Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co zrobić z liśćmi w ogrodzie jesienią? Które grabić, a które zostawić?

Spadające liście z drzew to jeden z nieodłącznych symboli jesieni i zbliżającego się końca sezonu wegetacyjnego. Choć wspaniale wyglądają, mają niesamowite kolory i cudownie szeleszczą pod stopami, pojawia się pytanie: co z nimi zrobić w ogrodzie? Spalić? A może lepiej pozostawić je pod drzewami? Sprawdź odpowiedzi na te nurtujące pytania!

Co zrobić z liśćmi w ogrodzie jesienią? Które grabić, a które zostawić?
Co zrobić z liśćmi na działce? To pytanie zadaje sobie wielu ogrodników. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Liście w ogrodzie – grabić czy zostawić?

Wielu ogrodników ma różne poglądy na opadające liście. Niektórzy się nimi zachwycają i pozostawiają na ziemi. Są też tacy, którzy od ich pojawienia się nie rozstają się z grabiami lub z dmuchawą. Zastanawiasz się, jakie podejście jest właściwe? Okazuje się, że obu tych grup!

Opadłe liście tworzą naturalną ściółkę wokół krzewów i drzew. Chronią glebę przed chłodem i jednocześnie zatrzymują w ziemi ciepło oraz wodę. Dzięki temu korzenie są zabezpieczone przed nadejściem zimy i mają większe szanse na przetrwanie fizjologicznej suszy czy bardzo dużych spadków temperatury. Dlatego pozostawianie ich wokół krzewów, drzew, a nawet bylin to doskonały pomysł! Przez zimę liście się rozłożą i wzbogacą tym samym glebę w cenne składniki mineralne oraz próchnicę. Dzięki temu rośliny będą odżywione, a po liściach nie będzie ani śladu.

Warto jednak pamiętać, że liście nie są pożądane np. na trawniku. Pozostawione na trawie odcinają jej dopływ powietrza. W rezultacie źdźbła zaczynają pokrywać się pleśnią i gniją, co prowadzi do ubytków w zielonym dywanie. Ponadto liście na trawie mogą stać się miejscem do rozwoju chorób grzybowych. Dlatego nie można pozostawiać resztek z drzew czy z krzewów na trawniku. Trzeba je koniecznie i systematycznie grabić. Można również zbierać je za pomocą kosiarki. Jeśli zamontujesz kosz, wszystkie liście trafią do niego, więc trawa pozostanie czysta!

Opadłe liście nie powinny zalegać na trawniku. Opadłe liście nie powinny zalegać na trawniku. Fot. CanvaPro

Co zrobić z liśćmi w ogrodzie?

Liście w ogrodzie można wykorzystać na wiele sposobów. Dlatego nie wyrzucaj ich ani do lasu, ani do kosza na śmieci! Oto nasze pomysły.

Ziemia liściowa. Suche liście można wykorzystać do przygotowania lekkiego podłoża o obojętnym lub lekko kwaśnym pH, które idealnie się sprawdzi do sadzenia roślin w przyszłym sezonie! To nic innego jako kompost z zebranej materii.

  • Aby go przygotować, potrzebujesz dużych, mocnych worków, które nie będą się rozkładać (zatem zrezygnuj z biodegradowalnych produktów).

  • Do środka włóż wszystkie opadłe liście. Najlepiej, jeśli będą nieco wilgotne i dodatkowo rozdrobnione np. kosiarką. Przyspieszy to proces ich rozkładu. Podczas wkładania liści do worków mocno je ugniataj.

  • Na górę nasyp popiół drzewny, kredę nawozową, obornik lub dojrzały kompost, które wzbogacą materię w cenne mikroorganizmy. Można również dodać mocznik, który będzie stanowić źródło azotu potrzebnego do rozkładania suchej materii.

  • Całą zawartość worka dokładnie ugnieć i podlej wodą. Następnie pojemniki mocno zawiąż i postaw w ciepłym, ale nie w nasłonecznionym miejscu. Na koniec trzeba nakłuć boki w kilku miejscach, aby do środka docierało powietrze. Dzięki temu liście będą się rozkładać, a nie gnić.

Ziemia liściowa będzie gotowa do użytku po 1-3 latach. Dlatego najlepiej worki umieścić w ustronnym miejscu, gdzie nie będą rzucać się w oczy. Cały proces będzie przebiegał szybciej, jeśli co 2-3 miesiące podrzucisz worek, aby rozluźnić masę, a także jeżeli przed zebraniem liści rozdrobnisz je kosiarką.

