Porady ogrodnicze

Co na chwasty w ogrodzie? Zastosowania sody oczyszczonej

Wodorowęglan sodu, czyli popularna soda oczyszczona ma wiele praktycznych zastosowań. Z powodzeniem zastępuje większość sklepowych detergentów. Co ciekawe, można wykorzystywać ją nie tylko w domu, ale też w ogrodzie. Dzięki swoim właściwościom sprawdzi się między innymi jako środek do usuwania chwastów.

fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Co na choroby grzybowe roślin? 

Z wykorzystaniem sody oczyszczonej przygotujemy skuteczny i naturalny oprysk na choroby grzybowe, np. czarną plamistość liści, mączniak rzekomy, mączniak prawdziwy. 1 l wody należy połączyć z 10 g sody oczyszczonej i dobrze wymieszać. Roztwór rozpylamy na zainfekowane rośliny przez 10 dni. Widocznym objawem działania preparatu będzie ciemnienie białego nalotu. Aby poprawić jego skuteczność, można dodać do niego 10 g starego szarego mydła.

fot. 123RF/PICSEL

Chwasty w ogrodzie - jak się ich pozbyć?

Chwasty to prawdziwa zmora każdego ogrodnika. Wodorowęglan sodu to jeden z lepszych środków zapobiegających rozwojowi niechcianych roślin. Szczególnie dobrze sprawdzi się przy plewieniu „zielska” porastającego przestrzenie między kamieniami lub przy płytkach w ścieżce ogrodowej. Proszek wsypujemy do szczelin między kostkami. W razie konieczności zabieg ten powtarzamy - soda, w przeciwieństwie do innych chemicznych preparatów, działa wolniej i mniej inwazyjnie. Najlepszą porą na jej aplikację jest wczesny wieczór, kiedy słońce mniej operuje, spada temperatura powietrza, a silny wiatr ustaje.

REKLAMA
REKLAMA

Co odstrasza mrówki? Czego nie lubią mrówki w ogrodzie?

Obecność mrówek w ogrodzie ma swoje zalety, jak i wady. Roznoszą nasiona roślin, ułatwiając wysiew niektórych gatunków, czyszczą trawnik z odpadów organicznych, spulchniają glebę i dystrybuują w niej potrzebne składniki mineralne. Niestety, ich kopczyki mogą przeszkadzać w ukorzenieniu się roślin, istnieje również ryzyko, że insekty z ogrodu przedostaną się do domu. Aby ograniczyć ich liczebność, posypujemy sodą te miejsca, które owady szczególnie sobie upodobały.

Zobacz więcej zdjęć

Jak wyczyścić doniczki?

Na wiekowych, plastikowych, jak i ceramicznych donicach z czasem pojawia się biały osad, czyli kamień. W domowych warunkach bardzo ciężko się go pozbyć. Jednym ze sprawdzonych sposobów, by go usunąć, jest soda oczyszczona. Mieszamy ją ze skrobią kukurydzianą i zalewamy niewielką ilością ciepłej wody, aby uzyskać coś w rodzaju gęstej pasty. Za pomocą szczotki nakładamy ją na ranty naczynia i szorujemy.

Co na szkodniki w ogrodzie?

Jeśli rośliny w ogrodzie zostały zaatakowane przez mszyce, przędziorki lub mączliki, a my nie chcemy zaburzyć ekologicznej uprawy, sięgnijmy po sodę oczyszczoną. Nie zaszkodzi ona ani zajętym okazom, ani ludziom. Można z niej przygotować trzy różne roztwory:

- 3 łyżki sody dosypujemy do 4 l wody, mieszamy do połączenia obu substancji.

- 1/2 łyżeczki sody ocieczonej dodajemy do 1 l wody. Do roztworu dolewamy 1/2 łyzeczki oleju jadalnego. Dokładnie mieszamy.

- W 4 l ciepłej wody rozpuszczamy 2 łyżeczki sody i 10 g startego szarego mydła.

Oprysk można wykonać zarówno ręcznie — zwykłym opryskiwaczem, jak i tym plecakowym. Warto też przecierać nim liście. Czynność powtarzamy co 3 - 4 dni.

Zobacz więcej zdjęć

Jak ożywić kwiaty cięte?

Aby przedłużyć życie kwiatom ciętym, dosypmy do wody, w której stoją ok. 1/2 łyżeczki wodorowęglanu sodu. To zapobiegnie szybkiemu więdnięciu roślin.

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Co na chwasty w ogrodzie? Zastosowania sody oczyszczonej"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.