Porady ogrodnicze

Czym i jak często podlewać ogórki? Nie tylko woda do podlewania ogórków - przepisy na płynne nawozy

Ogórki to warzywa z rodziny dyniowatych. Zawierają bardzo dużo wody — aż 95,8 g na 100 g owoców! To sprawia, że te warzywa trzeba bardzo często podlewać i nie można dopuszczać do wysuszenia gleby. W innym przypadku rośliny przestaną rosnąć i wydawać owoce, a zawiązane ogórki nie będą dobrze smakować. Dowiedz się, ile wody potrzebują te warzywa, jak często je podlewać oraz czym.

Czym i jak często podlewać ogórki? Nie tylko woda do podlewania ogórków - przepisy na płynne nawozy
Ogórki do wzrostu poterzebują dużej ilości wody, ale nie tylko. Fot.123RF/Piscel

Spis treści:

Uprawa ogórków — podstawowe zasady

Ogórki, tak jak i pozostałe dyniowate, są roślinami, które nie lubią chłodu. Dlatego należy je wysiewać pod koniec kwietnia lub na początku maja na rozsady, a do gruntu przenosić po 15 maja, gdy minie ryzyko przymrozków. Nasiona można umieszczać bezpośrednio w ziemi, jednak grządki trzeba wtedy dodatkowo przykryć agrowłókniną, aby utrzymać ciepło. Należy również uważać na ślimaki, które uwielbiają zjadać młode pędy ogórków.

Gdy rośliny podrosną, przenieś je na miejsca docelowe. Aby zwiększyć szanse na udany plon, pamiętaj o:

  • zachowaniu odpowiednich odległości pomiędzy sadzonkami — ogórki powinny rosnąć w rzędach co ok. 70-120 cm. Między roślinami powinna być ok. 15 cm przerwa;

  • nawożeniu ziemi — te warzywa lubią próchniczą, lekko zasadową glebę, która jest pełna składników odżywczych. Dlatego najlepiej przed posadzeniem roślin zasilić podłoże obornikiem. Można to także zrobić podczas sadzenia. Wtedy użyj produktu w granulkach, który szybko się rozłoży. Warto dodać go prosto do dołka, w którym sadzisz roślinki;

  • zapewnieniu roślinom podpory — choć ogórki dobrze rosną, płożąc się po ziemi, warto poprowadzić je po kratce. Dzięki temu owoce i liście nie będą dotykały ziemi, co zmniejszy ryzyko występowania chorób grzybowych;

  • odpowiednim towarzystwie — są warzywa i zioła, które wspomagają rozwój ogórków oraz pomagają odstraszyć szkodniki czy zapobiec rozwojowi chorób. Należy wśród nich wymienić czosnek i cebulę. Aby poprawić smak owoców, warto posiać wokół roślin koperek. Przyda się przy przygotowywaniu przetworów!

Gdy uda się prawidłowo posadzić ogórki, czas na zapoznanie się z zasadami ich pielęgnacji.

  • Nawożenie — warzywa należy regularnie dokarmiać. W trakcie sezonu najlepiej używać nawozów w formie płynnej. Korzenie będą mogły szybko pobrać potrzebne składniki, dzięki czemu nie powstaną niedobory, które mogłyby negatywnie wpłynąć na rozwój ogórków i zawiązywanie się owoców.

  • Podlewanie — warzywa potrzebują dużo wody, aby nie były gorzkie. Dlatego należy stale utrzymywać wilgotne podłoże. W tym celu najlepiej podlewać rośliny o poranku. Dzięki temu ziemia zdąży wchłonąć wodę, zanim nadejdzie ostre słońce, a ciepłe promienie zdążą osuszyć mokre liście. Podczas nawadniania ogórków należy pamiętać, aby polewać samą ziemię. Nie lej wody na liście czy owoce. Nadmiar wilgoci sprzyja występowaniu chorób grzybowych.

  • Ochrona przed chorobami — ogórki łatwo padają ofiarą mączniaka prawdziwego. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie polewać liści wodą oraz zapewnić roślinie podporę. Dodatkowo można stosować opryski ochronne. Świetnie się do tego sprawdzają wywary z drożdży. Zawierają tzw. dobre grzyby, które eliminują szkodliwe patogeny i chronią rośliny przed chorobami.

  • Owocowanie — ogórki można zbierać po ok. 12 tygodniach po wysiewie. Warto je zrywać, zanim staną się duże i pękate. Dzięki temu pobudzisz rośliny do wytwarzania nowych kwiatów i do dalszego owocowania. Jeśli chcesz zapewnić sobie dostęp do świeżych ogórków nawet do przymrozków, wysiej je ponownie w czerwcu. Dzięki temu owoce zaczną dojrzewać pod koniec sierpnia i będzie można długo cieszyć się pysznymi ogórkami.

