Spis treści:
Siew i sadzenie papryki – ważne terminy
Papryka jest rośliną ciepłolubną, co oznacza, że nie toleruje niskich temperatur, zwłaszcza przymrozków. W naszych warunkach klimatycznych możemy ją uprawiać z uprzednio przygotowanej rozsady. Papryka ma długi okres wegetacji, dlatego musimy wysiać nasiona dość wcześnie. Termin siewu zależy od konkretnej odmiany. Niektórzy startują z rozsadą już w styczniu, jednak najlepszy termin na wysiewanie papryki to okres od połowy lutego do połowy marca. Dzięki temu młode rośliny mają wystarczająco dużo czasu, aby dobrze i mocno rozwinąć się przed posadzeniem w miejsce docelowe. Produkcja rozsady trwa 8-10 tygodni. Do kiełkowania nasiona papryki potrzebują odpowiedniej temperatury i światła. Optymalna temperatura powinna wynosić 23-25 st. C. Nie możemy też zapomnieć o regularnym podlewaniu, które powinno być dostosowane do potrzeb roślin.
Sadzenie papryki do gruntu należy przeprowadzić dopiero w drugiej połowie maja, gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków. W przypadku niektórych odmian możemy poczekać nawet do początku czerwca. Przed wysadzeniem roślin do ogrodu należy pamiętać o ich wcześniejszym zahartowaniu. Warto pamiętać, że wybór właściwego terminu posadzenia papryki wpływa na zdrowie i rozwój roślin.
Papryka California Wonder jest odmianą bardzo plenną, o bardzo smacznych i soczystych owocach. Fot.CanvaPro
California Wonder – stara odmiana papryki
Wybór odpowiedniej odmiany papryki jest kluczowy dla uzyskania obfitych i smacznych zbiorów. Rynek nasion jest ogromny – dostępne są odmiany słodkie, ostre, o różnych kształtach i kolorach. Dlatego wiele osób zastanawia się, jaką paprykę wybrać, aby obficie plonowała. Doświadczeni ogrodnicy znają odpowiedź na to pytanie – najlepiej posadzić starą odmianę papryki California Wonder, która została wyhodowana w 1928 roku.
To umiarkowanie wczesna, słodka odmiana, która charakteryzuje się wyjątkową plennością. Z jednego krzaka można zebrać nawet 15 kg owoców. Owoce mają blokowy kształt, przez co wyglądają jak przycięte na obu końcach. Mają grube ścianki (do 15 mm), a także cienką, błyszcząca i intensywnie czerwoną skórkę. Uzyskują wagę do 350 g. Miąższ jest soczysty i aromatyczny, co sprawia, że ta odmiana papryki jest wyjątkowo smaczna na surowo, świetna do gotowania, pieczenia, grillowania i przetworów. Papryka California Wonder zalicza się do odmian łatwych w uprawie. Ma średnie wymagania glebowe – najlepiej rośnie w glebach żyznych, próchniczych i lekko wilgotnych. Jest rośliną o umiarkowanym wzroście, gdyż osiąga do 70 cm wysokości. Polecana jest głównie do uprawy w gruncie (nie poleca się jej uprawiać pod osłonami). W zależności od metody uprawy zbiory są możliwe od lipca do września.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kiedy siać kapustę na rozsadę? Najlepsze odmiany i pikowanie kapusty
Najlepsze pomidory dla początkujących. Prosta uprawa, dużo owoców
Sprawdzona metoda wysiewu ogórków. Nasiona wykiełkują szybciej, a plony będą bardziej obfite