Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Apteka w ogrodzie

Leki z domowej apteki. 17 najlepszych roślin na stawy

Schorzenia układu ruchu, w tym dolegliwości związane ze stawami potrafią bardzo utrudnić codzienne życie. Ból, sztywność, zaczerwienienie, opuchlizna… Czy można temu jakoś zaradzić? Jak najbardziej! I to nie tylko przy pomocy klasycznych leków. Poznaj 17 roślin, które pomagają łagodzić bóle stawów i utrzymywać je w dobrej kondycji jak najdłużej. 

Leki z domowej apteki. 17 najlepszych roślin na stawy
Arnika to zioło o pozytywnym wpływie na stawy Fot. 123RF/PICSEL

Niezastąpione zioła na stawy 

Stawy w organizmie człowieka odgrywają niezwykle ważną rolę. Ponieważ łączą ze sobą poszczególne kości, to dzięki nim możliwe jest poruszanie się. Jakakolwiek ich dysfunkcja jest natychmiastowo odczuwalna i potrafi uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Wśród często spotykanych schorzeń można wyróżnić np. artretyzm, zmiany zwyrodnieniowe, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), które leczy się m.in. lekami syntetycznymi i biologicznymi. Jeśli cierpisz na którykolwiek z tych chorób, nie zapominaj o ziołach. Rośliny lecznicze zajmują dość istotne miejsce w terapii schorzeń stawów i mają udokumentowane działanie łagodzące objawy. Poniżej przedstawiamy 17 z nich. 

Przeczytaj rówanież: Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Aż 14-krotnie

Arnika 

Dobroczynne działanie kwiatów i kłączy arniki górskiej wynika m.in. z wysokiej zawartości garbników, żywic, olejków eterycznych, triterpenów oraz flawonoidów. Ze względu na jej toksyczne właściwości, można stosować ją wyłącznie zewnętrznie, najlepiej w postaci okładów. Doskonale radzi sobie w przypadku stłuczeń, obrzęków czy siniaków. 

Lawenda 

Choć kojarzona jest zwłaszcza z działaniem odprężającym, rozluźniającym mięśnie, wykazuje również właściwości przeciwbólowe. Ziele lawendy polecane jest np. w przebiegu reumatyzmu. Może być stosowana w formie natarć lub kąpieli. 

Lawenda odznacza się właściwościami przeciwbólowymi Fot. 123RF/PICSEL

Rozmaryn 

Ziele oraz liście rozmarynu stosowane wewnętrznie charakteryzują się właściwościami żółciopędnymi i pomagają łagodzić objawy niestrawności. Jednak zastosowane zewnętrznie, w formie kąpieli, pomagają zredukować ból stawów w chorobach reumatycznych. 

Aloes 

Związki zawarte w soku z jego liści pomagają łagodzić stan zapalny, zmniejszać opuchliznę oraz bóle stawów. W zależności od postaci, może być stosowany zarówno wewnętrznie i zewnętrznie, zwłaszcza u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów. Uważaj, aby go nie przedawkować! Nadmierne spożycie może wywołać efekt przeczyszczający. Unikać powinny go osoby z nadciśnieniem tętniczym. 

Golteria 

Golteria rozesłana jest rośliną leczniczą pomagającą zmniejszyć ból i stan zapalny w schorzeniach reumatycznych. Zwykle stosuje się ją w postaci maści. Dobrze sprawdza się także w przypadku łagodzenia objawów rwy kulszowej. 

Wiązówka błotna 

Wiązówka błotna wykazuje właściwości przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, dzięki czemu zmniejszają bóle reumatyczne. Zalecana jest zwłaszcza w przypadku RZS i artrozy. Ważnym przeciwwskazaniem do jej stosowania jest uczulenie na związki salicylowe. U osób, które o tym zapomną, może pojawić się wysypka, a nawet duszność.  

Unikać jej powinny także: 

  • osoby cierpiące na astmę, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, 
  • pacjenci przyjmujący leki przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe,
  • osoby z zaburzeniami pracy nerek i wątroby, 
  • dzieci (zwłaszcza podczas infekcji wirusowych). 

Ziele jeżówki 

Kolejnym roślinnym środkiem, skutecznym w przypadku chorób stawów, jest ziele jeżówki. Może być używane w postaci naparów oraz maści. Pomaga stymulować układ immunologiczny, ma właściwości przeciwzapalnie i wspiera procesy gojenia. 

Owoc dzikiej róży 

Owoc dzikiej róży znany jest zwłaszcza z wysokiej zawartości witaminy C. Ten surowiec zielarski pozyskiwany jest z róży dzikiej lub róży pomarszczonej. Zawiera galaktolipid, który cechuje się właściwościami antyoksydacyjnymi i przeciwzapalnymi. Niestety, jest wrażliwy na temperatury powyżej 40 st.C., dlatego przetwory z dzikiej róży nie mogą pochwalić się jego dużą ilością. Uważa się, że owoc dzikiej róży może być pomocny w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów. Ważnym jest, że długotrwałe stosowanie owocu dzikiej róży nie wywołuje niekorzystnych skutków. 

