Spis treści:
Jak dbać o porzeczki, żeby obficie owocowały?
Porzeczka to żelazna lady naszych ogródków. Niestraszna jej ani jałowa ziemia, ani krótkie okresy suszy. Dlatego krzewy tych roślin spotkać można na prawie każdej działce. Ich dodatkowym atutem są owoce - pełne witamin, wapnia i żelaza. Jak wszystkie rośliny, przy naszym wsparciu wydadzą większe plony. Jak dbać o porzeczki, żeby obficie owocowały? Ważnych jest pięć czynników:
- Podlewanie porzeczek
Porzeczki poradzą sobie nawet bez dodatkowego podlewania. Są jednak trzy okresy, kiedy ich dodatkowe nawodnienie jest szczególnie ważne. Wtedy trzeba im podać około 20 – 30 litrów wody na dorosły krzak.
Pierwsze obfite podlanie potrzebne jest porzeczkom na początku okresu wegetacyjnego. Podlej je, kiedy zobaczysz zawiązki listków. Drugie wielkie podlanie porzeczek zastosuj, gdy pojawią się na nich owoce. Dzięki temu będą jędrne i obfite. Trzecia akcja nawadniania paradoksalnie przypada na okres po owocowaniu. Wynika to z tego, że wtedy tworzą się zawiązki nowych kwiatów. Jeśli krzak nie zostanie zasilony, wyda mniejsze plony w kolejnym sezonie.
Wskazówka - wodę pod porzeczki lej około 20 cm od nasady krzewu. W tym miejscu pod ziemią znajdują się końcówki korzeni, które pobierają najwięcej wody i substancji odżywczych.
- Nawożenie porzeczek
Krzaki porzeczek najlepiej nawozić dwa razy w sezonie – wiosną oraz po zbiorach. Sprawdzą się tu nawozy potasowo-fosforowe. Najlepiej nawożenie połączyć z obfitym podlewaniem. Z naturalnych nawozów można wykorzystać gnojówkę z obornika wymieszaną z wodą w stosunku 1:10. Jeśli używasz kupnych nawozów sypkich, podsypuj je również w pewnej odległości (20 cm) od nasady krzewu, a potem polej wodą. Dzięki temu składniki odżywcze wnikną w miejsce, gdzie znajdują się końcówki korzeni.
Porzeczki mają płytkie korzenie. Dlatego po podlewaniu i nawożeniu warto je ściółkować, aby pomóc glebie utrzymać wilgoć. Nadaje się do tego słoma, wióry, skoszona trawa lub zrębki.
Kiedy porzeczka zacznie kwitnąć, śledź prognozy pogody. Przymrozek może je zniszczyć. Fot.tanitost/123RF.com
- Pogoda
Nasze zimy są porzeczkom niestraszne. Te krzewy bardzo dobrze znoszą niskie temperatury podczas zimowania. Jednak w czasie kwitnienia zawiązki kwiatów mogą łatwo przemarznąć, co pozbawi nas plonów. Mowa tu głównie o wiosennych, nocnych przymrozkach. Dlatego, gdy porzeczki zaczną kwitnąć, śledź prognozy pogody. Przed nocnymi przymrozkami okryj krzewy agrowłókniną.
- Walka ze szkodnikami
Porzeczki, choć odporne, mają swoich odwiecznych wrogów. To szkodniki. Oprócz powszechnych mszyc porzeczki są ofiarą ataków wielkopąkowca porzeczkowego, przeziernika porzeczkowego oraz larwy brzęczaków porzeczkowych. Dlatego warto przeglądać pod tym kątem swoje krzewy i w razie jakichkolwiek nieprawidłowości - reagować. Przede wszystkim wytnij zaatakowane pędy i wyrzuć lub spal. Nie wrzucaj ich na kompost, by nie narażać innych roślin.
W walce ze szkodnikami pomogą domowe opryski z potasowego mydła ogrodniczego, pokrzywy lub żywokostu.
- Cięcie porzeczek
Cięcie porzeczek jest ważnym elementem ich pielęgnacji. Inaczej wygląda przycinanie porzeczek białych, czerwonych i czarnych. Czarne odmiany najlepiej owocują na pędach jednorocznych i dwuletnich, dlatego wycina się ich najstarsze pędy. Białe i czerwone porzeczki owocują na pędach kilkuletnich, dlatego należy wycinać tylko te, które mają więcej niż pięć lat. Natomiast pozostałe pędy dobrze jest skrócić o 1/3 długości. Ze wszystkich krzewów pozbywamy się pędów uszkodzonych i pokładających się na ziemi. Cięcia wykonujemy tuż nad ziemią, a najlepszym na to czasem jest przełom lutego i marca.
Przeczytaj również: Wiosenne dokarmianie porzeczek. Podlej tym krzaki, a będziesz zbierać owoce miskami
Czego nie lubią porzeczki?
Porzeczki to towarzyskie rośliny, jednak nie każde towarzystwo im służy. Maliny, śliwy, jabłonie i róże lepiej posadzić w innej części ogrodu. Porzeczki nie lubią też rosnących w pobliżu roślin iglastych. I trudno się temu dziwić - iglaki są siedzibą grzybów, które wywołują rdzę. Na tę z kolei porzeczki są mało odporne.
Te krzewy lepiej będą owocowały na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Półcień nie jest dla nich wprawdzie wyrokiem, ale plony w takim miejscu będą mniejsze.
Sadząc nowe krzewy, przypomnij sobie, co w tym miejscu rosło w poprzednich sezonach. Porzeczki nie lubią ziemi po wieloletnich roślinach bobowatych. Bardzo często padają wtedy ofiarą opuchlaków - szkodników, które długo potrafią przetrwać w glebie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Posadź czarną porzeczkę w swoim ogrodzie. Jej owoce to prawdziwa bomba witaminowa
Porzeczka biała – odmiana o zdrowych i słodkich owocach. Jak ją uprawiać?
Rozmnażanie porzeczek przez sadzonki zdrewniałe. Szybka i skuteczna metoda na większe uprawy