Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Gnojówka z pokrzywy – przygotowanie krok po kroku. Jak zrobić cenny nawóz na wzmocnienie i podwojenie plonów

Gnojówka z pokrzyw to doskonały nawóz i niezwykle skuteczny, ekologiczny środek ochrony roślin ogrodowych. Pokrzywa nie tylko wspomaga prawidłowy wzrost i rozwój roślin, ale dodatkowo także zabezpiecza je przed uporczywymi szkodnikami i chorobami takimi jak mszyce czy przędziorki. Dowiedz się, jak w prosty sposób przygotować gnojówkę z pokrzyw oraz jak często należy podlewać nią rośliny.

Gnojówka z pokrzywy – przygotowanie krok po kroku. Jak zrobić cenny nawóz na wzmocnienie i podwojenie plonów
Gnojówka z pokrzywy wpływa na wzrost i owocowanie roślin. Równie dobrze działa z wywar z pokrzywy Fot. 123RF/PICSEL

Spis treści:

Gnojówka z pokrzywy – właściwości

Choć pokrzywa z reguły kojarzona jest z nieprzyjemnie parzącym chwastem, to warto wiedzieć o tym, że roślina ta posiada wiele cennych właściwości. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się ją do pozyskania wysokowartościowych nawozów oraz preparatów ochrony roślin - gnojówki, wyciągu i wywaru.

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) to jeden z najczęściej występujących gatunków pokrzyw. Pomimo tego, że nie jest zbyt urodziwa ani reprezentatywna, to jej obecność w ogrodzie czy na działce może przynieść wiele korzyści. Co więcej, pokrzywa jest rośliną łatwą i niewymagającą w uprawie. Ma ona szerokie zastosowanie m.in. w branży zielarskiej, kosmetycznej, homeopatii, włókiennictwie, a także ogrodnictwie. Pokrzywa zawiera w sobie mnóstwo cennych witamin i minerałów, a także chlorofil, pektyny, enzymy oraz kwasy organiczne, które pozytywnie wpływają na rozwój, kwitnienie i plonowanie roślin. Zrobienie z niej naturalnego nawozu jest niezwykle proste, a pozytywne efekty jego działania są zauważalne już po pierwszym użyciu. 

Przeczytaj również: Pierwszy oprysk na choroby grzybowe. Najlepsza ochrona pomidorów na cały sezon

Gnojówka z pokrzywy – przepis

Samodzielne przygotowanie naturalnego nawozu z pokrzywy nie jest trudne. Do tego celu potrzebować będziesz m.in.:

  • 1 kg świeżo zerwanych pokrzyw;
  • 10 l wody,
  • 1 łyżka mączki bazaltowej (opcjonalnie),
  • plastikowego pojemnika,
  • gazy lub siatki do przykrycia pojemnika.

Jak zrobić gnojówkę z pokrzyw krok po kroku?

W pierwszej kolejności należy zebrać ziele - najlepiej zrobić to jeszcze przed okresem kwitnienia. Młode liście pokrzywy zawierają skoncentrowaną ilość substancji odżywczych. Następnie pokrzywę trzeba pociąć na mniejsze kawałki i przełożyć do pojemnika - może to być np. duże wiadro bądź drewniana beczka. Po zalaniu pokrzywy wodą pojemnik należy przykryć gazą lub siatką - nie wolno go szczelnie zamykać! Swobodny przepływ tlenu jest niezbędny w procesach fermentacji.

Niestety, fermentująca gnojówka bardzo śmierdzi, dlatego też pojemnik warto postawić z dala od domu czy miejsca, gdzie na co dzień przebywają ludzie. Dodając do roztworu mączki bazaltowej lub waleriany można nieco zniwelować nieprzyjemną woń nawozu. Gnojówkę z pokrzyw należy mieszać raz dziennie przez okres 2-3 tygodni. Chociaż w miesiącach letnich, kiedy na zewnątrz panują wysokie temperatury, proces fermentacji może zakończyć się już po tygodniu. 

liscie pokrzyw w wiaderku z wodą Gnojówka z pokrzywy jest łatwa do przygotowania. Fot.123RF/PICSEL

Naturalny nawóz będzie gotowy do użycia wtedy, gdy woda zmieni kolor na brązowy i z jej powierzchni zniknie piana. Przefermentowaną gnojówkę można odcedzić i przelać np. do mniejszych butelek ze spryskiwaczem, co w znacznym stopniu ułatwia równomierną aplikację nawozu. Natomiast resztkami roślin można zasilić kompost.

Co zawiera gnojówka z pokrzywy?