Przeczytaj również: Czy można kompostować liście orzecha włoskiego? Ostrożnie, żeby nie narobić sobie kłopotu

Dodatek do kompostu. Suche liście stanowią cenne źródło węgla. To substancja, która jest potrzebna do tego, aby materia w kompostowniku mogła się rozłożyć. Ona przyciąga m.in. dżdżownice oraz inne pożyteczne owady, które żywią się martwymi szczątkami roślin. Dzięki temu w kompostowniku powstaje pachnący, czarny kompost, a nie gnijąca masa.

Suche liście należy wsypywać do kompostu na przemian z zieloną materią, najlepiej w proporcji 25:1. Warto jednak pamiętać, że im więcej świeżych roślin, tym szybciej przebiega proces kompostowania. Jednak wówczas jest ryzyko, że zgromadzone resztki zaczną gnić. Nie jest to pożądane, zwłaszcza w kompostowniku, ponieważ wtedy całość brzydko pachnie.

Suche liście mogą wzbogacić skład kompostu. Suche liście mogą wzbogacić skład kompostu. Fot. CanvaPro

Ściółka pod byliny, krzewy i drzewa. Nie każdy ma wystarczająco dużo środków, aby zainwestować w korę czy zrębki do ściółkowania roślin. Można wówczas wykorzystać kompost. Jednak warto go czymś przykryć, aby obecne w nich składniki mineralne nie zostały wypłukane przez deszcz czy wysuszone przez słońce. W takiej sytuacji warto sięgnąć po suche liście. Można je rozłożyć na ziemi wokół bylin, krzewów i drzew. Taka warstwa:

  • zatrzyma temperaturę i wilgoć w glebie, dzięki czemu korzenie przez całą zimę będą mogły pobierać składniki odżywcze oraz wodę. To będzie pozytywnie wpływać na ich rozwój. To sprawi, że wiosną rośliny będą mocniejsze i lepiej ukorzenione, co przełoży się na ich lepsze plonowanie oraz zwiększone kwitnienie;

  • będzie stanowić schronienie dla drobnych zwierząt, owadów i dżdżownic, które są potrzebne do spulchniania gleby czy do zapylania roślin. Pozostawienie liści przyczynia się do zwiększenia populacji pożytecznych okazów;

  • zabezpieczy delikatne rośliny przed niskimi temperaturami. Zamiast tworzenia stroiszy z gałęzi iglastych, sięgnij po suche liście. Wystarczy obficie obsypać nimi korzenie krzewów czy bylin, aby stworzyć pewnego rodzaju okrycie. Dzięki temu gleba w przykrytym miejscu nie przemarznie na dużą głębokość, co sprawi, że rośliny szybciej rozpoczną wegetację wiosną.

Naturalna ściółka z liści nic nie kosztuje. Ponadto wystarczy po prostu grabić liście z trawnika na rabaty. Dzięki temu szybko okryjesz wszystkie rośliny bez nadmiernego wysiłku.

Czy liście w ogrodzie można spalić?

Jeszcze do niedawna popularnym widokiem jesienią były ogniska z suchych liści i gałęzi. Palenie resztek roślin jest często zalecane, zwłaszcza jeśli okazy chorowały np. na szarą pleśń, która szybko się rozprzestrzenia po ogrodzie. Warto jednak pamiętać, że według ustawy o odpadach z 14 grudnia 2012 roku (Dz.U. 2013 poz. 21) nie można przetwarzać, a więc palić liści i gałęzi – poza specjalnymi urządzeniami, które są do tego przeznaczone. Zatem nie można robić ognisk na działce. Wszystkie resztki roślinne powinny trafić do kompostu, a jeśli nie jest to możliwe, to do specjalnych koszy.

Warto pamiętać, że palenie liści jest zakazane również przez art. 144 Kodeksu Cywilnego. Otóż dym i zapach mógłby być uciążliwy dla sąsiadów i utrudniać im korzystanie z posesji. Ponadto według art. 145 Kodeksu wykroczeń osoby, które mimo wszystko tworzą ogniska z resztek roślinnych, mogą zostać ukarane mandatem do 500 zł.

Suche liście mogą stanowić duże utrapienie dla wielu ogrodników. Można je jednak wykorzystać na wiele sposobów i stworzyć z nich coś bardzo cennego. Przekonaj się sam!

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Czy grabić liście w ogrodzie jesienią? Skąd musisz je zabrać, a gdzie możesz zostawić?

Liście od sąsiada spadają na twoją działkę. Kto ma je sprzątnąć?

Czy wolno palić ognisko w ogrodzie i na działce? Przeczytaj, zanim rozpalisz

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.