Porady ogrodnicze

Zwalcza szkodniki i wzmacnia rośliny. Jak wykorzystać sodę oczyszczoną w ogrodzie?

Wodorowęglan sodu, czyli popularna soda oczyszczona ma wiele praktycznych zastosowań w ogrodzie. Dzięki swoim właściwościom sprawdzi się między innymi jako środek do usuwania chwastów czy chorób grzybowych, oprysk na szkodniki, a także jako preparat wzmacniający wzrost i owocowanie roślin. Sprawdź, jak wykorzystać sodę oczyszczoną w ogrodzie.

Zwalcza szkodniki i wzmacnia rośliny. Jak wykorzystać sodę oczyszczoną w ogrodzie?
Soda ma wszechstronne zastosowanie w ogrodzie. Fot. 123RF/PICSEL

Spis treści:

Soda oczyszczona — właściwości

Soda oczyszczona, a dokładniej wodorowęglan sodu, to nieorganiczny związek chemiczny o słabo zasadowym odczynie. Ma właściwości pianotwórcze i spulchniające, co wykorzystywane jest m.in. w tabletkach musujących czy proszku do pieczenia. Pomaga łagodzić nadkwasotę oraz ból gardła. Doskonale zastępuje większość detergentów stosowanych w domu. A czy może zastąpić tradycyjne, chemiczne środki ochrony roślin i nawozy? Czemu nie. Trzeba tylko mieć na uwadze, że soda zachowuje się w reakcjach jak słaba zasada, przez co zobojętnia kwasy. Może tym samym mieć wpływ na odczyn gleby.

Soda oczyszczona — zastosowanie w ogrodzie

Opryski z sody oczyszczonej skutecznie pomagają zwalczyć szkodniki i choroby grzybowe roślin. Soda oczyszczona okazuje się też być pomocna w walce z chwastami, które są wiecznym utrapieniem ogrodników i właścicieli posesji wyłożonych kostką brukową. Można ją również wykorzystać jako środek zwalczający uporczywe mrówki. Na bazie sody oczyszczonej można również przygotować odżywczy nawóz do roślin.

Soda oczyszczona na choroby grzybowe roślin

Z wykorzystaniem sody oczyszczonej przygotujemy skuteczny i naturalny oprysk na choroby grzybowe, np. czarną plamistość liści, mączniak rzekomy, mączniak prawdziwy. Aby przygotować oprysk, należy 1 l wody połączyć z 10 g sody oczyszczonej i dobrze wymieszać. Roztwór rozpylamy na zainfekowane rośliny przez 10 dni. Widocznym objawem działania preparatu będzie ciemnienie białego nalotu. Aby poprawić jego skuteczność, można dodać do niego 10 g starego szarego mydła.

Z sody oczyszczonej można przygotować oprysk na choroby grzybowe roślin. Fot. 123RF/PICSEL

Soda oczyszczona na chwasty w ogrodzie

Chwasty to prawdziwa zmora każdego ogrodnika. Soda oczyszczona to jeden z lepszych środków zapobiegających rozwojowi niechcianych roślin. Szczególnie dobrze sprawdzi się przy plewieniu „zielska” porastającego przestrzenie między kamieniami lub przy płytkach w ścieżce ogrodowej. Proszek wsypujemy do szczelin między kostkami. W razie konieczności zabieg ten powtarzamy - soda, w przeciwieństwie do innych chemicznych preparatów, działa wolniej i mniej inwazyjnie. Najlepszą porą na jej aplikację jest wczesny wieczór, kiedy słońce mniej operuje, spada temperatura powietrza, a silny wiatr ustaje.

Soda oczyszczona na mrówki

Obecność mrówek w ogrodzie ma swoje zalety, jak i wady. Roznoszą nasiona roślin, ułatwiając wysiew niektórych gatunków, czyszczą trawnik z odpadów organicznych, spulchniają glebę i dystrybuują w niej potrzebne składniki mineralne. Niestety, ich kopczyki mogą przeszkadzać w ukorzenieniu się roślin, istnieje również ryzyko, że insekty z ogrodu przedostaną się do domu. Aby ograniczyć ich liczebność, posypujemy sodą te miejsca, które owady szczególnie sobie upodobały.

