Apteka w ogrodzie

Apteka w ogrodzie: Aronia - uprawa i pielęgnacja

Aronia to krzew z rodziny różowatych, który pochodzi ze wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej, gdzie bywa nazywany „czarnym skarbem”. W Polsce zyskuje coraz większą popularność jako krzew ozdobny i owocujący ze względu na niewygórowane wymagania. W jaki sposób uprawiać aronię?

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Aronia czarnoowocowa (Aronia melanocarpa) dorasta do 1-2 m wysokości. Jest spokrewniona z jarzębiną (należą do tej samej rodziny różowatych) oraz jabłonią i gruszą (wspólna podrodzina jabłkowych). Roślina zakwita w drugiej połowie maja białymi, drobnymi kwiatami zebranymi w baldachogrona. W drugiej połowie lata na ich miejscu pojawiają się czarnofioletowe, jadalne jagody. Na jesień liście rośliny przebarwiają się na złocisty, pomarańczowy i czerwonawy kolor, wspaniale ozdabiając ogród. Krzew jest odporny na duże mrozy (do -35 st C), nie wymaga więc dodatkowego okrywania na zimę.

Warunki uprawy aronii

Poza jadalnymi owocami i walorami wizualnymi, do zalet aronii należą niewygórowane wymagania i zdolność do dostosowania się do różnych warunków glebowych. Na ogół preferuje podłoża wilgotne, piaszczysto-gliniaste i o kwaśnym odczynie (pH w przedziale 5-6,5).

Zobacz więcej zdjęć

Aronia wymaga stanowiska nasłonecznionego, poradzi sobie również w półcieniu. Roślina doskonale nadaje się do nasadzeń w formie żywopłotów, w mniejszych grupach (sugerowana rozstawa to 1,5 m na 3,5 m) lub pojedynczo. Ciekawie się prezentuje zaszczepiona na pniu jarzębiny.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Apteka w ogrodzie: Aronia - uprawa i pielęgnacja"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.