Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak ekologicznie nawozić truskawki? Praktyczne porady

Jeśli decydujemy się na uprawę truskawek w naszym ogrodzie, powinniśmy dowiedzieć się również, jak przebiega nawożenie truskawek. To kiedy zasilać truskawki i jaki nawóz wybrać, jest bardzo ważne. 

Jak ekologicznie nawozić truskawki? Praktyczne porady

fot. pixabay.com

Dlaczego nawożenie jest tak ważne?

Uprawa truskawek wielokrotnie nie jest tak łatwa, jakby się wydawało. Ważny jest nie tylko dobór odpowiedniej gleby i stopnia nasłonecznienia, ale również zapewnienie wszystkich niezbędnych procesów pielęgnacyjnych, w tym podlewania i  nawożenia.

Nawożenie truskawek ma wpływ na wiele aspektów, między innymi smak owoców, ich wielkość, proces wzrostu oraz to, jak obficie będą plonowały nasze rośliny. 

Dodatkowo musimy wiedzieć, kiedy zasilamy truskawki. Prawidłowy dobór terminu jest jednoznaczny z lepszym rozwojem krzewinek. Zobaczmy więc, jakie nawozy do truskawek wybrać, kiedy je podać.

Jeśli planujesz uprawę truskawek, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wybrać sadzonki truskawek.

Który nawóz wybrać?

Nawozów do truskawek jest wiele. Jedne służą do dolistnego nawożenia, inne dostępne są w formie granulatów. Różnią się także składem.

Pierwszym z nawozów jest obornik w formie standardowej, ale i obornik granulowany. Jest to bardzo znany i powszechnie stosowany nawóz, który znany jest niemal przez wszystkich. Dodatkową zaletą jest to, że nawóz ten możemy wyprodukować samemu, co obniży koszty nawożenia.

Nawozy zielne stosowane są jako przedplon i mają za zadanie odpowiednie przygotowanie gleby pod uprawę truskawek. Sprzyjają w poprawie struktury gleby, zapobiegają wyrastaniu chwastów i wzbogacają glebę w składniki pokarmowe. Jako nawozy zielne stosuje się między innymi łubin, gorczycę, rzepak ozimy, wykę i mieszankę żyta z wyką.

Mączka ziemniaczana jest kolejnym bardzo dobrym nawozem pochodzenia naturalnego i mineralnego, który stosuje się przed sadzeniem truskawek, ale również w trakcie uprawy. W mączce ziemniaczanej znajdziemy duże ilości krzemionki, a także mikro- i makroelementów. Stosując ten nawóz, wzmacniamy swoje truskawki i zapobiegamy pojawieniu się na nich chorób. Pamiętajmy jednak o tym, że w nawozie tym nie ma azotu.

Nawożenie przed sadzeniem

Nawożenie truskawek przebiega w różnych terminach. Pierwszym z nich jest nawożenie, kiedy jeszcze truskawki nie są posadzone. Ma to wpływ na późniejszy rozwój truskawek. Warto wiedzieć, że uprawa truskawek trwa nawet 5 lat na jednym miejscu, a w kolejnych latach uprawy rośliny nie owocują tak obficie.

Jeśli więc chcemy, by uprawa truskawek trwała jak najdłużej, musimy pamiętać, by odpowiednio przygotować glebę pod ich uprawę. W tym celu wykorzystuje się nawozy organiczne. Jednym z najlepszych rozwiązań jest kompost, który w większości produkuje się w  swoim ogrodzie.

Innym rozwiązaniem jest użycie obornika, natomiast w tym przypadku nie możemy stosować go bezpośrednio przed sadzeniem, ale jako przedplon. Jeśli jednak nie mamy innego wyjścia i musimy użyć przekompostowanego obornika 5-6 tygodni przed sadzeniem. Niedotrzymanie terminów wpłynie źle na rozwój truskawek.

Nawożenie wiosną

Polecaną przez wiele osób firmą, która zajmuje się produkcją nawozów jest yara, która zyskała bardzo dobre opinie ze względu na wysoką jakość nawozów. Wracając jednak do tematu, do nawożenia wiosennego możemy wykorzystać naturalny biohumus lub nawóz mineralny przeznaczony pod truskawki.

Jeśli chodzi o wieloskładnikowe nawozy mineralne do truskawek, powinniśmy wiedzieć, by unikać tych, w których składzie są bardzo duże ilości azotu. Do takich nawozów należą Polifoska i Azofoska. Za to bardzo dobrze sprawdzą się Biopon, Agrecol, Florovit i Fructus. Przy podawaniu nawozu mamy 2 możliwości: podanie jednej dawki wiosną lub rozdzielenie dawki na 2 części i podanie wiosną oraz po zbiorze owoców.

Jako naturalny biohumus, który jest płynnym nawozem do rozcieńczenia, wielokrotnie używa się granulek guano. Takie granulki rozsypuje się przy roślinach na wiosnę, a następnie delikatnie spulchnia się glebę. Dodatkowo możemy też zastosować ekologiczny nawóz, który opiera się na składnikach naturalnych i zasobny jest w substancje organiczne.

Nawożenie po zebraniu plonu

Dodatkowym nawożeniem truskawek jest nawożenie po zakończeniu sezonu wegetacyjnego, kiedy to truskawki wydadzą swój plon, a my go zbierzemy. Z reguły termin takiego nawożenia truskawek przypada na lato. Jednak dlaczego tak właściwie nawozimy truskawki, gdy już nie wydają plonu?

Takie nawożenie przebiega wtedy, gdy do nawożenia wiosennego zastosowana była za mała dawka nawozu. Co więcej, uzupełniamy takim nawożeniem ilość azotu, potasu, magnezu, fosforu i wapnia. Dzięki takiemu nawożeniu rośliny o wiele łatwiej będą się rozwijały i owocowały.

Do takich nawożeń wykorzystywany jest biohumus, guano, kompost, a także nawozy mineralne. Z powodzeniem w tym przypadku możemy skorzystać z właściwości Azofoski i Polifoski. Pamiętajmy jednak o tym, że nawożenie truskawek po zbiorze plonów musi być wykonane do połowy sierpnia.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.