Porady ogrodnicze

Dąbrówka rozłogowa - uprawa i pielęgnacja

Dąbrówka rozłogowa to silnie rozrastająca się roślina okrywowa, która coraz częściej gości w naszych ogrodach. Dąbrówka zachwyca atrakcyjnym pokrojem, niezwykle dekoracyjnym ulistnieniem oraz niespotykanymi niebieskimi kwiatami. Dowiedz się, jak wygląda uprawa i pielęgnacja tej wyjątkowej rośliny oraz jakie odmiany dąbrówki warto wybrać do przydomowego ogrodu.

Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Charakterystyka rośliny

Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) to gatunek rośliny należącej do rośliny jasnotowatych. W naturalnych warunkach porasta tereny Północnej Afryki, Azji Zachodniej, Kaukazu oraz Europy.

Dąbrówka jest niską, mocno rozrastającą się byliną, powszechnie występującą w Polsce. Doceniana przede wszystkim za swoje walory dekoracyjne, chętnie sadzona jest w przydomowych ogrodach. Ajuga reptans rośnie w kępach, w zależności od odmiany może osiągać od 5 do 30 cm wysokości. Ma płożące, nadziemne rozłogi o długości do 30 cm, które bardzo szybko się ukorzeniają, pokrywając szczelnie dostępny teren. Z tego też względu dąbrówka rozłogowa idealnie nadaje się na roślinę okrywową do ogrodów czy zieleni miejskiej.

Dąbrówka rozłogowa ma proste, wzniesione łodygi barwy zielonej lub czerwonej o wysokości ok. 15-30 cm, które w dolnej części są nagie, natomiast w środkowej i górnej owłosione. Na szczycie pojedynczej łodygi rozwijają się kwiaty zebrane w groniasty, podłużny kwiatostan. Drobne kwiaty, o dzwonkowatym kształcie, zazwyczaj kwitną na kolor ciemnoniebieski. Niemniej jednak, na rynku występują również odmiany o kwiatach białych lub różowych. Główną ozdobą dąbrówki rozłogowej są dekoracyjne liście zebrane w rozetę. Całobrzegie, odwrotnie jajowate lub płytko karbowane liście w zależności od wybranej odmiany mogą przyjmować barwę ciemnozieloną, różowo-purpurową, czerwono-brunatną, a nawet nakrapianą.

Warto wiedzieć także o tym, że dąbrówka rozłogowa jest rośliną miododajną. Stanowi podstawowe źródło pożywienia dla motyli – dostojki eufrozyny i selene. Kwitnie od maja do sierpnia.

Dąbrówka rozłogowa - uprawa

Dąbrówka rozłogowa jest rośliną nie tylko bardzo ciekawą i atrakcyjną, ale też łatwą w uprawie.  To doskonała roślina okrywowa na każdy rodzaj gleby, choć najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchniczych i wilgotnych. Preferuje stanowiska cieniste lub półcieniste. Decydując się na uprawę odmian o barwnych liściach, należy pamiętać o tym, aby zapewnić im odpowiedni dostęp do światła, w przeciwnym wypadku stracą one swoje intensywne, kolorowe wybarwienie.

Sprawdź: Te rośliny uwielbiają zacienione miejsca! Ponad 30 niezawodnych gatunków

Dąbrowka rozłogowa Fot.123RF.com

Dąbrówka rozłogowa - rozstawa i rozmnażanie

Planując uprawę dąbrówki w przydomowym ogrodzie, należy pamiętać o tym, aby nie umieszczać jej w pobliżu wolno rosnących i delikatnych bylin. Ajuga reptans trzeba sadzić, zachowując przy tym odpowiedni odstęp ok. 20-30 cm. Dzięki temu roślina będzie mogła swobodnie się rozwijać i wzrastać.

Rozmnażanie dąbrówki rozłogowej jest równie proste co jej uprawa. Roślina rozmnaża się zarówno wegetatywnie, jak i poprzez samosiew. Wystarczy tylko pobrać ukorzenioną rozetkę i posadzić ją na nowym stanowisku.

Pielęgnacja i nawożenie

Dąbrówka nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Roślina źle znosi suszę, dlatego też należy pamiętać o jej regularnym podlewaniu. Jeżeli chodzi o nawożenie, to raz do roku, wczesną wiosną można zastosować nawóz wieloskładnikowy, który pobudzi roślinę do obfitego kwitnienia. Kwiatostany po przekwitnięciu należy ściąć, dzięki temu dąbrówka nie rozsieje się po całym ogrodzie i będzie porastała tylko wyznaczony obszar. 

