Ziołowe wyciszacze - Sięgnij po rośliny, które mają zbawienny wpływ na twoje nerwy.
Chmiel, kozłek, rumianek
Wymieszaj po łyżce szyszek chmielu, kwiatów rumianku i korzenia kozłka lekarskiego. Łyżeczkę mieszanki zalej filiżanką wrzątku i parz pod przykryciem 15 min. Przecedź, dodaj łyżeczkę miodu, wymieszaj. Wypij godzinę przed snem.
Bukwica, jasnota biała, mięta
Wymieszaj po 2 łyżki liści pokrzywy, ziela bukwicy, kwiatu jasnoty białej z łyżką liści melisy oraz 3 łyżkami liści mięty. Łyżkę mieszanki zalej szklanką wrzątku i parz pod przykryciem przez 15 min, przecedź. Wypij wieczorem.
Przeczytaj również: Apteka w ogrodzie: Pamięć i koncentracja
Foto:©123RF/PICSEL
Męczennica, melisa, lawenda
3,5 łyżki korzenia kozłka lekarskiego wymieszaj z 3 łyżkami liści melisy, 2,5 łyżkami ziela męczennicy oraz łyżką kwiatów lawendy. Do garnuszka wsyp łyżeczkę ziół, zalej szklanką wody i gotuj ok. 20 min pod przykryciem. Przecedź. Wypij pół godziny przed pójściem spać.
Odprężające kąpiele
Proponujemy zabiegi, które nie tylko odświeżą ciało, ale też ukoją nerwy. Pamiętaj jednak, że kąpiel nie może być zbyt gorąca i nie powinna trwać dłużej niż 15 minut.
Z olejkami
2 łyżki śmietany lub mleka wymieszaj z 3 kroplami olejku jaśminowego, 4 kroplami ylang-ylang oraz 8 kroplami olejku z lawendy. Wlej do wanny z ciepłą wodą.
Z lipą i tatarakiem
Do garnka wsyp dwie garści kwiatów lipy, po jednej garści posiekanego kłącza tataraku, kwiatów wrzosu i lawendy oraz liści rozmarynu. Zioła zalej 2 litrami wody, zagotuj, przykryj i trzymaj na małym ogniu ok. 15 minut. Przecedź.
Przeczytaj również: Rośliny na dobry sen. Co uprawiać w sypialni?
Foto:©123RF/PICSEL
Spokojny oddech
Proste ćwiczenie oddechowe przywróci spokój myślom, zrelaksuje i przepędzi stres. Możesz je także wykonywać w ciągu dnia.
Usiądź wyprostowana na krześle, zamknij oczy i postaraj się skupić tylko na tym, jak oddychasz. Każdy wdech wykonuj nosem, zaś wydech - ustami. Kiedy poczujesz, że oddech się uspokaja, spróbuj wyregulować go tak, żeby wydech trwał dwa razy dłużej niż wdech (licz np. do 3, gdy robisz wdech, a do 6 przy wydechu). Oddech nie musi być bardzo głęboki, wystarczy, że będzie miarowy i spokojny. Oddychaj w ten sposób przez kilka minut.
Przeczytaj również: Jak załozyć domowy zielnik?
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL
Apteka w ogrodzie: Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne
Apteka w ogrodzie: Podbiał pospolity
Apteka w ogrodzie: orzech włoski
Apteka w ogrodzie: babka lancetowata
REKLAMA