Niezastąpione zioła na stawy
Stawy w organizmie człowieka odgrywają niezwykle ważną rolę. Ponieważ łączą ze sobą poszczególne kości, to dzięki nim możliwe jest poruszanie się. Jakakolwiek ich dysfunkcja jest natychmiastowo odczuwalna i potrafi uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Wśród często spotykanych schorzeń można wyróżnić np. artretyzm, zmiany zwyrodnieniowe, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), które leczy się m.in. lekami syntetycznymi i biologicznymi. Jeśli cierpisz na którykolwiek z tych chorób, nie zapominaj o ziołach. Rośliny lecznicze zajmują dość istotne miejsce w terapii schorzeń stawów i mają udokumentowane działanie łagodzące objawy. Poniżej przedstawiamy 17 z nich.
Przeczytaj rówanież: Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Aż 14-krotnie
Arnika
Dobroczynne działanie kwiatów i kłączy arniki górskiej wynika m.in. z wysokiej zawartości garbników, żywic, olejków eterycznych, triterpenów oraz flawonoidów. Ze względu na jej toksyczne właściwości, można stosować ją wyłącznie zewnętrznie, najlepiej w postaci okładów. Doskonale radzi sobie w przypadku stłuczeń, obrzęków czy siniaków.
Lawenda
Choć kojarzona jest zwłaszcza z działaniem odprężającym, rozluźniającym mięśnie, wykazuje również właściwości przeciwbólowe. Ziele lawendy polecane jest np. w przebiegu reumatyzmu. Może być stosowana w formie natarć lub kąpieli.
Lawenda odznacza się właściwościami przeciwbólowymi Fot. 123RF/PICSEL
Rozmaryn
Ziele oraz liście rozmarynu stosowane wewnętrznie charakteryzują się właściwościami żółciopędnymi i pomagają łagodzić objawy niestrawności. Jednak zastosowane zewnętrznie, w formie kąpieli, pomagają zredukować ból stawów w chorobach reumatycznych.
Aloes
Związki zawarte w soku z jego liści pomagają łagodzić stan zapalny, zmniejszać opuchliznę oraz bóle stawów. W zależności od postaci, może być stosowany zarówno wewnętrznie i zewnętrznie, zwłaszcza u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów. Uważaj, aby go nie przedawkować! Nadmierne spożycie może wywołać efekt przeczyszczający. Unikać powinny go osoby z nadciśnieniem tętniczym.
Golteria
Golteria rozesłana jest rośliną leczniczą pomagającą zmniejszyć ból i stan zapalny w schorzeniach reumatycznych. Zwykle stosuje się ją w postaci maści. Dobrze sprawdza się także w przypadku łagodzenia objawów rwy kulszowej.
Wiązówka błotna
Wiązówka błotna wykazuje właściwości przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, dzięki czemu zmniejszają bóle reumatyczne. Zalecana jest zwłaszcza w przypadku RZS i artrozy. Ważnym przeciwwskazaniem do jej stosowania jest uczulenie na związki salicylowe. U osób, które o tym zapomną, może pojawić się wysypka, a nawet duszność.
Unikać jej powinny także:
- osoby cierpiące na astmę, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy,
- pacjenci przyjmujący leki przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe,
- osoby z zaburzeniami pracy nerek i wątroby,
- dzieci (zwłaszcza podczas infekcji wirusowych).
Ziele jeżówki
Kolejnym roślinnym środkiem, skutecznym w przypadku chorób stawów, jest ziele jeżówki. Może być używane w postaci naparów oraz maści. Pomaga stymulować układ immunologiczny, ma właściwości przeciwzapalnie i wspiera procesy gojenia.
Owoc dzikiej róży
Owoc dzikiej róży znany jest zwłaszcza z wysokiej zawartości witaminy C. Ten surowiec zielarski pozyskiwany jest z róży dzikiej lub róży pomarszczonej. Zawiera galaktolipid, który cechuje się właściwościami antyoksydacyjnymi i przeciwzapalnymi. Niestety, jest wrażliwy na temperatury powyżej 40 st.C., dlatego przetwory z dzikiej róży nie mogą pochwalić się jego dużą ilością. Uważa się, że owoc dzikiej róży może być pomocny w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów. Ważnym jest, że długotrwałe stosowanie owocu dzikiej róży nie wywołuje niekorzystnych skutków.