Podczas uprawy tych roślin pamiętaj również o ściółkowaniu ziemi. Warstwa ochronna zatrzyma wilgoć w glebie. Dzięki temu warzywa nie będą narażone na stres z powodu niedoboru wody.

Czym podlewać ogórki — nie tylko woda

Do podlewania ogórków najczęściej używa się wody — z kranu lub deszczówki. Jednak, aby wspomóc ich rozwój i zwiększyć plony, warto sięgnąć po:

  • gnojówkę z pokrzyw — zawiera dużo azotu, który jest potrzebny roślinom do rozwijania masy zielonej. Dzięki temu warzywa bardzo intensywnie rosną i wytwarzają dużo liści, które są im niezbędne do przeprowadzenia fotosyntezy. Gnojówki z pokrzyw należy używać od posadzenia roślin do gruntu, aż do momentu zawiązywania przez nie kwiatów, 2-4 razy w miesiącu;

  • gnojówkę z żywokostu — to prawdziwa skarbnica potasu, którego ogórki potrzebują do kwitnienia i owocowania. Dzięki temu składnikowi można cieszyć się dużymi zbiorami. Tę gnojówkę należy stosować od momentu kwitnienia aż do końca sezonu wegetacyjnego, co 1-2 tygodnie;

  • drożdże — wymieszaj kostkę produktu z 10 l wody i podlewaj tą mieszaniną warzywa raz w tygodniu. Składniki obecne w drożdżach pomogą zwalczyć niepożądane patogeny, które odpowiadają za rozwój chorób grzybowych. Ponadto ten produkt zawiera cenne minerały, które wspomagają rozwój korzeni oraz owocowanie. Dzięki temu można cieszyć się zdrowymi roślinami i obfitymi zbiorami.

Przeczytaj również: Nie tylko woda do podlewania ogórków. Przygotuj odżywkę na mocne korzenie, zdrowe i duże plony

czym podlewać ogórki Chcesz, aby twoje zbiory były obfite? Przygotuj naturalną odżywkę i podlej ogórki. Fot.123RF.com

Jak często podlewać ogórki szklarniowe i gruntowe?

W poradnikach można znaleźć informację o tym, żeby ogórki podlewać co 2-3 dni. Warto jednak pamiętać, że częstotliwość nawadniania warzyw zależy od miejsca, w którym są posadzone.

Rośliny umieszczone na zewnątrz, "pod chmurką", należy podlewać, gdy przeschnie wierzchnia warstwa ziemi. Kiedy jest bardzo wilgotno, lepiej zrezygnować z nawadniania, aby nie zwiększyć ryzyka rozmnożenia się grzybów. Gdy są duże upały, warto pomyśleć o podlewaniu 2 razy dziennie — rano i wieczorem. W ten sposób utrzymasz odpowiedni poziom nawilżenia gleby przez cały czas.

Ogórki szklarniowe należy nawadniać prawie codziennie. Pod osłonami panuje wyższa temperatura niż na zewnątrz. To sprawia, że ziemia mocno paruje i szybko wysycha. Ponadto rośliny w szklarni czy w tunelu nie są zraszane naturalnie przez deszcz. W rezultacie trzeba je podlewać, nawet gdy na zewnątrz jest ulewa. Wiele osób o tym zapomina, przez co później skarżą się na gorzkie ogórki czy więdnące rośliny.

Jak rozpoznać, że ogórkom brakuje wody?

To, że ogórki cierpią na niedobór wody, można bardzo szybko zauważyć po liściach. Więdną, stają się żółte i obumierają. Innym objawem suchej ziemi są haczykowate, gorzkie owoce. Jeśli chcesz, żeby kolejne ogórki były smaczne i proste, zwiększ częstotliwość podlewania. Warto dodatkowo wyścielić glebę warstwą siana, kompostem lub przerobionymi zrębkami drzewnymi. Ściółka pomoże zatrzymać wilgoć w glebie, dzięki czemu warzywa nie będą cierpieć na niedobory wody.

Ogórki wymagają częstego podlewania. Nie można ich pozostawić na kilka dni bez wody, ponieważ zaczną usychać. Warto wziąć to pod uwagę, gdy zakładasz plantację z tymi warzywami.

Przeczytaj również: Ciemna skórka, wielka słodycz i aromat. Jak uprawiać pomidory czekoladowe?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.