Spis treści:
Dlaczego hortensje usychają?
Hortensje uznawane są za rośliny, które ze względu na wysoką odporność nie stwarzają zbyt wielu problemów uprawowych. Niekiedy jednak zdarza się, że mogą zostać porażone przez chorobę czy szkodniki, przez co brązowieją i więdną. Przyczyną usychania hortensji równie często są błędy w uprawie tych zjawiskowych kwiatów. Aby rośliny były w dobrej kondycji przez cały sezon, musimy zadbać przede wszystkim o odpowiednie nawożenie hortensji, a także zagwarantowanie właściwych warunków stanowiskowych dla ich zdrowego wzrostu.
Jedną z przyczyn usychania hortensji jest zbyt wysokie pH podłoża. Kwiaty te nie czują się dobrze w zasadowej glebie, przez którą stają się podatne na chlorozę liści. Pamiętajmy, aby rośliny te posadzić w bogatej w próchnicę, lekko kwaśnej ziemi. Aby nie usychały, zapewnijmy im również półcieniste lub zacienione stanowisko. W przypadku hortensji rosnących w pełnym słońcu czasem możemy zaobserwować poparzenie liści, które żółkną i brązowieją, albo nawet opadają z krzewu. Szkodliwe dla tych kwiatów jest niedostateczne podlewanie, zwłaszcza w trakcie długotrwałych upałów.
Częstą przyczyną usychania hortensji jest niewłaściwe podlewanie. Fot. CanvaPro
Do równie częstych przyczyn usychania hortensji zaliczamy choroby. Rośliny te mogą zostać porażone przez patogeny grzybowe. Szara pleśń hortensji jest powodowana przez grzyb Botrytis cinerea, który przyczynia się do zamierania wierzchołków pędów oraz ciemnienia liści. Bywa również tak, że rośliny zapadają na plamistość liści czy mączniaka prawdziwego. Hortensje mogą usychać wskutek ataku szkodników. Na pędach oraz liściach tych roślin możemy zauważyć żerujące mszyce lub przędziorki chmielowce.
Przeczytaj również: Jak przedłużyć kwitnienie hortensji? Skorzystaj z porad doświadczonej ogrodniczki
Jak uratować zasuszoną hortensję?
Zamiast pozbywać się zasuszonej hortensji, spróbujmy przywrócić jej dobrą kondycję. W przypadku ataku szkodników lub wystąpienia chorób zastosujmy odpowiednie opryski. Jeśli przyczyną więdnięcia hortensji jest natomiast brak wilgoci w glebie, możemy skorzystać ze sposobu doświadczonego ogrodnika. Aby uratować zasuszoną hortensję, jesienią wykonajmy cztery proste czynności. W pierwszym kroku zetnijmy uschnięte wierzchołki częściowo zielonych pędów jednorocznych. Następnie pozbądźmy się całkowicie suchych starszych pędów, ścinając je tuż nad podłożem. Przez cały wrzesień aż do połowy października rozkładajmy kompost pod usychającą rośliną. Wczesną wiosną, do połowy marca, zastosujmy nawozy mineralne do hortensji. Możemy się spodziewać, że w przyszłym sezonie hortensja wypuści piękne kwiaty.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Rozmnażanie hortensji. 5 sposobów na więcej zjawiskowych kwiatów w ogrodzie
Choroby rododendronów – postaw na naturalne opryski i nawozy. Jak pobudzić rododendrona do wzrostu?
Kania – pyszny i zdrowy grzyb. Jak ją rozpoznać? na INTERIA.TV.