Gnojówka z pokrzyw jest wysokowartościowym naturalnym nawozem pozwalającym zwalczyć szkodniki oraz choroby grzybowe roślin bez konieczności użycia chemicznych środków ochrony. Nawóz z pokrzyw stanowi bogate źródło składników odżywczych, które wspomagają prawidłowy wzrost i rozwój roślin. Gnojówka z pokrzyw zawiera duże ilości azotu, potasu, żelaza, wapnia, krzemu, cynku, a także kwasów organicznych i soli mineralnych. Dzięki wysokiej zawartości elicytorów działa stymulująco na inne rośliny zapewniając ich obfite kwitnienie oraz plonowanie. Gnojówka z pokrzyw zwiększa odporność roślin ogrodowych i uprawowych na ataki szkodników oraz grzybów chorobotwórczych.

Warto wiedzieć również o tym, że gotowy nawóz z pokrzyw w postaci koncentratu można kupić praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym. Choć jedną z największych zalet tego typu preparatów jest brak charakterystycznego i nieprzyjemnego zapachu fermentowanych roślin, to przed zakupem warto sprawdzić skład nawozu. Oprócz pokrzywy powinny znajdować się w nim także ekstrakty z innych roślin. Co ważne, gnojówka z pokrzywy ma pH powyżej 7.

Gnojówka z pokrzyw – zastosowanie

Właściwie przygotowaną gnojówkę z pokrzywy należy przed użyciem rozcieńczyć z wodą - w proporcji 1:10, jeśli nawóz ma zostać wykorzystany do podlania roślin lub w proporcji 1:20, gdy chcemy wykonać oprysk. Natomiast nierozcieńczony roztwór znakomicie nadaje się do zalewania kompostu. Gnojówka z pokrzywy ma pH powyżej 7.

Gnojówka z pokrzyw to doskonały naturalny nawóz o szerokim spektrum zastosowania. Można nim podlewać nie tylko rośliny ozdobne takie jak róże czy piwonie, ale także warzywa (pomidory, ogórki, dynie, kapustę białą, ziemniaki, rzepak, brokuły, jarmuż, seler naciowy itp.) oraz krzewy i drzewa owocowe (jabłoń domowa, śliwa domowa, czereśnia, porzeczka zwyczajna, orzech itp.). Gnojówkę z reguły stosuje się co 10-14 dni lub rzadziej, w zależności od potrzeb nawozowych danego gatunku roślin.

Czego nie podlewać gnojówką z pokrzywy? Niestety, nie wszystkie rośliny tolerują nawożenie pokrzywą, zwłaszcza te wrażliwe na nadmiar azotu i krótkim okresie wegetacyjnym. Należą do nich m.in. wrzos, azalia, rododendron, fasola, groch, szpinak, rzodkiewka, pietruszka korzeniowa, marchew, cebula i czosnek.

Co więcej, gnojówkę można stosować także jako skuteczny środek ochrony roślin odpowiedni do zwalczania szkodników takich jak mszyce, przędziorki, miseczniki, tarczniki, a także chorób grzybowych roślin - np. szarej pleśni czy mączniaka prawdziwego i rzekomego. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, gnojówkę należy zastosować natychmiast po pojawieniu się pierwszych szkodników bądź symptomów chorobowych. W przeciwnym wypadku konieczne może okazać się zastosowanie specjalistycznych chemicznych środków zwalczających szkodniki i choroby grzybowe.

Przeczytaj również: Do jakich roślin stosować nawóz z drożdży? Przepis, działanie i efekty stosowania drożdży w ogrodzie

Wyciąg z pokrzywy zamiast gnojówki

Warto wiedzieć o tym, że do opryskiwania roślin, na których żerują szkodniki (mszyce, przędziorki), zamiast gnojówki z powodzeniem można zastosować wyciąg z pokrzyw. Proces jego przygotowania wygląda praktycznie identycznie, z tą różnicą, że roztwór jest gotowy do użycia już po upływie jednej doby. W tym przypadku 1 kg świeżo zerwanej pokrzywy należy zalać 10 l wody i odstawić w zacienione miejsce na 24 godziny. Wyciąg z pokrzywy podobnie jak gnojówkę należy przed użyciem rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:5. Można go stosować przez cały okres wegetacyjny.

Jeżeli gnojówka i wyciąg z pokrzywy nie poradziły sobie ze szkodnikami, wówczas można przygotować wywar z jej korzeni i kłączy. Jak go zrobić? To bardzo proste! 0,5 kg pokrzyw należy gotować na wolnym ogniu w 5 l wody przez ok. 30 minut. Gotowy i wystudzony wywar trzeba rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:5, a następnie opryskać nim rośliny. Zazwyczaj stosuje się go w okresie wczesnej wiosny. Wywar z pokrzywy zawierający dużą ilość lektyn wykazuje działanie antygrzybowe. Preparat jest wysoce skuteczny w walce m.in. z mączniakiem jabłoni oraz szarą pleśnią malin.

Przeczytaj również: Mszyce zaatakowały pomidory? Przygotuj specjalną mieszankę, która wymiecie szkodniki z całego ogrodu

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.