O tym, że sen jest ważny, nie trzeba nikogo przekonywać. Urodę, zdrowie, dobre samopoczucie – to wszystko zawdzięczamy porządnej i pełnowartościowej dawce snu. Zamiast inwestować w drogie wyposażenie sypialni lub podążać ślepo za zasłyszanymi poradami, warto postawić na bardziej naturalne rozwiązania. Czasami, by zwalczyć problemy związane z nocnym wypoczynkiem, wystarczy postawić przy łóżku roślinę. Oto najlepsze gatunki do sypialni – cześć z nich odfiltrowuje powietrze z groźnych toksyn, inne charakteryzują się kojącymi nerwy właściwościami.
Jaśmin
Jaśmin to pnącze z rośliny oliwkowatych. Rośnie szybko, wypuszcza długie pędy. Charakteryzuje się delikatnymi, drobnymi, gwiazdkowatymi kwiatami zebranymi w baldachogrona, które wydzielają słodki, intensywny zapach. Gatunek wymaga jasnego stanowiska, ale nie wystawionego bezpośrednio na operowanie promieni słońca. Preferuje temperaturę pokojową, oscylującą w granicach od 20 do 21 st. C. Roślinie należy zapewnić odpowiedni poziom wilgotności — tak powietrza, jak i podłoża. Podlewamy regularnie, niewielką ilością wody, po tym, gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce obeschnie.
Właściwości: zmniejsza lęk, działa uspokajająco i odprężająco, poprawia nastrój, łagodzi stany nerwowe i depresyjne.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Lawenda
Jest zimozieloną krzewinką z rodziny jasnowatych, o ozdobnych szarawych listkach i drobnych, purpurowych kwiatach wykształcających się na długiej szypule. Jeśli ma być uprawiana w domu, należy zapewnić jej odpowiednio przestronny pojemnik, który nie będzie ograniczał jej korzeni. Ziemia przygotowana pod domową uprawę powinna być żyzna, przepuszczalna, wapienna. Roślina wymaga systematycznego, choć nieobfitego podlewania oraz słonecznego lub półcienistego umiejscowienia.
Właściwości: Związki aromatyczne zawarte w lawendzie wpływają na organizm rozluźniająco i wyciszająco, poza tym pomaga ona zwalczać stres i łagodzić skutki jego występowania, polecana jest w przypadku bezsenności, ponieważ osłabia czynności układu nerwowego. Warto wypróbować również napary z lawendy.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Gardenia jaśminowata
Ceniona jest za białokremowe, przyjemnie pachnące kwiaty i ozdobne, szarozielone liście. Kwitnie głównie latem, chociaż dostępne są także odmiany kwiecące się w okresie zimowym. Jest rośliną bardzo kapryśną — niedoświadczonym może sprawiać trudności w uprawie. Ma specyficzne zapotrzebowanie względem podłoża, najlepiej, by było ono mieszanką torfu, ziemi darniowej, kompostowej i piasku o lekko kwaśnym odczynie. Do jej prawidłowego wzrostu niezbędne jest światło, ustawiamy ją zatem w widnych stanowiskach, w pobliżu okna. Podobnie jak jaśmin, preferuje umiarkowaną temperaturę, w granicy ok. 20 st. Podlewamy umiarkowanie często, tak, by nie doprowadzić ani do przelania, ani przesuszenia podłoża. Dobrze reaguje na dostęp świeżego powietrza — pomieszczenie, w którym ją umieszczono, trzeba często wietrzyć.
