Porady ogrodnicze

Czy porosty szkodzą drzewom? Naturalna metoda wytępi porosty i nie zniszczy kory

Porosty na drzewach zdaniem niektórych wyglądają interesująco. Inni uważają, że są nieestetyczne. Czy jednak są szkodliwe dla drzew? O czym świadczy ich obecność i jak się ich pozbyć? Oto najlepsze, naturalne metody, dzięki którym szybko usuniesz porosty z drzew.

Czy porosty szkodzą drzewom? Naturalna metoda wytępi porosty i nie zniszczy kory
Jak zwalczać porosty na drzewie i czy w ogóle trzeba to robić? Podpowiadamy! Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak wygląda porost na drzewie?

Porosty na drzewach to organizmy złożone z grzybów i glonów. Wyglądają niepokojąco – tym bardziej że czasem przybierają żółty kolor i przypominają postrzępiony plaster. Jest to jednak naturalny organizm, który nie pobiera wody i składników pokarmowych z rośliny, na której się pojawia. Porosty nadrzewne można spotkać na korze pni i gałęzi drzew, krzewów, a także krzewinek. Ich skład uzależniony jest od wielu czynników – między innymi od gatunku rośliny, jej wieku czy panujących warunków świetlnych i wilgotnościowych. Porosty mogą mieć różne kształty, formy i barwy.

Jakie są rodzaje porostów na drzewach? Należy do nich na przykład:

  • włostka brązowa (Bryoria fuscescens) – jej plecha jest zwykle brunatna, choć bywa też szara lub czerniejąca. Można ją spotkać na drzewach liściastych i iglastych. Jest niezwykle wrażliwa na zanieczyszczenie powietrza;

  • odnożyca kępkowa (Ramalina fastigiata) – jej plecha ma oliwkową lub szarozieloną barwę. Jest krzaczkowata lub listkowato-krzaczkowata. Niemal zawsze znajdują się na niej duże owocniki;

  • odnożyca mączysta (Ramalina farinacea) – ma krzaczkowatą plechę, białozieloną lub szarozieloną. Można ją spotkać na korze drzew liściastych;

  • mąkla tarniowa (Evernia prunastri) – ma krzaczkowatą, miękką plechę, od góry zielonawą lub żółtawą, a od dołu białawą. Jest jednym z porostów najbardziej odpornych na zanieczyszczenia powietrza;

  • przylepka okopcona (Melanelia fuliginosa) – ma listkowatą, przylegającą do podłoża, brązową plechę. Rośnie na drzewach liściastych i jest wrażliwa na zanieczyszczenia.

Na drzewach można też dość często spotkać złotorost ścienny i pustułkę pęcherzykowatą.

O czym świadczą porosty na drzewach?

Porosty na drzewach nie tylko im nie szkodzą, ale też są oznaką, że powietrze w danym regionie jest czyste. Jest to zatem dobry objaw i warto się wręcz cieszyć, że się pojawiły. Porosty wykorzystywane są jako wskaźniki czystości powietrza. Zwykle bowiem giną nawet przy niewielkich ilościach tlenków siarki i azotu, które są toksyczne.

Są jednak oczywiście i takie porosty, które mogą rosnąć na terenach zanieczyszczonych. Na jakich drzewach rosną porosty? Preferują drzewa liściaste, ponieważ kora drzew iglastych ma kwaśniejszy odczyn. Porosty zwykle można spotkać na starszych drzewach owocowych – zwłaszcza na gruszach, jabłoniach czy śliwach.

porosty na drzewach Porosty na drzewach nie są szkodliwe, jednak mogą być problematyczne. Fot.123RF.com

Czy porosty szkodzą drzewom?

Mchy i porosty na korze drzew owocowych nie są oznaką żadnej choroby. Nie wyrządzają roślinom żadnej szkody i nie są dla nich groźne. Przytwierdzają się bowiem dość luźno do podłoża. Nie pasożytują na roślinach.

Warto wiedzieć, że porosty nie tylko nie szkodzą drzewom, ale też oddziałują na nie pozytywnie. Wydzielają specjalne związki chemiczne, które je ochraniają, a przy okazji osłaniają również przed infekcjami roślinę, na jakiej się znajdują. Plecha porostów ma też zdolność gromadzenia wody, którą oddaje następnie do otoczenia. Porosty mogą więc poprawić wilgotność otoczenia.

Likwidacja porostów nie jest więc konieczna – chyba że porastają drzewa i krzewy tak licznie, że utrudniają rozwój nowych pąków liściowych lub kwiatowych. Warto wówczas oczyścić je z nadmiaru porostów.

Jak zlikwidować porosty na drzewach – naturalne metody

Jak zwalczać porosty na drzewach? Istnieją naturalne metody na ich pozbycie się. Można użyć szczotki z twardym włosiem i usunąć je mechanicznie. Trzeba jednak uważać, by nie uszkodzić kory, co mogłoby zwiększyć ryzyko na przykład rozwoju infekcji grzybowej.

Jak usuwać porosty z drzew? Oto popularne metody:

  • zdzieranie ręczne szpatułką – przy pomocy drewnianej szpatułki można oczyścić pędy z nadmiaru porostów. Można również zebrać ich nadmiar z kory;

  • wapnowanie – wapnowanie pni drzew owocowych, znane również jako bielenie drzew, ogranicza występowanie porostów. Bielenie drzew owocowych chroni też korę i pień przed uszkodzeniami związanymi z wahaniami temperatury. Wapnowanie przeprowadza się zwykle w drugiej połowie grudnia lub w styczniu. Można je powtarzać, ponieważ drzewa powinny pozostać pobielone do marca;

  • szorowanie drzew wodą z mydłem potasowym – przygotowujemy roztwór wody i mydła potasowego, a następnie przy pomocy moczonej w nim szczotki oczyszczamy pień drzewa. Zabieg można wykonywać jesienią lub wczesną wiosną. Najlepiej w czasie większej odwilży.

Czyszczenie pni pozwala pozbyć się nie tylko porostów, ale też jajeczek czy larw ukrytych pod korą szkodników.

Przeczytaj również: 

Bielenie drzew owocowych. Kiedy i jak najlepiej wykonać ten zabieg, by ochronić drzewa?

Prosta metoda cięcia drzew owocowych na piłkę. Jak i kiedy to zrobić?

Sadzonki zdrewniałe – jak pobierać i ukorzeniać zimą? Instrukcja krok po kroku

Nowalijki na własnym parapecie. Czy wiesz, co to są mikroliście? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.