Zobacz więcej zdjęć

Soda oczyszczona do czyszczenia doniczek ogrodowych

Na wiekowych, plastikowych, jak i ceramicznych donicach z czasem pojawia się biały osad, czyli kamień. W domowych warunkach bardzo ciężko się go pozbyć. Jednym ze sprawdzonych sposobów, by usunąć zaschnięty brud z doniczek, jest soda oczyszczona. Mieszamy ją ze skrobią kukurydzianą i zalewamy niewielką ilością ciepłej wody, aby uzyskać coś w rodzaju gęstej pasty. Za pomocą szczotki nakładamy ją na ranty naczynia i szorujemy.

Soda oczyszczona — oprysk na mszyce i inne szkodniki

Jeśli rośliny w ogrodzie zostały zaatakowane przez mszyce, przędziorki lub mączliki, a my nie chcemy zaburzyć ekologicznej uprawy, sięgnijmy po sodę oczyszczoną. Nie zaszkodzi ona ani roślinom, ani ludziom. Można z niej przygotować trzy różne roztwory:

  • 3 łyżki sody dosypujemy do 4 l wody, mieszamy do połączenia obu substancji.
  • 1/2 łyżeczki sody ocieczonej dodajemy do 1 l wody. Do roztworu dolewamy 1/2 łyżeczki oleju jadalnego. Dokładnie mieszamy.
  • W 4 l ciepłej wody rozpuszczamy 2 łyżeczki sody i 10 g startego szarego mydła.

Oprysk można wykonać zarówno ręcznie — zwykłym opryskiwaczem, jak i tym plecakowym. Warto też przecierać nim liście. Czynność powtarzamy co 3 - 4 dni.

Soda sprawdzi się również jako oprysk na mszyce i inne szkodniki. Fot. 123RF/PICSEL

Soda oczyszczona jako odżywczy nawóz do roślin

Gdy kwiaty w ogrodzie wymagają odżywienia i poprawy kondycji, a nie chcesz stosować nawozów mineralnych, to użycie sody oczyszczonej będzie świetnym pomysłem. Musisz jednak pamiętać, że lekko alkaliczny odczyn sody i zastosowanie jej mocno rozcieńczonego roztworu do podlewania może wpłynąć na zmianę pH podłoża. Z tego względu należy ograniczyć się do roślin lubiących lekko zasadowy odczyn gleby. I ściśle pilnować, aby roztwór sody rzeczywiście zawierał jej niewielką ilość (raptem 1 łyżeczkę na 4-5 l wody) – by pomagał, a nie szkodził roślinie. 

Aby wzmocnić działanie roztworu sody, możesz dorzucić do niego kilka korzystnych składników, takich jak pół łyżeczki amoniaku spożywczego oraz łyżeczkę soli Epsom. Jak soda pomaga kwiatom? Wspomaga stymulację roślin do ukorzeniania i rozwoju nowych liści oraz pędów. 

Sodę można również rozsypać wokół krzaków pomidorów i obficie podlać. Dzięki temu obniży się kwasowość gleby, a same pomidory będą dużo słodsze i smaczniejsze. 

Co ciekawe, sodę oczyszczoną możemy wykorzystać również, by przedłużyć życie kwiatom ciętym. Dosypanie do wazonu z kwiatami około 0,5 łyżeczki sody zapobiegnie szybkiemu więdnięciu roślin.

Przeczytaj również:

Jak i czym podlewać pomidory, aby dobrze owocowały?

Dlaczego pomidory nie dojrzewają na krzaku?

Nietypowe zastosowania sody oczyszczonej

Pyszne pomidory wprost z twojego balkonu. Oprysk z drożdży czyni cuda!

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.