Apteka w ogrodzie

Apteka w ogrodzie: Aronia - uprawa i pielęgnacja

Aronia to krzew z rodziny różowatych, który pochodzi ze wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej, gdzie bywa nazywany „czarnym skarbem”. W Polsce zyskuje coraz większą popularność jako krzew ozdobny i owocujący ze względu na niewygórowane wymagania. W jaki sposób uprawiać aronię?

Apteka w ogrodzie: Aronia - uprawa i pielęgnacja

fot. 123RF/PICSELL

Aronia czarnoowocowa (Aronia melanocarpa) dorasta do 1-2 m wysokości. Jest spokrewniona z jarzębiną (należą do tej samej rodziny różowatych) oraz jabłonią i gruszą (wspólna podrodzina jabłkowych). Roślina zakwita w drugiej połowie maja białymi, drobnymi kwiatami zebranymi w baldachogrona. W drugiej połowie lata na ich miejscu pojawiają się czarnofioletowe, jadalne jagody. Na jesień liście rośliny przebarwiają się na złocisty, pomarańczowy i czerwonawy kolor, wspaniale ozdabiając ogród. Krzew jest odporny na duże mrozy (do -35 st C), nie wymaga więc dodatkowego okrywania na zimę.

Warunki uprawy aronii

Poza jadalnymi owocami i walorami wizualnymi, do zalet aronii należą niewygórowane wymagania i zdolność do dostosowania się do różnych warunków glebowych. Na ogół preferuje podłoża wilgotne, piaszczysto-gliniaste i o kwaśnym odczynie (pH w przedziale 5-6,5).

Aronia wymaga stanowiska nasłonecznionego, poradzi sobie również w półcieniu. Roślina doskonale nadaje się do nasadzeń w formie żywopłotów, w mniejszych grupach (sugerowana rozstawa to 1,5 m na 3,5 m) lub pojedynczo. Ciekawie się prezentuje zaszczepiona na pniu jarzębiny.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Pielęgnacja i przycinanie aronii

Pielęgnacja aronii nie nastręcza większych trudności. Krzew ma szeroko rozbudowany system korzeniowy, dzięki czemu właściwie nie trzeba go podlewać (nie przepada za nadmiarem wody), chyba że występują intensywne susze. Średnio co dwa lata zaleca się przeprowadzać cięcie prześwietlające – zimą usuwamy stare, zwisające pędy. Wiosną lub późną jesienią można usuwać odrosty korzeniowe, które nadmiernie go zagęszczają.

Sadzenie aronii

Krzewy sadzi się późną jesienią, aż do pierwszych przymrozków. Szybszy plon zbierzemy, wybierając rośliny rozmnażane z sadzonek lub odrostów. Okazy uzyskane z nasion wytwarzają owoce po ok. 2-3 latach. Wybierając sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym, należy pamiętać o usunięciu uszkodzonych pędów i skróceniu pozostałych o połowę tuż przed posadzeniem. Aronia nie potrzebuje dodatkowej ochrony chemicznej, ponieważ  jest odporna na choroby i szkodniki.

fot. 123RF/PICSELL

Nawożenia wymagają młode okazy — w pierwszym i drugim roku od posadzenia podsypuje się je nawozem wieloskładnikowym.

Owoce aronii

Owoce aronii pojawiają się już w drugim roku od posadzenia. Przeważnie zbiory prowadzi się od sierpnia do października. Dojrzałość owoców łatwo poznać po czerwonym zabarwieniu ich miąższu. Owoce zbierane po pierwszych przymrozkach pozbawione są swojego charakterystycznego cierpkiego posmaku. Mrożenie również umożliwia złagodzenie kwaskowatości. Do osłodzenia przetworów z aronii warto dodać do nich liście wiśni.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Właściwości owoców aronii

Owoce aronii są witaminową bombą. Są bogatym źródłem witamin P, PP, C, E oraz z grupy B. Zawierają również miedź, molbiden, wapń, żelazo oraz jod odpowiadające za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Obfitują w przeciwutleniacze, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami, opóźniają procesy starzenia, zapobiegają zmianom degeneracyjnymi i rozwojowi komórek nowotworowych. 

Spożywanie aronii – w formie soków, nalewek, wina, konfitur czy np. suszonej – pozytywnie wpływa na zdrowie – przede wszystkim wzmacnia naszą odporność. Owoce bywają zalecane wspomagająco przy schorzeniach dróg oddechowych i układu krążenia. Przeciwdziałają miażdżycy i obniżają ciśnienie. Dobrze zajadać się aronią, gdy dużo czasu spędzamy przy komputerze, ponieważ zawarte w niej składniki chronią przed powstawaniem i pogłębianiem się wad wzroku. Dodatkowo regulują one poziom cukru, dlatego włączenie ich do diety mogą rozważyć osoby zmagające się z nadwagą i cukrzycą. Owoce przyczyniają się też do wzmocnienia włosów, skóry oraz paznokci.

Co ciekawe, Polska jest największym światowym producentem i eksporterem aronii! 9 na 10 owoców aronii pochodzi właśnie z upraw w naszym kraju.

Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Apteka w ogrodzie: Pięć ziół na depresję, obniżony nastrój i chroniczne zmęczenie

Apteka w ogrodzie: Zioła na oczyszczanie płuc

Apteka w ogrodzie: Oczyszczanie organizmu

Apteka w ogrodzie: pamięć i koncentracja

Apteka w ogrodzie: Pokonaj stres roślinami!

Apteka w ogrodzie: Zioła wzmacniające trzustkę

Apteka w ogrodzie: Zioła łagodzące ból gardła

Apteka w ogrodzie: Zioła wspomagające trawienie

Apteka w ogrodzie: Zioła na ból głowy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.