Ananas
Może to zaskakujące, ale ananas nie tylko dobrze smakuje i pięknie pachnie. W jego łodygach i owocach kryje się bromelaina, która ma właściwości przeciwzapalne i łagodnie przeciwbólowe. Nie jest jednak możliwe dostarczenie jej w wystarczających ilościach podczas codziennej konsumpcji tego owocu. Aby skorzystać z jego dobroczynnych właściwości, trzeba niestety przyjmować suplementy diety zawierające bromelainę.
Bromelaina zawarta w liściach ananasa działa przeciwzapalanie Fot. 123RF/PICSEL
Winogrona
Liście winorośli to popularny surowiec zielarski w fitoterapii. Podobnie jest z nasionami winogron, w których znajdują się procyjanidyny, stanowiące naturalny środek przeciwzapalny i niwelujący ból. Winogrona zwykle stosowane są u osób cierpiących na fibromialgię.
Zielona herbata
Liście zielonej herbaty to po prostu ogrom związków czynnych, dzięki którym wspomaga leczenie m.in. reumatoidalnego zapalenia stawów. Warto podkreślić, że należy spożywać ją z umiarem.
Imbir
Imbir lekarski to powszechnie stosowana w kuchni przyprawa o ostrym smaku, której właściwości doceniane są od tysięcy lat. Jego główną zaletą są właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Według niektórych badań, kłącze imbiru może silnie ograniczać syntezę czynników prozapalnych. Pomaga także łagodzić obrzęk i ból stawu, jednak wymaga długotrwałego stosowania. Co ważne, nie powinny stosować go osoby z wrzodami żołądka i dwunastnicy, kamicą żółciową oraz zaburzeniami krzepliwości krwi.
Kurkuma
Kurkuma, tj. ostryż długi, to składnik indyjskiego curry i doskonałe źródło kurkuminy. Kurkumina wykazuje właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Co istotne, stężenie terapeutyczne podczas stosowania doustnego jest trudne do osiągnięcia. Aby poprawić jej działanie, warto łączyć ją z mielonym pieprzem, gdyż zawarta w nim piperyna zwiększa przyswajalność kurkuminy.
Czosnek
Chociaż jego właściwości koncentrują się raczej na innych częściach organizmu, okazuje się, że może mieć dobroczynny wpływ również na stawy. Prawdopodobnie zapobiega sklerotyzacji w przebiegu chorób zwyrodnieniowych stawów.
Liść laurowy
Liść laurowy to przyprawa, o której warto pamiętać w walce o poprawę sprawności. Choć jego właściwości nie są wybitne, pomaga łagodzić ból i stan zapalny w przebiegu reumatyzmu. Ma również właściwości rozgrzewające.
Liść laurowy ma właściwości rozgrzewające Fot. 123Rf/PICSEL
Kadzidłowiec
Kadzidłowiec indyjski, znany pod nazwą boswellia stosowany jest jako wsparcie w leczeniu stanów zapalnych stawów – zwłaszcza w medycynie indyjskiej. Zawiera związki czynne, które wspomagają działanie immunomodulujące i przeciwbakteryjne, a także pomagają łagodzić ból i redukować stan zapalny. Surowcem zielarskim jest nie ziele kadzidłowca, a gumożywica (olibanum), pozyskiwana po nacięciu kory tej rośliny.
Igły sosny
Niezastąpione w przypadku chorób reumatycznych. Pomagają uśmierzać ból i zmniejszać stan zapalny. Zwykle stosowane są w formie kąpieli.
Przeczytaj również: Poznaj objawy raka żołądka. Nadzieja we wczesnym rozpoznaniu
Zioła na stawy – zastosowanie
Jak prawidłowo stosować zioła na stawy? W zależności od rodzaju wybranej rośliny leczniczej można stosować je:
- doustnie, w postaci naparu, odwaru lub nalewki, pitych powoli i niewielkimi porcjami. W wielu poradnikach zielarskich można natknąć się także na mieszanki ziołowe. To również dobry wybór, gdyż ich działanie może wzajemnie się uzupełniać.
- zewnętrznie, w formie miejscowych okładów, natarć lub kąpieli ziołowych.
Niezależnie od wybranej drogi użycia ziół, należy pamiętać o ostrożności w przypadku stosowania ich u kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz u dzieci. Tak jak wspomniano, niektóre rośliny lecznicze mają swoje przeciwwskazania i nieumiejętnie stosowane mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku.
Redakcja Deccoria.pl
Olejek z chili na bolące stawy - jak go zrobić? na INTERIA.TV.