Gdzie rośnie podbiał
Podbiał rośnie przy źródłach i nad brzegami wód, na wilgotnych polach, skrajach lasów, glebach gliniastych, wapiennych wzgórzach i nasypach.
Zbieranie i suszenie
Jadalne są kwiaty, liście i młode łodyżki. Kwiaty powinniśmy zbierać zaraz po tym, jak zakwitną. Ścinamy same koszyczki kwitowe. Liście zbieramy wiosną, w dni pogodne, do czasu, aż zacznie pojawiać się na nich rdza. Najlepiej suszyć je na słońcu lub w piekarniku (w temperaturze 40 stopni) – zaraz po zebraniu, bo szybko czernieją. Przechowujemy je w szczelnie zamkniętych pojemnikach.
Właściwości lecznicze
Kwiaty podbiału zawierają olejki eteryczne i flawonoidy. Liście zaś związki śluzowe, kwasy polifenolowe, związki cynku i garbniki. Kwiaty podbiału mają silniejsze działanie rozkurczowe na oskrzela niż liście. Liście podbiału stosuje się przy anginach, przeziębieniach, zapaleniach błon śluzowych, krtani i jamy ustnej.
Podbiał ma silne działanie wykrztuśne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, przeciwskurczowe, osłaniające drogi oddechowe i przewód pokarmowy. Stosowany jest przy zapaleniach oskrzeli, gardła, silnym kaszlu (również u palaczy).
Sok z podbiału
Sok ze świeżych liści i kwiatów można wycisnąć w zwykłej sokowirówce. Następnie zasypujemy go cukrem lub dodajemy łyżeczkę miodu, aby pozbyć się goryczki. Można też wlać sok do alkoholu (w proporcjach - pół na pół) i przechowywać. Liście lub proszek z liści podbiału dodaje się do kąpieli leczniczych – wspomaga leczenie wrzodów, ran, ropni, odcisków, pękających brodawek i ran.
Leczenie podbiałem powinno trwać nie dłużej niż 6 tygodni.
Odwar z podbiału
1 łyżka kwiatów
1 łyżka liści
1 szklanka wody
Suszone kwiaty i liście zaparzamy w szklance wody i pijemy 3-4 razy dziennie, po 1 szklance, między posiłkami.
Właściwości kosmetyczne
Odwar z podbiału powinny stosować osoby z tłustą cerą, mające problem z wypryskami i plamkami żółciowymi. Wystarczy 2 łyżki suszonych kwiatów zalać szklanką wody i gotować przez 10 minut. Po odcedzeniu taką mieszanką powinno się przemywać twarz lub stosować jako okład.
Podbiał w kuchni
Po ususzeniu kwiatów i młodych liści z łodyżkami można je parzyć jak herbatę lub robić z nich syrop. Podbiał przyrządzamy tak samo jak szpinak - najsmaczniejszy jest w wersji smażonej. To doskonały dodatek do zup, sałatek i farszów.
Na Podhalu z liści podbiału robiono polewkę. We wsi Krzymosze koło Siedlec podbiał gotowano wraz z kaszą i podawano jako danie obiadowe. Na Ukrainie i w Rumunii liście podbiału wykorzystuje się do dnia dzisiejszego - np. gołąbków. Gołąbki z kukurydzy, kaszy gryczanej lub jaglanej zawija się w okazałe liście podbiału. Zarówno liście jak i kwiaty można kupić na każdym, rumuńskim targu - są tak popularne jak jabłka, ziemniaki czy sałata.
Zakiszone liście podbiału nadają się również na pasze dla zwierząt.
Sałatka z podbiału, twarożku i roszponki
Składniki:
3-4 świeże kwiaty podbiału pospolitego,
2 garście roszponki (lub innej ulubionej sałaty),
120g twarożku (może być też kozi),
kilka listków mięty i bazylii,
½ łyżki soku z cytryny,
4 łyżki oliwy z oliwek,
3 rzodkiewki,
łyżka miodu,
sól i pieprz.
Przygotowanie:
Sos: Zioła posiekać, zmieszać z sokiem z cytryny, oliwą z oliwek, miodem. Przyprawić solą i pieprzem.
Sałatka: Umyte rzodkiewki wrzuć na wrzącą wodę i gotować 5 minut. Po ostudzeniu przekroić na pół. Na talerzu ułożyć umytą roszponkę, rzodkiewki, pokruszony twarożek i kwiaty podbiału. Całość polać sosem.
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL
Apteka w ogrodzie: orzech włoski
Apteka w ogrodzie: babka lancetowata
Apteka w ogrodzie: ostopest plamisty
Apteka w ogrodzie: przywrotnik pospolity