Porady ogrodnicze

Jak i kiedy przycinać aronię? Dzięki temu krzew hojnie obrodzi

Aronia czarna to łatwy w uprawie, odporny na mrozy krzew, który owocuje pod koniec lipca. Na jesień prezentuje natomiast pięknie zabarwione liście, będące prawdziwą ozdobą każdego ogrodu. Żeby jednak cieszyć się walorami tej rośliny, trzeba zadbać o jej regularne przycinanie. Jak to robić i o czym należy pamiętać?  

Jak i kiedy przycinać aronię? Dzięki temu krzew hojnie obrodzi
Aronia czarna charakteryzuje się gęstym, rozłożystym pokrojem Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się:

Dlaczego trzeba przycinać aronię?  

Aronia czarna, zwana aronią czarnoowocową, to krzew charakteryzujący się gęstym, rozłożystym pokrojem. Ma on tendencje do silnego krzewienia, zatem niektórzy ogrodnicy uznają go za gatunek dość ekspansywny.  

Jeśli tylko będzie miał odpowiednie warunki do wzrostu, w postaci przepuszczalnej gleby i silnego nasłonecznienia, to można być pewnym, że wkrótce w ogrodzie będzie się miało do czynienia z bardzo zagęszczonym egzemplarzem. Warto wiedzieć, że kilkuletni krzew jest w stanie wytworzyć nawet 50-60 pędów w różnym wieku.  

Niestety, za gęstością nie idzie owocowanie. Wręcz przeciwnie – zaniedbana i nieprzycinana aronia będzie miała z roku na rok coraz mniejsze plony, a same owoce będą niskiej jakości. Poza tym taki krzew staje się bardziej podatny na choroby grzybowe (np. szarą pleśń). Ratunkiem są regularnie przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne. Jest wiele korzyści z takich prac. Dzięki temu: 

 • aronia będzie dawać doskonałe plony, 
 • owoce będą duże i soczyste, 
 • roślina nie rozrośnie się na tyle, by zagrażać innym gatunkom na grządkach.  

Cięcie nie musi być przeprowadzane co roku, ale warto je zaplanować przynajmniej raz na 2 – 3 lata.  

Sposób cięcia – młode okazy i kilkuletnie rośliny 

Aronia owocuje już rok po posadzeniu, natomiast intensywność owocowania wzrasta wraz z upływem lat. Po mniej więcej 2 – 3 sezonach można już cieszyć się bardzo obfitymi zbiorami. Metoda cięcia aronii zależy głównie od tego, z jak wiekowym krzewem ma się do czynienia.  

Dzięki prawidłowemu cięciu aronii zbierzesz mnóstwo owoców Fot. 123RF/PICSEL

Pierwsze cięcie – tuż po posadzeniu  

Pierwsze, wstępne cięcie prewencyjne przeprowadza się u świeżo posadzonej aronii. Dotyczy to szczególnie tych egzemplarzy, które cechują się niezbyt rozbudowanym systemem korzeniowym. Pędy skraca się mniej więcej o 1/3, choć niektórzy radzą, by dokonać cięcia o połowę. Trzeba je przeprowadzić nad drugim lub trzecim oczkiem nad powierzchnią ziemi. Takie niskie przycięcie: 

 • rozbuduje i wzmocni system korzeniowy, 
 • pomoże też przyjąć się krzewom na glebach ubogich w składniki odżywcze, 
 • pobudzi roślinę do lepszego wzrostu,
 • zapewni więcej składników odżywczych,  
 • zwiększy szansę na przyjęcie się rośliny w trudniejszych warunkach,  
 • poprawi zawiązywanie owoców. 

Warto już na tym etapie pozbyć się pędów pokładających się i takich, które rosną tuż przy ziemi.  

Kolejne cięcia – w przypadku krzewów 4-letnich i starszych  

Wieloletnie (4 – 6 lat) krzewy aronii również trzeba przycinać, skupiając się przede wszystkim na usuwaniu starszych pędów, które spowalniają plonowanie. Rozpoznasz je po tym, że: 

 • są uszkodzone, 
 • są wyraźnie osłabione, 
 • rosną pod złym kątem, 
 • pokładają się (powodując niepotrzebne, nadmierne zagęszczenie, które odcina naturalne światło)
 • wykazują oznaki chorobowe.  

Roślinie, na tym etapie, potrzebnych jest jedynie kilka lub kilkanaście najsilniejszych pędów – wewnętrznych i zewnętrznych. Najlepiej takich, które rosną pionowo, są silne i młode. Korona powinna być na tyle luźna, aby promienie słońca bez problemu przechodziły do jej wnętrza.  

