Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Apteka w ogrodzie: Zioła na oczyszczanie płuc

Oddychanie to podstawowa funkcja każdego organizmu. Zachodzi nieustannie, kolejny wdech i wydech to czynności automatyczne, nad którymi w ogóle się nie zastanawiamy. No i tutaj właśnie leży problem. Coraz więcej uwagi poświęca się produktom, które spożywamy, ubraniom, które nosimy, ale o jakości powietrza, niezbędnego nam do życia, wciąż nie myślimy tyle, ile powinniśmy.
Apteka w ogrodzie: Zioła na oczyszczanie płuc

W sezonie zimowym ten problem szczególnie uderza – przychodzi nam mierzyć się z trującym smogiem, pochodzącym m.in. z niskiej emisji gospodarstw domowych. Każdego dnia, gdy stężenia pyłów zawieszonych przekraczają dozwolone normy, z kolejnym haustem powietrza do naszych płuc trafiają mikroskopijne cząsteczki zawierające bardzo szkodliwe toksyny: wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, metale ciężkie, dioksyny i furany, a także produkty uboczne przemian dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, amoniaku. Wdychane pyły wnikają głęboko do płuc, osiadają i akumulują się na pęcherzykach płucnych. Zalegając tam, utrudniają oddychanie, podrażniają drogi oddechowe, powodują ataki kaszlu, duszności, świąd nosa. Przewlekła ekspozycja powodować może długotrwałe schorzenia, takie jak alergie, astmy oraz nowotwory płuc, gardła i krtani.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Smog nie jest jedynym zanieczyszczeniem, negatywnie wpływającym na zdrowie organizmu. Do fatalnej jakości powietrza cegiełkę dokładają także palacze – chyba każdy już spotkał się z pojęciem „biernego palenia”.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przeczytaj: Jak chronić się w domu przed smogiem?

Na chwilę obecną nikt – ani rząd i władze lokalne, ani przemysł – nie są w stanie zagwarantować nam czystego powietrza, sami musimy wziąć w ręce zdrowie swoich płuc. Maseczki i oczyszczacze powietrza to dobry wybór na początek, ważne jednak będzie też pozbycie się z organizmu tego, co już do niego trafiło. Tutaj z pomocą przychodzą niezawodne zioła oraz cenne olejki eteryczne, w nich zawarte – dzięki ich spożywaniu lub inhalowaniu oczyścimy zarówno płuca, jak i oskrzela.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Przeczytaj: Rośliny, które oczyszczają powietrze

Działanie ziół:
Rozluźniają mięśnie układu oddechowego, wywołują kaszel, dzięki któremu wydaleniu ulegają „złogi” w płucach, ponadto koją podrażnione śluzówki.

Najlepsze rośliny i zioła służące oczyszczeniu płuc:
Eukaliptus – w olejku eterycznym pozyskiwanym z tej rośliny, zawarty jest cyneol – substancja o działaniu przeciwbakteryjnym, powszechnie używana w preparatach wykrztuśnych. Najlepiej wykorzystamy jej dobrodziejstwa, zażywając zabiegów inhalacji. Wystarczy wlać kilka kropel olejku do naczynia z gorącą wodą, a następnie nakryć głowę ręcznikiem i nachylić się nad miską. Staramy się głęboko oddychać, nie otwierając oczu – intensywny olejek może je podrażnić.

Lobelia – ta niedoceniona roślina obfituje w lobelinę – alkaloid o właściwościach rozrzedzających śluz, dzięki czemu skutecznie rozbija zatory zalegające w drogach oddechowych. Poza tym pobudzają nadnercza do produkcji adrenaliny, która również rozluźnia układ oddechowy, stymuluje rozszerzanie oskrzeli i ułatwia oddychanie. Można spożywać ją w formie naparu lub ekstraktu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Mięta pieprzowa — herbata miętowa doskonale oczyszcza gardło z zalegającego śluzu. Należy zaparzać ją ok. 10 minut pod przykryciem i wypijać ok. 30 min przed snem. Podobny efekt przyniesie przepłukiwanie jamy ustnej zimną wodą z dodatkiem kropli olejku z mięty;

Oregano – w jego składzie znajdziemy m.in. kwas karwakrolowy, który obkurcza naczynia krwionośne i hamuje produkcję histaminy. Doskonale wpływa na drogi oddechowe i udrażnia zatkany nos. Warto dodawać go do potraw, pić napar z oregano oraz wykorzystywać podczas inhalacji.

Mirt zwyczajny – wykazuje działanie sekretolityczne – sprzyja wytwarzaniu śluzu w drogach oddechowych, ułatwia oddychanie. W celach leczniczych spożywać można napar z suszu lub stosować wyciąg do inhalacji.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przeczytaj: Apteka w ogrodzie: Zioła łagodzące ból gardła

Korzeń osha – zawiera olejek eteryczny kamforowy, który wspomagając pracę płuc i polepszając krążenie krwi, ułatwia oddychanie.

Oman wielki – surowcem leczniczym tej niezbyt znanej w Polsce rośliny są korzenie, przy czym korzysta się jedynie z 3-4-letnich korzeni pochodzących od odmian letnich. Obfituje w wartościowe substancje (m.in. inulina, olejek eteryczny, seskwiterpeny, allantoina, kwas alantolowy). Ekstrakt z omanu wielkiego niweluje zalegającą wydzielinę, utrudniającą oddychanie, a także hamuje rozwój grzybów, wirusów i bakterii.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przeczytaj: Świeże i czyste powietrze w domu? Sprawdź, jaki oczyszczacz wybrać!

 

Przeczytaj również:

Apteka w ogrodzie: orzech włoski

Apteka w ogrodzie: czarny bez

Apteka w ogrodzie: babka lancetowata

Apteka w ogrodzie: bez czarny

Apteka w ogrodzie: ostopest plamisty

Apteka w ogrodzie: czosnek

Apteka w ogrodzie: oregano

Apteka w ogrodzie: przywrotnik pospolity

Apteka w ogrodzie: czarnuszka dobra na wszytko

Zobacz najpiękniejsze dekoracje z wykorzystaniem wrzosów

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.