Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Zachwyca bogactwem kwiatów, przypominających margerytki. Jak dbać o cynerarię?

Zimą i wczesną wiosną w sklepach i kwiaciarniach pojawiają się piękne krzaczaste rośliny z licznymi kolorowymi kwiatami, które wyglądem przypominają margerytki. To cynerarie. Ja uprawiać te urokliwe kwiaty? Co zrobić, aby długo i obficie kwitły? Poznaj tajniki uprawy cynerarii.    

Zachwyca bogactwem kwiatów, przypominających margerytki. Jak dbać o cynerarię?
Cyneraria to roślina występująca w naturalnych warunkach na wyspach Kanaryjskich Fot.123RF.com

Spis treści:

Co warto wiedzieć o cynerarii?  

Cyneraria, występująca także pod nazwą starzec popielnik (łac. Pericallis x hybrida), to roślina jednoroczna, która w naszych warunkach klimatycznych zakwita w zimie lub na wiosnę. Dlatego to właśnie w okresie między styczniem a kwietniem najczęściej można spotkać się z tym gatunkiem w sklepach ogrodniczych i w marketach budowlanych.  

Pochodzi z Wysp Kanaryjskich, a w warunkach naturalnych jest rośliną wieloletnią, zakwitającą na wiosnę. Najczęściej jest uprawiana jako roślina doniczkowa, którą hoduje się we wnętrzach. Niektórzy decydują się ją jednak wystawiać na balkon, taras, bądź ogród.  

Jak wygląda popielnik? Ma dość charakterystyczne wzniesione, prosto rosnące łodygi o włoskowatej powierzchni. Wyrastają z nich osadzone na długich ogonkach liście o sercowato-okrągłym kształcie. Kwiaty zebrane są w ozdobne koszyczkowate kwiatostany które – w zależności od odmiany – mogą mieć różne kolory i być jeno- lub dwubarwne. Są pojedyncze, czasem pełniejsze, a czasem mają nietuzinkowo poskręcane płatki.  

Przykładowe barwy kwiatów: 

  • różowe, 
  • białe, 
  • niebieskie, 
  • czerwone, 
  • fioletowe, 
  • szafirowe, 
  • kremowe.  

Jeśli natomiast chodzi o gabaryty, to roślina osiąga maksymalnie około 20 – 30 cm wysokości, choć zdarzają się egzemplarze wyższe, dorastające do 40 lub 45 cm.  

Wybrane odmiany cynerarii  

W sprzedaży dostępne są liczne odmiany gatunkowe cynerarii. Różnią się od siebie zarówno wybarwieniem kwiatów, jak i wielkością. Oto wybrane z nich: 

  • cyneraria „Magenta” (intensywnie fioletowe kwiaty), 
  • cyneraria „Magenta Bicolor” (dwukolorowe kwiaty: fioletoworóżowe z białą obwódką), 
  • cyneraria „Deep Blue” (dwukolorowe kwiaty: fioletowoniebieskie z białą nasadą), 
  • cyneraria „Matador with Ring Matador with Ring” (kwiaty czerwono-białe).  

Występują ponadto ciekawe warianty ciemnoczerwone lub nawet białe z efektowną czerwoną albo różową obwódką. 

Cyneraria – wymagania uprawne i pielęgnacyjne  

Cyneraria to jedna z tych roślin, która kwitnie obficie, ale prezentuje swoje ubarwienie tylko przez jakiś czas. Jest gatunkiem krótkowiecznym, więc trzeba ją wyrzucić w zasadzie zaraz po przekwitnieniu. Z tego powodu nie trzeba podejmować się działań pielęgnacyjnych jak: 

  • przesadzanie,  
  • nawożenie, 
  • przycinanie, 
  • zraszanie.  

Przekwitnięte kwiatostany warto jednak usunąć – dzięki temu przedłużysz kwitnienie i nie obniżysz walorów dekoracyjnych swojej rośliny. Ponadto pamiętaj o tym, że jeśli zapewni się cynerarii niższą temperaturę otoczenia, to samo kwitnienie może trwać wiele tygodni. Ten czas w pełni wystarczy, by delektować się naturalnym pięknem starca popielnika.  

  • Jakie stanowisko?  

Cyneraria lubi chłód (idealna temperatura to 14 – 16 stopni Celsjusza), ale też dobrze czuje się w jasnych miejscach, osłoniętych przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Rozproszone światło słońca będzie dla niej najbardziej odpowiednie.  

Szczególną ostrożność zachowaj w zimie, a więc w czasie, gdy zakupujesz cynerarię. Po przyniesieniu do domu może się okazać, że jest jej za ciepło od grzejników. Oczywiście nie zawsze w takim przypadku roślina od razu zwiędnie. Miej jednak na uwadze to, że będzie kwitnąć zdecydowanie krócej, niż w niższej temperaturzeSkoro już mowa o nowej, świeżo zakupionej roślinie, to pamiętaj również o tym, by od razu przesadzić ją do świeżego podłoża. W ten sposób również możesz przedłużyć jej cykl życia.  