Przeczytaj: Apteka w ogrodzie: Aronia - uprawa i pielęgnacja

Jeśli chcesz osiągnąć jak najlepsze rezultaty, koniecznie zachowaj równowagę między starszymi i jednorocznymi fragmentami. Te najmłodsze powinny stanowić około 1/3 całości. Kolejne 1/3 to pędy maksymalnie 4-letnie, a pozostałą część mają tworzyć te najbardziej „sędziwe” elementy.  

Cięcie odmładzające aronii dla najstarszych krzewów  

Trzeba pamiętać o tym, że aronia owocuje nawet przez kilkadziesiąt lat, co roku. Dlatego warto zadbać także o te najstarsze krzewy, które mają więcej niż 7 lat.  

Skracaj je regularnie przynajmniej o połowę długości, najlepiej nad krótkopędem lub odgałęzieniem bocznym.  

Kiedy należy przeprowadzać cięcie?  

Jaki jest zalecany termin cięcia aronii czarnej? Niezależnie od tego, na jaką porę sadzenia się zdecydujesz, najlepszym do tego okresem będzie wczesna wiosna, czyli późny marzec. Zwracaj jednak uwagę na to, w jakim stanie znajdują się krzewy. Pędy powinny być  w stanie spoczynku, bez dobrze rozwiniętych pąków. Późniejsze cięcie może skutkować słabymi plonami. Poza tym dzięki temu, że pąki liściowe dopiero nabrzmiewają, dużo łatwiej wykrywa się chore i uschnięte gałęzie. Jeśli chodzi o idealne warunki pogodowe, to najlepiej wybierać okres bezmroźny i bezdeszczowy.  

Jak należy przycinać aronię? 

Przy przycinaniu aronii, trzeba działać zgodnie z podstawowymi zasadami higieny pracy ogrodniczej. Cięcie wykonuje się każdorazowo czystymi i ostrymi narzędziami. Pomocne będą zwłaszcza:  

 • sekator zwykły, 
 • sekator miniaturowy, 
 • ręczna piła.  

Wykonuj pełne cięcia, dzięki czemu unikniesz postrzępionych końcówek pędów. Te mogłyby w przyszłości prowadzić do powstawania wielu chorób grzybowych, nawet mimo tego, że aronia sama w sobie rzadko ulega infekcjom. Staranność i cierpliwość to więc w tym przypadku cechy bardzo wskazane. Jeśli chcesz dodatkowo uchronić swoje rośliny, możesz zastosować specjalistyczną maść ogrodniczą zawierającą fungicydy. Niewielką warstwę preparatu nałóż na miejsce, w którym wykonano cięcie.  

Pamiętaj o zachowaniu minimalnych odległości 

Krzewy aronii powinno się sadzić w odpowiednich od siebie odległościach. W rzędzie powinny one wynosić od 0,6 do 1,5 m – w zależności od tego, czy planuje się zbiór mechaniczny, czy ręcznyNatomiast same rzędy warto zaplanować mniej więcej co 4 metry.  

Ważne jest też usuwanie odrostów 

Nie bez znaczenia dla intensywności i jakości plonów aronii jest również usuwanie odrostów korzeniowych. Te mogą osłabiać roślinę i niepotrzebnie ją zagęszczają, blokując dopływ światła. Poza tym przeszkadzają one przy zagospodarowaniu międzyrzędzi, a w najgorszym przypadku – prowadzą do zasychania szkieletowych pędów owocujących. Co istotne, usunięte odrosty można później wykorzystać jako sadzonki.  

Usunięte odrosty korzeniowe można wykorzystać do rozmnażania aronii fot. 123RF/PICSELL

O co jeszcze zadbać przy uprawie aronii?  

O co jeszcze trzeba zadbać, by aronia dobrze owocowała i pięknie się prezentowała przez długie lata? Ważne są odpowiednie warunki wzrostu. Bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednio zaplanowane stanowisko – powinno być słoneczne. Półcień ani cień zdecydowanie nie będą „sprzymierzeńcami” aronii czarnoowocowej. Kolejna kwestia to prawidłowo dobrana gleba, która musi być: 

 • przepuszczalna, 
 • żyzna, 
 • lekko kwaśna (lub obojętna pod względem odczynu pH). 

Nie bez znaczenia będzie też nawożenie nawozami organicznymi lub mineralnymi oraz podlewanie – jeśli chodzi o to ostatnie, to trzeba zwiększyć intensywność w okresie suszy.  

Poza tym roślina nie ma zbyt dużych wymagań pielęgnacyjnych i uprawnych. Jest niepodatna na działanie chorób i szkodników. Nie są też jej straszne mrozy i przymrozki. Jeśli tylko zapewnisz minimalne warunki do wzrostu, możesz się cieszyć pięknym krzewem owocowym przez wiele sezonów.  

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak i kiedy przycinać aronię? Dzięki temu krzew hojnie obrodzi"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.