Ananas 

Może to zaskakujące, ale ananas nie tylko dobrze smakuje i pięknie pachnie. W jego łodygach i owocach kryje się bromelaina, która ma właściwości przeciwzapalne i łagodnie przeciwbólowe. Nie jest jednak możliwe dostarczenie jej w wystarczających ilościach podczas codziennej konsumpcji tego owocu. Aby skorzystać z jego dobroczynnych właściwości, trzeba niestety przyjmować suplementy diety zawierające bromelainę. 

Bromelaina zawarta w liściach ananasa działa przeciwzapalanie Fot. 123RF/PICSEL

Winogrona 

Liście winorośli to popularny surowiec zielarski w fitoterapii. Podobnie jest z nasionami winogron, w których znajdują się procyjanidyny, stanowiące naturalny środek przeciwzapalny i niwelujący ból. Winogrona zwykle stosowane są u osób cierpiących na fibromialgię. 

Zielona herbata 

Liście zielonej herbaty to po prostu ogrom związków czynnych, dzięki którym wspomaga leczenie m.in. reumatoidalnego zapalenia stawów. Warto podkreślić, że należy spożywać ją z umiarem. 

Imbir 

Imbir lekarski to powszechnie stosowana w kuchni przyprawa o ostrym smaku, której właściwości doceniane są od tysięcy lat. Jego główną zaletą są właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Według niektórych badań, kłącze imbiru może silnie ograniczać syntezę czynników prozapalnych. Pomaga także łagodzić obrzęk i ból stawu, jednak wymaga długotrwałego stosowania. Co ważne, nie powinny stosować go osoby z wrzodami żołądka i dwunastnicy, kamicą żółciową oraz zaburzeniami krzepliwości krwi. 

Kurkuma 

Kurkuma, tj. ostryż długi, to składnik indyjskiego curry i doskonałe źródło kurkuminy. Kurkumina wykazuje właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Co istotne, stężenie terapeutyczne podczas stosowania doustnego jest trudne do osiągnięcia. Aby poprawić jej działanie, warto łączyć ją z mielonym pieprzem, gdyż zawarta w nim piperyna zwiększa przyswajalność kurkuminy. 

Czosnek 

Chociaż jego właściwości koncentrują się raczej na innych częściach organizmu, okazuje się, że może mieć dobroczynny wpływ również na stawy. Prawdopodobnie zapobiega sklerotyzacji w przebiegu chorób zwyrodnieniowych stawów. 

Liść laurowy 

Liść laurowy to przyprawa, o której warto pamiętać w walce o poprawę sprawności. Choć jego właściwości nie są wybitne, pomaga łagodzić ból i stan zapalny w przebiegu reumatyzmu. Ma również właściwości rozgrzewające. 

Liść laurowy ma właściwości rozgrzewające Fot. 123Rf/PICSEL

Kadzidłowiec 

Kadzidłowiec indyjski, znany pod nazwą boswellia stosowany jest jako wsparcie w leczeniu stanów zapalnych stawów – zwłaszcza w medycynie indyjskiej. Zawiera związki czynne, które wspomagają działanie immunomodulujące i przeciwbakteryjne, a także pomagają łagodzić ból i redukować stan zapalny. Surowcem zielarskim jest nie ziele kadzidłowca, a gumożywica (olibanum), pozyskiwana po nacięciu kory tej rośliny. 

Igły sosny 

Niezastąpione w przypadku chorób reumatycznych. Pomagają uśmierzać ból i zmniejszać stan zapalny. Zwykle stosowane są w formie kąpieli. 

Przeczytaj również: Poznaj objawy raka żołądka. Nadzieja we wczesnym rozpoznaniu

Zioła na stawy – zastosowanie 

Jak prawidłowo stosować zioła na stawy? W zależności od rodzaju wybranej rośliny leczniczej można stosować je: 

  • doustnie, w postaci naparu, odwaru lub nalewki, pitych powoli i niewielkimi porcjami. W wielu poradnikach zielarskich można natknąć się także na mieszanki ziołowe. To również dobry wybór, gdyż ich działanie może wzajemnie się uzupełniać. 
  • zewnętrznie, w formie miejscowych okładów, natarć lub kąpieli ziołowych. 

Niezależnie od wybranej drogi użycia ziół, należy pamiętać o ostrożności w przypadku stosowania ich u kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz u dzieci. Tak jak wspomniano, niektóre rośliny lecznicze mają swoje przeciwwskazania i nieumiejętnie stosowane mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku. 

Redakcja Deccoria.pl

Olejek z chili na bolące stawy - jak go zrobić? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.