Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Dlaczego korzenie marchewki są rozdwojone i powykręcane? Jak temu zapobiegać

Uprawa warzyw w ogrodzie nie należy do najprostszych. W trakcie rozwoju roślin mogą pojawiać się problemy, ataki szkodników czy infekcje chorobami grzybowymi. Marchew, mimo że nie ma dużych wymagań, również może nie dać plonów, jakich oczekiwaliśmy. Podpowiadamy, co zrobić, aby dobrze rosła, a marchewki były zdrowe, twarde i soczyste, a nie powykrzywiane i zbutwiałe. 

Dlaczego korzenie marchewki są rozdwojone i powykręcane? Jak temu zapobiegać
Dlaczego marchew ma krzywe, zdeformowane korzenie? Fot. darksoul72/123RF.com

Spis treści: 

Zdeformowane czy rozdwojone korzenie marchwi to problem wielu ogrodników. Jeśli plony nie są zaatakowane przez choroby albo szkodniki, w dalszym ciągu nadają się do jedzenia — nie są jednak estetyczne, ani praktyczne. Z tego powodu sprawdzamy, co może być przyczyną tego problemu oraz, w jaki sposób można mu zaradzić.

Dlaczego korzenie marchewki są rozdwojone i powykręcane?

Korzenie marchwi mogą ulegać deformacji przez kilka różnych błędów w uprawie. Pierwszy z nich można popełnić już na samym początku. Jest to zbyt wczesny siew. Mimo że marchew jest odporna na niskie temperatury, umieszczanie nasion w zbyt zimnej glebie może później powodować negatywne skutki, takie jak właśnie zdeformowane korzenie. Z tego powodu nie warto się spieszyć i zaczekać, aż temperatury wzrosną, a ziemia będzie odpowiednio ogrzana.

Kolejnym czynnikiem jest nieodpowiednia gleba. Marchew najlepiej sobie radzi w lekkim, piaszczystym i dobrze napowietrzonym podłożu. Z tego powodu zbyt ciężka, kamienista i gliniasta gleba może powodować, że roślina nie będzie miała odpowiednich warunków do wzrostu. Korzenie nie będą w stanie przebić się przez przeszkodę, przez co będą powykręcane albo wypuszczą boczne odrosty.

W przypadku marchwi zbyt dużo nawozu może powodować problemy. Z tego powodu nie warto jej siać w miejscach, w których położyliśmy świeży obornik. Korzenie nie będą się prawidłowo rozwijać także w wyniku zbyt dużej ilości azotu i wapnia w glebie. Dlatego miejsca, w których będzie marchew warto wzmocnić kompostem. Można ją również uprawiać w drugim albo trzecim roku po zasileniu ziemi obornikiem.

Przeczytaj również: Wzmacniająca odżywka dla marchwi. Zastosuj w lipcu, korzeń będzie długi, twardy i soczysty

Marchew szczególnie na początku rozwoju potrzebuje sporej ilości wody. Przesuszona ziemia może mieć negatywny wpływ na cienki i delikatny korzeń. Brak podlewania może powodować, że korzeń zacznie obumierać. Roślina może wtedy zacząć tworzyć cienkie boczne odrosty w poszukiwaniu wody. Z tego powodu należy zadbać o to, aby gleba była porządnie nawilżona.

W uprawie marchwi bardzo ważne jest także przerywanie. Zbyt duże zagęszczenie może powodować, że korzenie roślin zaczną się ze sobą splatać.

Korzenie marchwi mogą ulegać deformacji przez kilka różnych błędów w uprawie. Fot. Roman Makedonsky/123RF.com

Jak uprawiać marchew, by mieć twarde, soczyste i proste korzenie?

Marchew nie jest wymagającym warzywem do uprawy. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mogą pomóc w uzyskaniu ładnych, zdrowych plonów. W innym wypadku korzenie będą ulegać deformacji.

Przede wszystkim warto zadbać o właściwą glebę. Można wymieszać ją z piaskiem albo torfem w proporcjach 10 l materiału na metr kwadratowy. Zabieg warto przeprowadzić jesienią. Dobrym sposobem na polepszenie struktury ziemi jest również stosowanie nawozów zielonych, które nie tylko wzbogacają glebę o składniki odżywcze, ale również swoimi korzeniami rozbijają strukturę gleby.

Woda jest bardzo ważna w uprawie marchwi. Należy zapewnić jej odpowiednią ilość szczególnie w pierwszym miesiącu rozwoju. Później trzeba stopniowo zmniejszać jej dawkę. Podlewanie późnym latem może skutkować pękaniem korzenia. Aby mieć pewność, że roślina ma odpowiednią dawkę wody, warto ją ściółkować. Dzięki temu zapobiegniemy nadmiernemu parowaniu i będziemy mogli zmniejszyć częstotliwość podlewania bez ryzyka, że roślinie zabraknie wody.

Przeczytaj również: Dlaczego marchew rośnie zniekształcona i powykręcana? Problemem nie są nasiona

Korzenie marchwi mogą być bardzo delikatne na początku rozwoju, przez co każde, nawet najmniejsze uszkodzenie może skutkować deformacjami. Z tego powodu warto zachować ostrożność podczas pielenia, wzruszania gleby, a nawet przerywania roślin.

Ostatnim aspektem, o którym nie można zapomnieć podczas uprawy marchwi, jest płodozmian. Nie powinniśmy siać marchwi w tym samym miejscu każdego roku, ponieważ zwiększamy ryzyko wystąpienia chorób, a także ataków szkodników.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jak zbierać, suszyć i przechowywać cebulę. Co najlepiej posadzić po cebuli?

Zadbaj o truskawki już teraz. W przyszłym roku obrodzą jak nigdy wcześniej

Jak ratować ogórki zaatakowane przez mączniaka rzekomego. Drożdże nie pomogą, inna mieszanka jest skuteczniejsza

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.