Z artykułu dowiesz się:
Zioła poprawiające trawienie
Czynność jedzenia to niezbędna i ważna część naszej codzienności. Jedząc, dostarczamy naszemu organizmowi energii do jego funkcjonowania, a wspólne posiłki towarzyszą większości ważnych w naszym życiu chwilom. Jednakże, celebrując np. święta przy uginającym się od pełnych talerzy stole, bardzo łatwo można zapomnieć o zasadach, które wspierają prawidłowe trawienie. Na efekty nie trzeba długo czekać:
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- wzdęcia,
- zaparcia,
- ból brzucha,
- mdłości,
- uczucie pełności i ciężkości.
Skąd taka różnorodność objawów? Trawienie obejmuje nie tylko drogę od przełyku, poprzez żołądek, aż do jelit. Po drodze zaangażowane są także trzustka oraz wątroba wraz z drogami żółciowymi i pęcherzykiem żółciowym. Oczywiście, w takiej sytuacji można sięgnąć po leki dostępne w aptekach. Warto jednak wiedzieć, że pomocne mogą być również zioła na trawienie, będące naturalnym i znanym już od starożytności środkiem łagodzącym wiele dolegliwości ze strony układu trawiennego, w tym niestrawności.
Warto stosować mieszanki ziół na trawienie. Działają wielokierunkowo na pracę układu pokarmowego. Fot.123RF.com
Domowe zioła na trawienie - jak działają?
Trzeba podkreślić, że zioła to nie tylko malutkie rośliny zielne, które zwykle jako pierwsze przychodzą na myśl. To także warzywa, byliny, krzewy i drzewa, które zawierają substancje wpływające na metabolizm człowieka (np. olejki eteryczne). Co ważne, część z nich może być równocześnie rośliną leczniczą i przyprawową, przez co dodane do potraw będą wpływać nie tylko na walory smakowe posiłku, ale także działać prozdrowotnie. Podpowiadamy, po które z ziół warto sięgnąć, gdy pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu trawiennego.
Jeśli odczuwasz objawy niestrawności, z pewnością to właśnie mięta oraz mięta pieprzowa będzie pierwszym ziołem, które przyjdzie ci na myśl. Nic dziwnego, że często uznaje się ją za niezbędną w domowej apteczce. Substancje w niej zawarte (a zwłaszcza mentol i salicylany metylu) pomagają łagodzić nudności, kolki jelitowe i nieprzyjemne, bolesne skurcze żołądka. Wspomagają uwalnianie gazów jelitowych i niwelują wzdęcia. Zwiększają także ilość soku żołądkowego oraz żółci, usprawniając tym samym trawienie.
Jego głównym zadaniem jest regulacja perystaltyki jelitowej. Pomaga eliminować biegunki, wzdęcia i wzmacniać pracę żołądka. Można używać go w formie świeżej, suszonej lub mrożonej, bez obawy o utratę cennych właściwości. Jego pieprzny aromat doceniono w kuchni, gdzie dobrze współgra np. z zupami i daniami mięsnymi.
To jedno z najbardziej popularnych i ważnych gospodarczo ziół przyprawowych. Jej liście, poza olejkami eterycznymi zawierają niemal 100 substancji biologicznie czynnych! Pomagają one łagodzić zaparcia, wzdęcia oraz chroniczny katar żołądka. Dodatkowo pobudzają apetyt, dlatego warto dodawać ją do jak największej ilości potraw, gdy w domu kryje się niejadek.
Korzeń lukrecji słynie nie tylko ze słodkiego smaku, ale także z właściwości leczniczych znanych już od tysięcy lat. Obecny w nim kwas glicyryzynowy wspomaga ochronę błony śluzowej żołądka, wątroby, reguluje wydzielanie soku żołądkowego i wspiera działanie przeciwzapalne. Dzięki temu, sprawdzi się w przypadku bólu brzucha, dyspepsji czy uczuciu pełności. Przeciwwskazaniem do stosowania lukrecji jest nadciśnienie tętnicze, upośledzenie czynności nerek oraz marskość wątroby.
- Koper włoski
Zwany inaczej fenkułem włoskim charakteryzuje się lekko anyżowym zapachem i dobrym smakiem. Można go spożywać na surowo, dusić, blanszować, grillować. Zawiera mnóstwo witaminy C, sole mineralne (m.in. potas, żelazo i magnez), a także substancje, które wykazują korzystne działanie na błonę śluzową układu trawiennego. Usprawnia wydzielanie soku żołądkowego, żółci i soku trzustkowego, a także pomaga redukować skurcze i bóle żołądka.