Przeczytaj również: TOP 15 najpopularniejszych wiosennych kwiatów. Dzięki nim ogród rozbłyśnie paletą barw

  • Idealny poziom wilgoci dla cynerarii  

Wskazane jest też wilgotne, ale nie całkiem mokre podłoże. Roślina źle reaguje nawet na okresy krótkotrwałego przesuszenia i będzie źle rosnąć w pomieszczeniu ze zbyt suchym powietrzem. 

Co z podlewaniem? Jeśli twoja cyneraria ma zapewnioną odpowiednio niską dla niej temperaturę otoczenia, to możesz je ograniczyć. Letnią, przegotowaną i odstaną wodę dostarczaj raz na tydzień lub nawet rzadziej.  

Zasada jest prosta: im wyższa temperatura, tym częstsze nawadnianie. Przy temperaturze 15 stopni i więcej, zadbaj również o dodatkowe zwiększenie wilgotności. W tym celu umieść przepuszczalną doniczkę z rośliną na podstawce wypełnionej kamykami bądź keramzytem i wodą. To powinno wystarczyć do długiego i obfitego kwitnienia.  

cyneraria W naszych warunkach klimatycznych cyneraria jest rośliną krótkowieczną. Fot.123RF.com

  • Podłoże dla cynerarii 

Idealna ziemia dla cynerarii to taka, która jest: 

  • próchnicza, 
  • żyzna, 
  • przepuszczalna.  

Najlepiej sprawdza się żyzna gleba kompostowo-inspektowa o pH 6,0 – 6,5.   

  • Czy trzeba nawozić cynerarię?  

Zostało już wspomniane o tym, że cyneraria, jako roślina o krótkim cyklu życia, nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Odnosi się to także do dokarmiania w okresie kwitnienia. Jeśli jednak szczególnie zależy ci na pięknych kwiatach, możesz dodatkowo wspomóc cynerarię i dostarczyć jej płynny wieloskładnikowy nawóz dla roślin kwitnących. Stosuj taką mieszankę mniej więcej co 7 –10 dni, w proporcjach wskazanych przez producenta preparatu.  

Dlaczego cyneraria marnieje?  

Czasem nawet mimo zapewnienia odpowiednich warunków do rozwoju, cyneraria marnieje. Co może być tego powodem? 

  • Kwiaty tracą ładny wygląd, nowe pączki zasychają: to efekt zbyt ciepłej temperatury powietrza w pomieszczeniu.  
  • Mszyce: jak wyżej. 
  • Podsychanie liści i/lub kwiatów: to rezultat suchego powietrza. 
  • Blade i mało atrakcyjne kwiaty: skutek pełnego słońca. 

Jak widać, niewłaściwy wygląd cynerarii wynika głównie z błędów uprawy. Jeśli wiesz, że w twoich wnętrzach panują zbyt wysokie temperatury, a powietrze jest dość suche, to być może warto jeszcze raz rozważyć zakup popielnika. Jest wiele innych gatunków, które być może sprawdzą się u ciebie o wiele lepiej.  

Jakie choroby i szkodniki atakują cynerarię? 

Cyneraria jest niestety podatna na występowanie różnego typu chorób i ataki szkodników. Dość często można na przykład zaobserwować mszyce, które są „pasażerami na gapę” już podczas podróży ze sklepu do domu. Dlatego jeśli kupujesz roślinę z nieznanego źródła, zawsze dokładnie ją obejrzyj z każdej strony i upewnij się, że na łodygach i na podłożu nie zadomowiły się właśnie wspomniane szkodniki.  

Jeśli chodzi o choroby grzybowe, to uważaj zwłaszcza na szarą pleśń oraz na mączniaka. Niestety takie schorzenia są częste, szczególnie jeśli podczas podlewania masz zwyczaj moczenia liści.   

Czy warto decydować się na starca popielnika? 

W naturalnych warunkach cyneraria to roślina wieloletnia, ale w naszym klimacie jest to gatunek jednoroczny, który nie zakwita ponownie. Musisz być tego świadomy/a przed zakupem, szczególnie że właściwie nie praktykuje się rozmnażania tej rośliny.  

Jeśli tylko dysponujesz chłodną oszkloną werandą albo loggią, to śmiało daj szansę cynerarii. Będziesz mógł/mogła cieszyć się kwiatami przez co najmniej kilka tygodni. To i tak znacznie dłużej niż w przypadku kwiatów ciętych.

Przeczytaj również: Chcesz cieszyć się tymi kwiatami w swoim ogrodzie? Podpowiadamy, jak uprawiać żonkile

Liść laurowy. Magiczna i zdrowa przyprawa na INTERIA.TV.

Wyłącz sprawdzanieSugestie Premium

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.