Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Dlaczego azalia ogrodowa nie kwitnie, liście żółkną i usychają? Najczęstsze błędy popełnianie w uprawie azalii

Azalia ogrodowa wyróżnia się efektownymi kwiatami, dzięki czemu jest popularną rośliną ozdobną. Jeśli jednak nie zapewnimy jej odpowiednich warunków do rozwoju i nie będziemy o nią właściwie dbać, kwiaty mogą się nie pojawić. Jakie są najczęstsze błędy w uprawie azalii i dlaczego roślina nie kwitnie?

Dlaczego azalia ogrodowa nie kwitnie, liście żółkną i usychają? Najczęstsze błędy popełnianie w uprawie azalii
Błędy w uprawie azalii mogą powodować zahamowanie kwitnienia. Fot.123RF.com

Spis treści:

Azalia ogrodowa – charakterystyka

Azalia to roślina należąca do grupy różaneczników, a więc ozdobnych roślin kwitnących z rodziny wrzosowatych. Zwykle ma małe liście, które częściowo lub całkowicie zrzuca na zimę. Tak azalie, jak i różaneczniki to rododendrony, jednak różanecznikami nazywa się rośliny o zimozielonych liściach. W naturze azalie występują w Azji i obu Amerykach – właśnie stamtąd zostały sprowadzone do Europy.

Azalie można uprawiać w domu, w doniczkach, ale rośliny te mogą być również ozdobą ogrodu. Mogą być uprawiane na terenie całej Polski, ponieważ wyróżniają się wyższą mrozoodpornością od zimozielonych różaneczników. Azalie to krzewy osiągające – w zależności od odmiany – od kilkudziesięciu centymetrów do nawet 2-3 metrów. Wyróżniają się pięknymi kwiatami, które czasem rosną tak licznie, że nie widać spod nich liści.

Odmiany azalii

Azalie możemy podzielić na dwie podstawowe grupy:

  • azalie japońskie – karłowate rośliny o małych, zimozielonych lub półzimozielonych liściach,
  • azalie wielkokwiatowe – o dużych liściach, które opadają na zimę.

Kwiaty azalii mogą mieć różne kolory – czerwony, różowy, pomarańczowy, biały, a nawet żółty. Rosnącą popularnością cieszą się azalie indyjskie, które w naturze dorastają nawet do 2 metrów wysokości. Warto również wspomnieć o azalii gandawskiej, czyli o gatunku całkowicie odpornym na mróz, a także azalii pontyjskiej, wyróżniającej się złocistożółtymi kwiatami. Jeśli zaś chodzi o popularne odmian, chętnie wybierane są między innymi ‘Golden Lights’, ‘Golden Eagle’ czy ‘Persil’ (azalie wielkokwiatowe), ale też ‘Betty Muir’, ‘Kermesina Alba’ czy ‘Rubinstern’ (azalie japońskie).

Przeczytaj również: Jakie miejsce i towarzystwo lubi azalia? Sadzenie, pielęgnacja i nawożenie azalii

azalia Zadbaj o kilka rzeczy, a będziesz mógł cieszyć się obfitym kwitnieniem azalii. Fot.123RF/CanvaPro

Błędy w uprawie azalii

Uprawa azalii ogrodowej polega przede wszystkim na zapewnieniu jej odpowiednich warunków do wzrostu. Rośliny te potrzebują kwaśnej gleby (pH 4,0-5,5) – lekkiej, przepuszczalnej i bogatej w próchnicę. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna. Wiosną i latem rośliny wymagają obfitego oraz systematycznego podlewania. Najlepiej używać do tego miękkiej wody ze studni lub deszczówki. Popularnym błędem w uprawie azalii jest przesuszenie podłoża. Wówczas liście rośliny brązowieją i opadają przedwcześnie, a jej kwitnienie jest osłabione.

Obfite podlewanie jest istotne również w sytuacji, gdy azalia rośnie w miejscu mocno nasłonecznionym. Jest ono dla niej odpowiednie i dzięki temu dobrze kwitnie, jednak potrzebuje też większej ilości wody. Miejsce pod uprawę tych roślin powinno być osłonięte przed wiatrem. Krzewy nie wymagają regularnego przycinania, ale gdy zakończą kwitnienie, należy wyłamać palcami ich przekwitłe kwiatostany. Cięcie poprawia kwitnienie i zagęszcza roślinę, więc lepiej nie pomijać tego zabiegu.

Dlaczego azalia nie kwitnie?

Dlaczego azalia ogrodowa nie kwitnie? Oto możliwe przyczyny:

  • złe warunki glebowe – azalie potrzebują lekkiego, przepuszczalnego podłoża o kwaśnym pH;

  • nieodpowiednie podlewanie – przesuszenie azalii może doprowadzić nawet do całkowitego zahamowania kwitnienia. Roślin nie wolno jednak przelewać, by kwiaty przedwcześnie nie opadły;

  • niedostateczna ilość światła – azalie potrzebują słońca, bo jego brak może zahamować rozwój pąków kwiatowych;

  • niewłaściwe nawożenie – warto dokarmiać azalię kompostem czy nawozem organicznym, by zdrowo się rozwijała;

  • nieodpowiedni termin przycinania – azalie przycinamy na przełomie marca i kwietnia. Należy wyłamać też kwiatostany po przekwitnięciu, bo pominięcie tego zabiegu zmniejszy liczbę nowych pąków;

  • uszkodzenie pąków kwiatowych przez mróz – jeśli przymrozki uszkodziły pąki kwiatowe, kwiatów będzie mniej lub nie będzie ich wcale.

Warto wiedzieć, że azalie ogrodowe mogły też zostać uszkodzone przez dzikie zwierzęta. To prawdopodobne, jeśli ktoś mieszka w pobliżu lasu. Sarny czy zające mogą obgryzać krzewy.

Jak pobudzić azalię do kwitnienia – naturalne odżywki

Azalię można pobudzić do kwitnienia, dzięki zastosowaniu naturalnych odżywek. Zdarza się, że roślinie pozornie niczego nie brakuje, a jednak kwiatów jest mało lub nie ma ich wcale. Co wtedy zrobić? Możemy zastosować:

  • obornik koński – to nawóz naturalny, dzięki któremu podłoże lepiej zatrzymuje wodę,

  • ziemię kompostową – złożona z przekompostowanych igieł roślin iglastych i rozdrobnionej kory sosnowej ziemia świetnie zakwasi podłoże i dostarczy roślinom niezbędnych do kwitnienia składników pokarmowych,

  • fusy z kawy – do konewki z wodą dodajmy 2 szklanki fusów, wymieszajmy i taką mieszanką podlejmy rośliny.

Można również sięgnąć po gotowe preparaty, dostępne w sklepach ogrodniczych. Najlepiej zdecydować się na specjalne preparaty do azalii i różaneczników. Pamiętajmy, by stosować nawozy o kwaśnym odczynie.

Przeczytaj również: Dlaczego hortensja nie kwitnie. Oto 10 najczęstszych przyczyn. Co zrobić, żeby hortensja pięknie kwitła

"Na zdrowie": Morwa na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.