Dąbrówka rozłogowa jest rośliną mrozoodporną, dzięki czemu nie wymaga zabezpieczenia na okres zimowy. Choć jej naziemna część może nieco przemarzać, to wiosną roślina bardzo szybko się regeneruje.

Zastosowanie

Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) to roślina o wszechstronnym zastosowaniu. O czym już wielokrotnie wspominaliśmy, doskonale sprawdza się jako roślina okrywowa, która porastać będzie zacienione i trudnodostępne miejsca. Charakteryzująca się silnym i szybkim wzrostem dąbrówka znakomicie odnajdzie się również na skarpach i pagórkach, zabezpieczając jednocześnie glebę przed postępującą erozją oraz osuwaniem.

Dabrówka rozłogowa Fot.123RF.com

Ajuga reptans, jako roślina ozdobna, nadaje się także na skalniaki. Jej barwne, dekoracyjne liście i kwiatostany będą pięknie komponowały się z innymi gatunkami roślin.

Dąbrówka rozłogowa - odmiany

Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) występuje w wielu odmianach, które różnią się od siebie m.in. barwą ulistnienia. Łącząc je ze sobą, można uzyskać bardzo ciekawy efekt kolorystyczny na rabacie.

Dąbrówka rozłogowa Atropurpurea

To jedna z najpopularniejszych odmian tej dekoracyjnej rośliny, która może dorastać do 20 cm wysokości. Odmiana częściowo zimozielona o charakterystycznych wydłużonych, purpurowych liściach, które stanowią doskonałe tło dla niebieskich kwiatów. Idealnie nadaje się na roślinę okrywową bądź zadarniającą. Kwitnie dwa razy w ciągu roku, z czego jedno kwitnienie przypada w maju, drugie natomiast latem.

Dąbrówka rozłogowa Burgundy glow

Roślina charakteryzująca się wyjątkowo dekoracyjnym ulistnieniem, dorastająca do ok. 10-20 cm wysokości. Liście mają różowo-purpurowe zabarwienie oraz nieregularny brzeg z białą obwódką. Zakwita dwukrotnie – w maju i czerwcu. Świetnie się sprawdza jako roślina okrywowa i na skalniaki. Odmiana nadaje się również do sadzenia w pojemnikach.

Dąbrówka rozłogowa Black scallop

Odmiana wyróżniająca się ciemny, brązowo-bordowym ulistnieniem, polecana na skalniaki.

Dąbrówka rozłogowa Cameleon

Roślina o bardzo ozdobnych, ciemnozielonych liściach pokrytych żółtymi oraz czerwonymi przebarwieniami, które dodatkowo podkreślają walory dekoracyjne byliny.

Dąbrówka rozłogowa Gold chang

Odmiana o żółto-zielonym ulistnieniu oraz drobnych niewielkich kwiatach zebranych w podłużne, okazałe kwiatostany.

Dąbrówka rozłogowa Multicolor

Roślina o dekoracyjnych liściach barwy różowo-purpurowej i niebieskich kwiatach zebranych w podłużne kwiatostany. Liście ozdobione są licznymi przebarwieniami w kolorze białym, pomarańczowym bądź różowym. Roślina dorasta do 10-15 cm wysokości, kwitnie w maju i czerwcu. Odmiana znakomita na skalniaki, jako roślina okrywowa bądź do uprawy w pojemnikach.

Dąbrówka rozłogowa Variegata

Odmiana o niebieskich kwiatach i zielonych liściach o ozdobnych, białych brzegach. Roślina najlepiej rośnie na stanowiskach zacienionych, może dorastać do ok. 5-10 cm wysokości.

Dąbrówka rozłogowa - właściwości

Ajuga reptans to roślina o dekoracyjnym pokroju, która posiada także wiele właściwości leczniczych. Napar z dąbrówki rozłogowej wykazuje działanie antybakteryjne, odkażające, przeciwzapalne oraz ściągające. Regularne spożywanie naparów z ziela dąbrówki wspomaga prawidłową pracę serca i układu krążenia oraz gruczołu tarczycy. Działa przeciwbólowo i uspokajająco, łagodzi uporczywy kaszel. Napary można stosować również w formie okładów na zmienione chorobowo miejsca na skórze. Są one również wskazane w przypadku zapalenia spojówek bądź obrzęku gałki ocznej.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

ogrody

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Dąbrówka rozłogowa - uprawa i pielęgnacja"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.