • Całkowity cień

Posadzenie hortensji w głębokim cieniu również jest błędem. Niedostatek światła słonecznego spowoduje, że krzew będzie wolno rósł, wyciągał pędy i słabo kwitł, o ile w ogóle zawiąże w takim miejscu pąki kwiatowe. Ze wszystkich gatunków największe zacienienie zniesie hortensja pnąca, jeśli jednak liczymy je jej obfite kwitnienie, powinna mieć stanowisko z dostępem do słońca.

  • Sucha gleba

Uprawa hortensji w miejscu, gdzie gleba szybko przesycha, jest częstą przyczyną problemów – więdnięcia roślin, żółknięcia liści czy słabego kwitnienia. Wszystkie gatunki tych krzewów preferują bowiem stale lekko wilgotne warunki. Najlepsza jest dla nich ziemia obfitująca w próchnicę, która dobrze zatrzymuje wilgoć w glebie, wzbogacona np. kompostem lub torfem. Możemy chronić hortensje przed szybkim wysychaniem podłoża również w inny sposób – poprzez ściółkowanie.

  • Podmokłe podłoże

Miejsca w ogrodzie, gdzie gleba jest podmokła, też nie nadają się do uprawy hortensji. Krzewy te lubią lekko wilgotne, lecz nie mokre podłoże. Stagnacja wody przy korzeniach sprzyja rozwojowi niebezpiecznych chorób hortensji, przez które nie tylko nie doczekamy się kwiatów, ale nawet stracimy całą roślinę. Krzewów tych nie warto sadzić na stanowiskach, gromadzi się woda po deszczu ani w ciężkiej, gliniastej glebie. Jeśli taką mamy w ogrodzie, powinniśmy zadbać o jej drenaż lub rozważyć posadzenie krzewu w donicy, a nie bezpośrednio w gruncie.

  • Wietrzne stanowisko

Hortensje nie lubią miejsc, gdzie są narażone na działanie silnego wiatru. Są na takich stanowiskach szczególnie podatne na złamania pędów (zwłaszcza odmiany o bardzo dużych i ciężkich kwiatostanach, np. 'Annabelle'), ale to niejedyny problem. Krzewy rosnące w otwartych, nieosłoniętych miejscach gorzej zimują i są częściej uszkadzane przez mróz. Wiatr na dodatek przyspiesza wysychanie gleby w sezonie wegetacyjnym, czego – jak już wiemy – hortensje bardzo nie lubią.

Czy hortensje można sadzić pod drzewami? Czy hortensje można sadzić pod drzewami? Fot. malleo/123RF.com

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby piwonie nie przechylały się i nie łamały? Prosty i tani patent ogrodniczy

Czy hortensje można sadzić pod drzewami?

Wielu ogrodników zastanawia się, czy hortensje można sadzić pod drzewami. Jak najbardziej można to zrobić, ponieważ w takim miejscu krzewy będą chronione przed ostrym słońcem i wiatrem. Znajdą na takim stanowisku preferowany przez nie półcień, o ile drzewa nie rosną zbyt gęsto i nie odbiorą im całego dostępu do światła. Żywymi parasolami dla tych roślin mogą być sosny i świerki, które w naturalny sposób zakwaszają glebę, co jest korzystne dla hortensji. Sprawdzą się także drzewa zrzucające liście na zimę, m.in. klon, dąb oraz robinia akacjowa.

Warto jednak pamiętać, aby nie sadzić hortensji bezpośrednio przy drzewach, aby nie konkurowały z ich korzeniami o dostęp do wody i składników odżywczych w glebie. Pod koronami drzew powinny sobie dobrze poradzić hortensja dębolistna i pnąca.

Najlepsze stanowisko dla hortensji

Wiemy już, gdzie nie warto sadzić hortensji, bo będzie chorować i straci swe piękne kwiaty. Na jakim stanowisku natomiast ukaże pełnię swej urody? Jeśli chcemy, aby hortensja obficie kwitła i była w doskonałej kondycji przez cały sezon, wybierzmy dla niej zaciszne, osłonięte od zimnego wiatru miejsce. Na idealnym stanowisku powinna znaleźć bogatą w próchnicę, stale lekko wilgotną glebę oraz dużą ilość rozproszonego światła. Zapewnijmy hortensji dostęp do porannego, łagodnego słońca, a każdego roku będzie odwdzięczać się bujnym kwitnieniem.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

5 bylin okrywowych na szybki efekt w ogrodzie. Nie są ekspansywne i mają małe wymagania

Jedna z najstarszych odmian, kwitnie całe lato. Piwonia Młokosiewicza - uprawa i zastosowanie w ogrodzie

Oryginalny, gęsto kwitnący krzew na żywopłot. Piękne odmiany i uprawa kolkwicji chińskiej

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.