Spis treści:
Od kiedy dokarmiać hortensje?
Hortensja uchodzi za wyjątkowo kapryśną damę ogrodową, która przez cały okres wegetacji wymaga regularnego, przemyślanego odżywiania. Dzięki temu regeneruje się po zimie w okamgnieniu, a wraz ze słońcem, wzrostem temperatur i ogólną poprawą warunków bytowania rośnie gęsta, bujnie obsypana wypukłymi baldachogronami w rozmaitych kształtach. Jej kwiaty mogą być stożkowate, wiechowate lub idealnie pełne i kuliste.
Okres wegetacji rośliny jest dla niej olbrzymim obciążeniem, a utrzymanie kilogramów kwiatów na pędach wymaga odpowiedniego zasilania przez cały ten czas. Od kiedy dokarmiać hortensje w ogrodzie? Kluczowa jest tu oczywiście pogoda oraz jej wiosenne kaprysy, które potrafią zaskakiwać, ale gdy tylko warunki zaczną się stabilizować, na przełomie marca i kwietnia można rozpocząć nawożenie.
Ważne, aby nie była to jednorazowa akcja, a złożony i sumiennie kontynuowany proces – utrzymanie optymalnego poziomu kwasowości podłoża, zasobności gleby w niezbędne mikroskładniki oraz cech środowiskowych, zniechęcających szkodniki do ataku, to podstawa. Zaleca się aplikowanie odżywek o wysokiej biodostępności, najlepiej w formie płynnej, dobrze rozprowadzającej się w strukturze gleby oraz przyswajalnej przez roślinę. Jak często podawać hortensji różne typy nawozów? Ważna jest regularność:
- 2-4 razy w miesiącu w równych odstępach czasu – produkty płynne,
- 1-2 razy w miesiącu – produkty granulowane.
Jednak podawanie gotowych preparatów przez kilka miesięcy wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego warto szukać naturalnych alternatyw. Chcesz, aby hortensje rosły równomiernie, miały silny system korzeniowy i rozkrzewiły się, zwiększając tym samym kwitnienie? W pielęgnacji wiosennej pomoże ci domowa odżywka, która podawana regularnie uchroni krzew przed efektem zimowego wypłukania kwasowości z ziemi, a także zabezpieczy go przed... szkodnikami. Słyszałeś już o wykorzystywaniu w ogrodzie fusów z kawy, ale nie przy podlewaniu hortensji? Z dodatkiem gorczycy stanowią one prawdziwą tarczę ochronną dla kwasolubnej, wrażliwej rośliny.
Przeczytaj również: Jaka ziemia jest najlepsza do hortensji ogrodowej? Nie popełniaj tego błędu, co większość
Odżywka z fusów kawy i gorczycy do hortensji
Niezależnie od tego czy w twoim ogrodzie rosną hortensje bukietowe, ogrodowe czy odmiany innych gatunków, musisz zapewnić im podłoże o odczynie mieszczącym się w granicach pH 4,5-6. Najlepsza wartość to równe 5,5, jednak utrzymanie jej przez cały sezon np. z pomocą mieszaniny wysokiej jakości podłoża z kwaśnym torfem może się nie udać. Zimą, w wyniku częstych opadów, topnienia śniegów oraz przerwy w nawożeniu, zmienia się odczyn gleby, a do przywrócenia jego właściwych wartości są niezbędne dobrze przyswajalne odżywki.
Od kilku sezonów, już w kwietniu przygotowuję i podaję swoim roślinom wywar regeneracyjno-ochronny, skuteczniejszy niż posypka ze zmielonej kory i bezpieczniejszy od skoncentrowanych, chemicznych preparatów ogrodowych. Odżywka z fusów kawy i gorczycy do hortensji to pomysł, który podsunęła mi mama, gdy szukałam naturalnego wspomagacza dla bujnie kwitnących roślin, które źle znoszą wahania kwasowości gleby.
Fusów do kawy produkuję sporo i co kilka dni wyciągam pełne korytko z ekspresu – dotąd to wszystko trafiało do kosza. Teraz wykorzystuję je, co do łyżki.
Do wrzącej wody dodaję odmierzoną ilość fusów z kawy i mieszam je z jeszcze jednym składnikiem. Powstały wywar idealnie nadaje się pod hortensje zarówno bukietowe, jak i ogrodowe. Fot. Alicja Rabiko-Woźniak/deccoria.pl
Aby jednorazowo podać roślinie wszystko, czego potrzebuje, fusy mieszam z białą gorczycą i taki mix przegotowuję. Oto gotowy przepis na odżywkę dla hortensji, która na stałe trafiła do mojego ogrodowego niezbędnika:
- odmierz mniej więcej 5 litrów wody, wlej ją do garnka i zagotuj,
- gdy woda zawrze, wsyp do garnka 1 szklankę lub niepełną miseczkę (deserową) fusów po kawie,
- dodaj połowę szklanki suchej, białej gorczycy – popularnej przyprawy, która odstrasza szkodniki,
- wymieszaj składniki ze sobą i gotuj przez 12-15 minut,
- po ugotowaniu wywar przecedź i pozostaw do całkowitego wystudzenia.
Otrzymany z dwóch prostych składników płynny nawóz możesz zmieszać z odrobiną kompostu i w tej formie nawieźć ziemię wokół krzewu, ale ja wykorzystuję tę odżywkę do podlewania.
Pamiętaj, że po wygotowaniu fusów i gorczycy otrzymasz esencję, a więc stężenie rozmaitych składników będzie dość wysokie. Przy pierwszym podaniu koniecznie ją rozcieńcz, mieszając z wodą w proporcjach 1:1. Podlewanie zasilające pod krzaczki powtarzaj co 2-3 tygodnie w zależności od tego, jaka jest ich kondycja po zimie. Takie porządne wzmocnienie przyda się im bardziej, niż myślisz, zwłaszcza że sezon na szkodniki, w tym groźne dla hortensji mszyce i szkodniki glebowe wystartował równo z nadejściem cieplejszych dni.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Hortensja ogrodowa ma dużo liści, ale nie kwitnie. Jak pobudzić hortensje do kwitnienia?
Co posadzić obok hortensji? Jakiego sąsiedztwa hortensja nie zniesie?
Jak uratować zasuszoną hortensję? Wykonaj cztery ważne czynności i znów będzie kwitła
Dlaczego hortensja traci kolor? Najczęstsze przyczyny odbarwiania kwiatów i liści hortensji