Właściwości: W wielu kulturach gardenia bywa uznawana za symbol pokoju, łagodności, zgody i miłości. Takie też jest jej działanie — olejki aromatyczne niej zawarte poprawiają nastrój, niwelują stres, działają nasennie. Badania przeprowadzone na szczurach pokazują, że zapach gardenii działa na neuroprzekaźniki zwierząt niemal jak valium.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Wężownica, sanseweria
Zwyczajowo, przekornie, sansewierię nazywa się „językami teściowej”. Taka nomenklatura niewiele ma wspólnego z korzyściami płynącymi z uprawiania wężownicy w sypialni. Jest rośliną bardzo łatwą w pielęgnacji, w dodatku prezentuje się niezwykle efektownie. Ma oryginalne, szerokie, mieczowe liście – zielone z żółtymi obrzeżkami. Wytwarza kremowo-białawe kwiaty, wyglądem przypominającym lilie. Sansewieria należy do grupy sukulentów, tropikalnych roślin zimozielonych. Jest bardzo prosta w uprawie i właściwie „nie do zdarcia” - niemal niemożliwe jest stworzenie dla niej niekorzystnych warunków. Bez podlewania wytrzyma do kilku miesięcy. Uprawia się ją w miejscu słonecznym lub półzacienionym. Podlewamy ją systematycznie, ale niezbyt obficie, zwykle po przeschnięciu wierzchniej warstwy podłoża. Roślina najlepiej czuje się w ziemi lekkiej, próchniczej o obojętnym pH.
Właściwości: Sansewieria usuwa z powietrza benzen i formaldehyd. NASA uznała ją za jedną z najlepszych roślin poprawiających jakość powietrza. Nie tylko eliminuje toksyny, ale też nocą produkuje ogromne ilości tlenu – a to właśnie jego nam potrzeba, jeśli chcemy się w końcu wyspać.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Rozmaryn
Rozmaryn to powszechnie znana przyprawa, ale też składnik niektórych kosmetyków i specyfików medycznych. W ogrodach bywa uprawiana jako roślina ozdobna. Charakteryzuje się długimi liśćmi, ułożonymi naprzemianlegle o ciemnozielonym kolorze. Nie jest rośliną problematyczną czy też wymagającą w uprawie. Wystarczy zapewnić jej jasne, słoneczne stanowisko, przepuszczalną, lekko wilgotną glebę, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.
Właściwości: Pomaga w skupieniu uwagi, uspokaja i dodaje świeżości umysłu, działa rozgrzewająco, poprawia krążenie krwi, przypisuje mu się działanie antydepresyjne.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Aloes
Aloes to roślina o wszechstronnym zastosowaniu. Jest chętnie wykorzystywany w kosmetyce i medycynie, obfituje w witaminy (C, Beta-karoten, kwas foliowy, witaminy z grupy B), cenne składniki odżywcze oraz mikro- i makroelementy (miedź, magnez, sód, cynk, żelazo, alanina, arginina, saponiny, nienasycone kwasy tłuszczowe) łatwo przyswajalne przez ludzki organizm. Podobnie jak wężownica, nie sprawia większych trudności w uprawie. Roślina najlepiej czuje się w stanowisku słonecznym, w temperaturze pokojowej. Aloes posiada w liściach specjalne „pojemniki” wypełniające się wodą, dzięki czemu potrafi przetrwać długie okresy suszy i upałów. Woda zawarta w liściach aloesu, po jakimś czasie przekształca się w naturalny roślinny żel.
Właściwości: oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń, nocą pochłania dwutlenek węgla i produkuje tlen, doskonale nawilża powietrze. Jego brązowiejące liście mogą sugerować znaczne chemiczne zanieczyszczenie powietrza.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Bluszcz
Do domowych upraw nadają się bluszcz pospolity (hedera helix) i bluszcz kanaryjski (hedera canariensis). Mogą dorastać nawet do 200 cm wysokości. Wytwarzają ozdobne, błyszczące liście o głębokiej, ciemnozielonej barwie z wyraźnie zarysowanymi żółtymi nerwami. Ich stanowisko powinno być półcieniste, najlepiej w oddaleniu od okna. Mogą być prowadzone na stelażu lub w formie zwisającej. Należy stale utrzymywać lekką wilgotność w ich podłożu — nie można dopuścić do przesuszenia, ale też przelania i zalegania wody.
Właściwości: Bluszcz pospolity usuwa z powietrza benzen, ksylen, formaldehyd i trójchloroetylen.
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL
Przeczytaj również:
Apteka w ogrodzie: orzech włoski
Apteka w ogrodzie: babka lancetowata
Apteka w ogrodzie: ostopest plamisty
Apteka w ogrodzie: przywrotnik pospolity
Apteka w ogrodzie: czarnuszka dobra na wszytko
Zobacz najpiękniejsze dekoracje z wykorzystaniem wrzosów