Spis treści:
Jak dzielić hosty? Kiedy to robić?
Rozmnażanie funkii jest niezwykle prostym zabiegiem, który można wykonać na kilka sposobów. Najwygodniejszy z nich wymaga od nas najmniej zaangażowania i polega po prostu na podzieleniu kłączy sadzonki. Do tego zabiegu nadają się kilkuletnie i dobrze rozrośnięte rośliny. Warto zwrócić uwagę, czy ich kłącza posiadają co najmniej kilka oddzielnych stożków wzrostu.
Hosty najlepiej rozmnażać wczesną wiosną, kiedy nie mają jeszcze rozwiniętych mocno liści. Dzięki temu sadzonki szybko się ukorzenią i rozpoczną okres wegetacji. Właśnie wtedy wykopujemy całą roślinę razem z jej bryłą korzeniową. Delikatnie usuwamy spomiędzy korzeni jak najwięcej podłoża. Następnie za pomocą ostrego narzędzia, jak nóż czy sekator rozdzielamy funkie na mniejsze sadzonki. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby każda nowa roślina miała kilka zdrowych korzeni i przynajmniej jeden stożek wzrostu.
Hosty rozmnaża się wegetatywnie, przez podział kłączy. Fot.photolight2//123RF.com
Jeśli nie zdążymy podzielić funkie wczesną wiosną, możemy zrobić to również późną jesienią. Roślinę można podzielić po okresie wegetacyjnym, zaraz przed nastaniem mrozów. Uzyskane sadzonki warto w takiej sytuacji przechowywać do wiosny w torfie w chłodnym pomieszczeniu lub od razu posadzić.
Gdzie sadzić hosty?
Funkie najlepiej sadzić na wilgotnych, dobrze przepuszczalnych i bogatych w próchnicę glebach. Preferują miejsca lekko zacienione, do których docierają rozproszone promienie słoneczne. Mogą tolerować pewne ilości słońca, ale zbyt duża ilość promieni może sprawić, że ich liście zaczną robić się żółte lub brązowe.
Funkie sprawdzą się na rabatach pod drzewami i krzewami, gdzie pojawia się naturalny cień i rozproszone światło. Będą dobrze się czuły po północnej i wschodniej stronie domu, gdzie rano świeci słońce, a po południu jest cień. Przyjazny klimat dla rośliny tworzą również oczka wodne, stawy i sąsiedztwo wody.
Hosty najlepiej czują się w półcieniu. Fot.apagafonova/123RF.com
Jak sadzić hosty?
Hosty można sadzić na dwa sposoby, zależnie od pory roku, podczas której to robimy. Wiosną i jesienią, kiedy funkie nie posiadają liści, do przygotowanego wcześniej dołka wsadzamy bryłę korzeniową. Kłącze powinniśmy ułożyć tak, aby stożki wzrostu były przykryte cienką warstwą podłoża. Ziemię naokoło przygniatamy i ściółkujemy korą lub układamy kamienie. Na końcu podlewamy sadzonkę.
Jeśli sadzimy funkie w sezonie, kiedy ma liście, musimy dodatkowo pamiętać o tym, aby zadbać o odpowiednie nawodnienie sadzonki. Jeśli bryła korzeniowa jest mała w stosunku do dużych liści, będziemy musieli je przyciąć. Warto pozbawić sadzonkę ok. 2/3 liści. Dzięki temu uda nam się uniknąć nadmiernej utraty wody.
W przypadku młodych sadzonek o gołym korzeniu potrzebne może być mocne nawilżenie podłoża. W dołku, do którego wsadzamy roślinę, trzeba będzie przygotować błoto, poprzez zmieszanie wody z podłożem. Bryłę korzeniową wciskamy w powstałe bagienko, a następnie lekko unosimy do odpowiedniej głębokości. W ten sposób zadbamy, aby korzenie były wyprostowane. Po posadzeniu pamiętamy o regularnym podlewaniu.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak rozmnożyć bez? Ukorzenianie i pielęgnacja sadzonek bzu
Zacznij podlewać w kwietniu. Hortensja obsypie się kwiatami
Zrób specjalny koktajl dla lawendy. Szybko się zagęści i będzie pięknie kwitła