Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Apteka w ogrodzie

Zioła łagodzące ból gardła - apteka w ogrodzie

Apteka w ogrodzie to cykl, w którym przybliżamy wam nieco zapomniane lub mniej znane rośliny, które posiadają przydatne, zdrowotne właściwości. Dziś skupimy się nie na jedynym dobroczynnie działającym ziołu, a na kilku. Oto rośliny, które skutecznie łagodzą uciążliwy ból gardła.

Zioła łagodzące ból gardła - apteka w ogrodzie

Fot.123RF.com

Jesień to czas, kiedy jesteśmy bardziej niż zwykle narażeni na uciążliwe infekcje gardła. Przykre dolegliwości – pieczenie, kłucie i drapanie – skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Przyczyn bólu gardła może być wiele, zanim więc rozpoczniemy łagodzenie objawów na własną rękę, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem, by odkryć przyczynę przykrej niedyspozycji. Opisane sposoby, to środki doraźne, kojące bolesne symptomy choroby. 

Zioła i ich przetwory powinny pochodzić ze sprawdzonych źródeł. Należy pamiętać, że również są lekami, a więc w nieprawidłowych dawkach, zamiast pomóc, mogą zaszkodzić.

Ulgę dla zmęczonego gardła przynieść mogą różnorakie herbatki, napary oraz płukanki – pewnie nie raz w czasach dzieciństwa rodzice kazali wam przepłukiwać usta ohydną w smaku wodą z solą lub preparatem o intensywnym, aż wywołującym dreszcze, smaku i zapachu.

Zioła na bolące gardło

Szałwia

Charakteryzuje się właściwościami odkażającymi, łatwo rozpoznamy ją po przyjemnym kamforowym zapachu. Najlepiej stosować ją w formie płukanki, którą przygotujemy z szałwiowej herbatki. Gotowy do użycia napar powinien mieć temperaturę zbliżoną do ciepłoty ciała człowieka. Roślina ta działa przeciwzapalnie, odkażająco i bakteriobójczo, dzięki czemu łagodzi stany zapalne w obrębie jamy ustnej. Uwaga! Stosowana w nadmiarze może wysuszać gardło, dlatego starajmy się korzystać z jej dobroczynnego wpływu nie częściej niż parę razy dziennie.

Rzepik

Rzepik to nieco zapomniana roślina zielna o zielono-czerwonawej łodydze i charakterystycznych, drobnych, żółtych kwiatach, zebranych w kłosowo-groniasty kwiatostan. Susz z rośliny bogaty jest w garbniki, gorycze, olejki eteryczne, flawonoidy, choliny, oraz witaminy PP, K i z grupy B. Poprawia krążenie krwi, wzmacnia śluzówkę, wykazuje się działaniem przeciwzapalnym. Napar do płukania przygotowuje się poprzez zagotowanie czterech łyżek ziela w dwóch szklankach wody.


Fot.123RF.com

Tymianek

Tymianek zawiera duże ilości olejku tymolowego, flawonoidów, przeciwutleniaczy witamin, a także działających septycznie fenylokwasów. Roślina charakteryzuje się dobrymi właściwościami przeciwzapalnymi i antybakteryjnymi. Nawilża wysuszone gardło i osłania jego śluzówkę. Ułatwia odkrztuszanie, łagodzi bolesne pieczenie i drapanie w gardle. Stosować go można w formie płukanki (łyżkę ziela zaparzamy we wrzątku, pod przykryciem, przez ok. 10 minut, przed podaniem dodajemy do niego łyżeczkę oliwy z oliwek) lub jako balsam do wcierania w okolicach szyi (3 łyżki tymianku zalewamy dwoma szklankami oliwy, po czym gotujemy całość w kąpieli wodnej na małym ogniu przez 15 min).

Przeczytaj również: Apteka w ogrodzie - tymianek

Miodunka plamista

Znana jest również jako roślina płucna. Odznacza się szerokimi, owalnymi liśćmi – te znajdujące się w piętrach górnych nakrapiane są białymi kropkami. Wytwarza drobne, fioletowe i purpurowe kwiaty, które zebrane są w niewielkie grona. Surowcem leczniczym jest ziele (możliwe do zbioru od początku kwitnienia) i korzenie, które pobiera się jesienią. Zawiera duże ilości kleju roślinnego, dobrze przyswajalne związki krzemu, allantoinę, garbniki, flawonoidy, a także sole mineralne oraz witaminy A, B, C i E. Pobudza odruch wykrztuśny, działa osłonowo na błony śluzowe układu oddechowego. W efekcie łagodzi chrypkę oraz co najważniejsze – nawilża śluzówki gardła, umniejszając odczuwany ból i drapanie. Poleca się stosować ją w formie naparu (1-2 łyżeczki suszu zalać wrzątkiem, zaparzać pod przykryciem przez 15 min, pić do trzech razy dziennie).

Rumianek

Rumianek to super zioło o wszechstronnych zastosowaniach – zdolny jest także rozprawić się z dolegliwościami gardła. Wykorzystywanym surowcem są koszyczki kwiatostanowe, bogate w sole mineralne, cholinę, śluz, spiroeter, fitosterole, związki kumarynowe. Olejek eteryczny rośliny zawiera specyficzne i rzadko spotykane w innych roślinach związki, takie jak – antyalergiczny chamazulen, czy alfa-bisabolol. Roślina posiada właściwości rozkurczające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Rumiankowym antidotum na ból gardła może być zarówno napar, jak i płukanka. Przygotujemy je z dwóch łyżek suszu parzonego we wrzątku pod przykryciem. Aby przyśpieszyć efekty kuracji, należy spożywać go ok. 3 razy dziennie.

Przeczytaj również: Zioła - mięta, melisa, rumianek czy lawenda - uprawa ziół w ogrodzie

Mięta

Miętę stosuje się głownie w postaci herbaty, można ją jednak również żuć – szczególnie na ból gardła. Nie tylko usunie przykrą dolegliwość, ale też zniweluje przykry zapach z ust. Roślina charakteryzuje się właściwościami orzeźwiającymi, działa przeciwbakteryjnie i antywirusowo.  korzystnie wpływa na działanie dróg oddechowych, zawiera olejki eteryczne bogate w flawonoidy, garbniki, witaminy A i C.  Zioło nie ma specyficznych wymagań – wystarczy doniczka i zwykła ziemia ogrodowa.

Jakie jeszcze rośliny pomogą w walce z bólem gardła? Warto wypróbować napary ze świeżego imbiru z dodatkiem pieprzu tureckiego, dzikiej róży, pokrzywy, mięty, oraz czosnku.

Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Apteka w ogrodzie: orzech włoski

Apteka w ogrodzie: czarny bez

Apteka w ogrodzie: babka lancetowata

Apteka w ogrodzie: bez czarny

Apteka w ogrodzie: ostopest plamisty

Apteka w ogrodzie: czosnek

Apteka w ogrodzie: oregano

Apteka w ogrodzie: przywrotnik pospolity

Apteka w ogrodzie: czarnuszka dobra na wszystko 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.