- Kminek
W celach leczniczych wykorzystuje się owoce kminku o bardzo intensywnym, korzennym smaku i zapachu. Pomaga on przeciwdziałać wzdęciom, wspomaga wzmocnienie żołądka i stymuluje procesy trawienne. Aby skorzystać z dobroczynnych walorów, można nie tylko dodawać go do potraw, ale także pić napar ze zmiażdżonych owoców.
Choć kojarzy się głównie z działaniem uspokajającym i przeciwdepresyjnym, to także i jego ziele może być pomocne w przypadku problemów z trawieniem. Dzięki właściwościom rozkurczającym mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dobrze sprawdzi się w łagodzeniu wzdęć, biegunek czy zgagi. Ponadto pomaga pobudzać wydzielanie soków trawiennych, przez co równocześnie wspiera trawienie posiłków.
- Rumianek pospolity
Rumianek pospolity, choć nazwa by na to wskazywała, wcale taki pospolity nie jest. To bardzo popularna roślina lecznicza, której właściwości prozdrowotne są naprawdę szerokie. W jego kwiatach znajdują się kumaryny oraz flawonoidy, które pomagają rozluźniać mięśnie gładkie jelit, przyczyniając się tym samym do łagodzenia problemów związanych z trawieniem. Rumianek znalazł także zastosowanie w redukcji podrażnień śluzówki przewodu pokarmowego.
Działa on bardzo podobnie do rumianku, przez co czasem stosowane są zamiennie. Wspomaga działanie osłaniające, rozkurczające oraz przeciwzapalne, dzięki czemu wykorzystuje się go w leczeniu stanów zapalnych przewodu pokarmowego, zgagi oraz choroby wrzodowej. Pomaga pobudzać wydzielanie soku żołądkowego, jelitowego, trzustkowego oraz żółci.
- Ziele bożego drzewka
Ziele bylicy boże drzewko zawiera w sobie ogrom składników czynnych, które pomagają działać żółciotwórczo, stymulują jej przepływ oraz wydzielanie do dwunastnicy. Wspierają one również działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz lekko ściągające na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Dzięki swoim właściwościom, ziele bożego drzewka znalazło zastosowanie w profilaktyce oraz leczeniu niestrawności, kamicy żółciowej, skurczów bańki wątrobowo-trzustkowej oraz nieżytu jelit. Można dodawać je nie tylko do sosów i marynat, ale także sporządzać lecznicze nalewki.
Ten mały chwast kryje w sobie sporo właściwości przydatnych osobom zmagającym się z problemami trawiennymi. Odpowiadają za nie m.in. związki goryczowe, które pomagają zwiększać ilość soku żołądkowego i w ten sposób ułatwiać trawienie. Ponadto wspomaga on wydzielanie żółci i wspiera działanie rozkurczające na pęcherzyk żółciowy. Doskonale nada się do stosowania podczas braku łaknienia i niestrawności.
Można o nim śpiewać, a można go po prostu jeść. Roślina ta ma wyrazisty i pikantny aromat, dzięki czemu pasuje do potraw z tłustym mięsem, rybami, a także do past. Nie jest ona jednak jakimś tam ziołem wyciągniętym prosto z szafki. Rozmaryn pomaga łagodzić kolki, poprawia trawienie i wspomaga leczenie chorób pęcherzyka żółciowego oraz jelit.
Jak stosować zioła na trawienie?
Zioła wspomagające trawienie najskuteczniej działają w postaci naparów, herbatek ziołowych oraz kropli, możesz jednak dodawać je również do ciężkostrawnych potraw w postaci przypraw. Stosując zioła na poprawę trawienia należy pamiętać, że nie można ich pić ich w nadmiarze. Przyjmując je, pamiętaj o właściwym nawadnianiu organizmu.
Może to zaskakujące, ale zioła poprawiające trawienie to naprawdę bardzo liczna grupa roślin i nie sposób wszystkie je opisać. Może zrobisz miejsce w swoim ogrodzie choć dla jednej z nich?
Autor: Redakcja Deccoria.pl
Rozmarynowy koktajl na lepsze trawienie na INTERIA.TV.